Wiko VIEW

Microsoft nie porzucił dotykowego Skype na rzecz wersji desktop

Dzisiaj technologiczny świat obiegła nieprawdziwa informacja, że Microsoft porzucił dotykowego Skype’a dla Windowsa 8 na rzecz wersji desktopowej – z uwagi na niechęć do rozwijania obu aplikacji na raz.

Po pierwsze, rozwijanie tych samych aplikacji w wersji desktop i touch nie jest niczym nowym – czego najlepszym przykładem jest pakiet Office (tak samo jak MS rozwija Skype’a dla iOS, Androida i kilku innych mniejszych systemów). Po drugie, wersja desktop będzie rozwijana jeszcze długo ze względu na użytkowników Windowsa 7 i Windowsa XP, których nadal jest wciąż bardzo dużo. Po trzecie, Microsoft pracuje nad Uniwersalną Aplikacją “Wiadomości”, która będzie integrowała w sobie między innymi Skype’a z możliwościami prowadzenia rozmów audio, wideo, czatu czy przesyłania plików (w przyszłości również Translator). Będziemy musieli jednak poczekać na nią do czwartego kwartału tego roku. W końcu po czwarte – Microsoft dalej będzie rozwijał Skype’a dla Windows Phone, dopóki aplikacja ta nie zostanie w pełni zastąpiona przez appkę “Wiadomości”.

w10_pc_messaging_16x9_en-us_012115

Niepokojące jest jednak to, że Microsoft promując platformę aplikacji uniwersalnych pierwszeństwo daje Skype’owi desktopowemu. To ta wersja jest najczęściej aktualizowana, ma najwięcej funkcji oraz jako pierwsza dostanie tłumaczenie rozmów w czasie rzeczywistym. Jeśli firma z Redmond poważnie myśli o platformie Universal Windows Platform (UWP), powinna dać przykład i inwestować swoje środki i siły właśnie w nią. Jak dewelopery mają czuć się zachęceni do skoncentrowania się na UWP, skoro sam Microsoft traktuje ją po macoszemu? A czasu do premiery jest coraz mniej…

Komentarze

 • Konrad Uroda-Darłak

  Cały Microsoft. Sytuacja podobna do tej dotyczącej wydawania aplikacji na Androida ^^ Nie promują swoich kluczowych rozwiązań (WP > UWP) i skupiają się na tych mniej ważnych (Android > desktop) :<

  • “pracujemy nad tym” ;)

   PS: kolejce czeka kolejny mój wpis prostujący blogerski bełkot o tym, że MS zerwał wsparcie dla integracji z Facebookiem. Wolałbym pisać o czymś ciekawszym, ale nie da się ;)

   https://twitter.com/peteratmsr/status/608681438054100992

   • Konrad Uroda-Darłak

    Aj tam ciekawszym, niech Pan nie przestaje bo lubię czytać te “prostujące wpisy” :D

    Co do meritum, przypomina to słynne “soon”, które tak upodobał sobie Gabe xP

    • Metek

     Belfiore też lubi ;d

     • Konrad Uroda-Darłak

      Też prawda xP Chyba ulubione hasełko w Microsofcie.

    • Soon™

     • Konrad Uroda-Darłak

      No przecież nie “Pani” ^^

   • qba

    Sponsorowany jak mniemam.

    Bo inaczej trudno zrozumieć to ulep zaprzeczanie porzucenia dotykowego Skype dla Windows 7, 8 i 8.1.

    • Bo nie jest porzucany, tylko zastępowany uniwersalną aplikacją, która pojawi się w 4 kwartale tego roku. A Skype dotykowy dalej będzie w sklepie – nie będzie jedynie aktualizowany o nowe funkcje.

     • qba

      Na dzień dzisiejszy oba są porzucane.

      Jak się pojawi nowa wersja to wtedy sytuacja ulegnie zmianie.

      Ale z tego co wiem, to ta uniwersalna aplikacja ma być na W10.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona