Ważne

Windows 10 Mobile – premiera i wersje testowe

Microsoft zapowiadał strategię „One Windows”. Nie oznaczała ona jednego SKU ani nawet jednego systemu operacyjnego. W praktyce „jeden Windows” to wspólne jądro, wspólne środowisko uruchomieniowe, API i platforma uniwersalnych aplikacji.

Już od dłuższego czasu wiadomo było, że Microsoft nie zdąży z premierą Windows 10 Mobile i odbędzie się ona później niż premiera pełnego Windowsa 10, planowana na 29 lipca tego roku. Na razie nie znamy żadnej oficjalnej daty związanej z wersją Mobile, ale na jednej z konferencji dla partnerów, przedstawiciel Microsoftu na jednym ze slajdów wspomniał o „późnym przyszłym kwartale”, co w praktyce powinno przełożyć się na koniec września.

1_windows_10_mobile_launch_story

Windows Phone 8.1 boryka się z wieloma problemami rynkowymi, a kolejnych kilka miesięcy bez dużych aktualizacji może tylko pogorszyć tę sytuację. Prawdziwa duża zmiana to przejście z wersji 8.0 na 8.1, a to miało miejsce w pierwszej połowie roku 2014. Tak długa przerwa to frustracja użytkowników, opuszczanie przez nich tej platformy i brak nowych userów. Mało tego – przez późniejszą premierę wersji Mobile, Microsoft musi wstrzymywać premierę swoich dwóch nowych flagowców, które według wielu źródeł są już gotowe i czekają tylko na premierę mobilnego Windowsa 10.

Do tego dochodzi kwestia obecnej sytuacji Windows 10 Mobile Technical Preview. Insiderzy muszą bardzo długo czekać na kolejne kompilacje, a ich stabilność i funkcjonalność czasami woła o pomstę do nieba – szczególnie na starszych urządzeniach. Wiele wskazuje na to, że testerzy dostaną kompilację 10136 już w przyszłym tygodniu, ale nie zmazuje to złego wrażenia jaki pozostawia wersja Mobile, w porównaniu z pełnym Windowsem, który z builda na build staje się coraz stabilniejszy i bardziej spójny.

źródło: Neowin

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona