Ważne

Microsoft nie porzucił dotykowego Skype na rzecz wersji desktop

Dzisiaj technologiczny świat obiegła nieprawdziwa informacja, że Microsoft porzucił dotykowego Skype’a dla Windowsa 8 na rzecz wersji desktopowej – z uwagi na niechęć do rozwijania obu aplikacji na raz.

Po pierwsze, rozwijanie tych samych aplikacji w wersji desktop i touch nie jest niczym nowym – czego najlepszym przykładem jest pakiet Office (tak samo jak MS rozwija Skype’a dla iOS, Androida i kilku innych mniejszych systemów). Po drugie, wersja desktop będzie rozwijana jeszcze długo ze względu na użytkowników Windowsa 7 i Windowsa XP, których nadal jest wciąż bardzo dużo. Po trzecie, Microsoft pracuje nad Uniwersalną Aplikacją „Wiadomości”, która będzie integrowała w sobie między innymi Skype’a z możliwościami prowadzenia rozmów audio, wideo, czatu czy przesyłania plików (w przyszłości również Translator). Będziemy musieli jednak poczekać na nią do czwartego kwartału tego roku. W końcu po czwarte – Microsoft dalej będzie rozwijał Skype’a dla Windows Phone, dopóki aplikacja ta nie zostanie w pełni zastąpiona przez appkę „Wiadomości”.

w10_pc_messaging_16x9_en-us_012115

Niepokojące jest jednak to, że Microsoft promując platformę aplikacji uniwersalnych pierwszeństwo daje Skype’owi desktopowemu. To ta wersja jest najczęściej aktualizowana, ma najwięcej funkcji oraz jako pierwsza dostanie tłumaczenie rozmów w czasie rzeczywistym. Jeśli firma z Redmond poważnie myśli o platformie Universal Windows Platform (UWP), powinna dać przykład i inwestować swoje środki i siły właśnie w nią. Jak dewelopery mają czuć się zachęceni do skoncentrowania się na UWP, skoro sam Microsoft traktuje ją po macoszemu? A czasu do premiery jest coraz mniej…

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona