Ważne

Reinstalacja Windows 10 po roku – czy darmowa?

Dzisiaj na jednym z dużych polskich portali technologicznych pojawił się wpis sugerujący pewne niepokojące rzeczy związane z darmowością Windowsa 10.

Wywołał on długą dyskusję, ale opierał się na dwóch całkowicie nieprawdziwych tezach:

 1. Po przywróceniu ustawień fabrycznych w Windowsie 10 komputer wróci do Windowsa 7 lub 8.1 jeśli z tych wersji był aktualizowany.
 2. Jeśli przywrócimy ustawienia fabryczne po roku od premiery Windowsa 10, upgrade przestanie być darmowy.

Jak jest faktycznie? W największym skrócie: używając funkcji “Reset this PC” z zachowaniem lub całkowitym wymazaniem plików, system zainstaluje ponownie Windowsa 10, a nie żadnego z jego poprzedników, a resetowanie po upływie roku (o ile w ciągu pierwszego roku zrobiliśmy darmowy upgrade) nadal będzie darmowe, a klucz pozostanie ważny.

But what if you want to do a real clean install? Microsoft tells me that it will be possible to do so. And that a key part of this process is that it will save a product key tied to the previously upgraded PC or device in Windows Store. This is how Windows 10 will later know that the install is allowed.

Microsoft wspominał o tym kilkukrotnie na Ignite i Build, a Paul Thurrott uzyskał komentarz jednego z (anonimowych) przedstawicieli firmy, który potwierdził, że nasze konto Microsoftu będzie przechowywać informację o wykonanej aktualizacji, co umożliwi darmowy refresh po upływie roku. Nie wiadomo jednak jak sytuacja będzie rozwiązania w przypadku, gdy korzystamy jedynie z konta lokalnego, bez logowania się do usług Microsoftu. Co prawda sam reset przywróci Windowsa 10, ale w przypadku uszkodzonego dysku i instalacji z zewnętrznego nośnika mogą być kłopoty z “udowodnieniem”, że wcześniej dokonaliśmy darmowego upgrade’u.

Komentarze

 • gregg

  uff, bo wyglądało to naprawdę słabo

 • jouvoume

  Ciekawe co zrobią jak nikt nie będzie chciał instalować nawet za darmo 10 :P To jest wielce prawdopodobne zważając jakiej jakości jest nowy system 10. Premiera niby za 2 miesiące a system wygląda na jakąś prealfę.
  “używając funkcji „Reset this PC” z zachowaniem lub całkowitym wymazaniem plików, system zainstaluje ponownie Windowsa 10”
  Czyli jak, instalując upgrade z 8.1 do 10 nowy system ingeruje w partycję recovery? Czyli nie będzie można wrócić do 8.1? A to wielce prawdopodobne że na 10 nie da się pracować :P

  • Do części trolollo się nie odnoszę. Do poważnego pytania – tak, docelowo nie będzie partycji recovery, a obraz systemu będzie zaszyty w c:Windows

   • bbg

    Co do częsci trolollo to się nie zgodzę – gościu ma racje. Sam zainstalowałem build 10130 zachęcony “entuzjastycznymi” atrykułami na tzw “blogach technlogicznych”.

    I muszę przyznać, że jestem zaskoczony kiepską jakością. UI jest strasznie niekonsystentny – naliczyłem chyba z 7 różnych menu kontekstowych (fonty, kolory, rozmiary, nawet orientacja) w różnych miejscach i aplikacjach systemownych. Mam wrażenie ze wszystko jest takie brzydkie a designerzy pracujący nad UI sa zupelnie niekompentni (vide appka z settingsami systemowymi – WTF normalnie??). Windows 8 przy swoim rozdwojenu jażni był dużo bardziej spójny (przynajmniej miał 2 “jażnie” a nie 7 różnych). A Spartan crashuje sie co chwila i też jest niemiłosiernie brzydki.

    Jeśli to ma być build bliski finalnego (jak niektórzy twierdzą)to szykuje się epic fail i powolna marginalizacja windowsa na rynku konsumenckim.

    I nie ma w tym co piszę zadnego hejtu bo sam zarabiam na zycie piszac soft w microsoftowym ekosystemie.

    • O gustach się podobno nie dyskutuje ;)

     Jedno z czym się zgodzę – brak spójności w niektórych elementach UI

     • bbg

      niektórych? raczej w większości elementów UI – wyglada jakby miel kilku designerów i każdy coś tam sobie na swoim branchu dłubał

      Na chwile obecna IOs i Android wprzedzaja windowsa w tym aspekcie o pińć długości

     • przemo

      Pisałem o tym kilka miesięcy temu i zostałem wtedy zbluzgany, że czego wymagam od wczesnej wersji, jak widać moje obawy co do ogarnięcia tego burdelu były słuszne. Panuje tam taki syf, że oczy bolą. Windows 8.1 mam na laptopie i uważam go za koszmarek, widać doczeka się on koszmaru 2.0 z wielkim potworem menu start.

     • RDF2

      no to nie zainstalujesz. ja nie widzą żadnego burdelu. to czego używa 99% ludzi jest spójne.
      reszta ustawień jest dla “grzebaczy” w systemie i nawet dobrze, że ma starą formę.

     • Raul

      Juz niedlugo bedziesz narzekal bo bedzie pelna.

     • Pewnie trochę tak

   • jouvoume

    Czyli rozumie że instalacja upgradu z 8.1 usunie partycję recovery z
    windows 8.1 a ewentualna kopia tej partycji na penku nie zadziała przy
    próbie powrotu do 8.1. No to fajnie.
    Redaktor nieobiektywny. Czy każda nawet lekko krytyczna wypowiedź jest trolowaniem. Redaktor nie wie co to jest trolowanie.

   • jouvoume

    Czyli rozumie że instalacja upgradu z 8.1 usunie partycję recovery z windows 8.1 a ewentualna kopia tej partycji na penku nie zadziała przy próbie powrotu do 8.1. No to fajnie.
    Redaktor nieobiektywny. Czy każda nawet lekko krytyczna wypowiedź jest trolowaniem. Redaktor nie wie co to jest trolowanie.
    pl.wikipedia.org/wiki/Trollowanie

  • Konrad Uroda-Darłak

   Tak z ciekawości, co w nim takiego złego, że wygląda na prealfę?

  • mały kazio

   Zainstalowałem żonie na laptopie W10 od początku kiedy się pojawił.
   Skoro używa i nie narzeka na nic to znaczy, że ten Windows naprawdę daje radę.

 • Wojtek Mącik

  Pojawiły się w Waszych tabletach na pasku zadań informacje o możliwości na akutalizacje windows 10? Na wszystkich kompach mam to, ale na Kruger&Matz KM1081 jeszcze się nie pojawiło :D dlatego pytam

  • xxx

   Jaki system?(mi na przykład na Windows 7 ultimate też nic się nie pojawiło chociaż odpowiednia paczka ściągniętą i zainstalowana pomyślnie) i czy masz zainstalowaną pomyślnie paczkę KB3035583
   bo to ona jest za to odpowiedzialna.(chyba wiesz jak się sprawdza aktualizacje?)

   • Wojtek Mącik

    Stacjonarka windows 7, lapek windows 7, tablet 8.1 oryginałki
    Na stacjonarce tak, lapku tak, na tabku nie

  • uru28

   Na T200 też nie miałem,dopiero po ręcznym(mimo że w ustawieniach mam wszystko na auto) zainstalowaniu aktualizacji z windows update pojawiło się okienko..

  • psx

   U mnie już się pojawiło tablet lenovo

 • Konrad Uroda-Darłak

  DobryPudelek i ich sztandarowy Redaktor znów dał popis umiejętności :D

  • Nie były to wyżyny dziennikarstwa, ale sam Microsoft i jego sprzeczne sygnały również nie pomagają i mogą wywołać konsternację ;)

   • Konrad Uroda-Darłak

    Czy ja wiem czy takie sprzeczne. Wystarczy trzymać się oficjalnych komunikatów, a nie jakiś koncertów życzeń wypisywanych na różnorakich forach. Zresztą, wywoływanie takich gównoburz jest specjalnością tego konkretnego redaktorzyny.

 • Bruderk

  Ja jestem totalnym laikiem, wiec powiedzcie mi proszę czy jak zainstaluje tą 10 za miesiąc czy kiedy ona się tam pojawi, to czy za rok będę musiał za nią płacić?

  • stiopan

   Krótko mówiąc, nie.

   • Bruderk

    Dzięki i to mnie interesowało

 • Ja tam czekam na ta aktualizacje, zawsze później można przywrócić z płyty system :-D

 • Kewin Karlos

  Napiszę o faktach – tak na prawdę nic nie jest pewne, choć najprawdopodobniej aktualizacja dla legalnych użytkowników Win7/8.1 będzie dożywotnio bezpłatna. Na taki wpis mogę sobie pozwolić ja, ale nie ktoś , kto mianował siebie dziennikarzem/blogerem. Podawanie niesprawdzonych, a czasem celowo zniekształconych informacji w pogoni za ilością odsłon (czytaj: większą wartością na rynku reklam) powinno być karane w jeden sposób – olewaniem takich portali. Same będą musiały się zwinąć. Zresztą, czytając komentarze zamieszczane pod tymi artykułami, można nabawić się epilepsji. Jedno co jest pewne, to to, że aktualizacja nie będzie przymusowa. Nie chcesz – nie aktualizuj i nie zawracaj gitary. Dziękuję za uwagę.

  • Kewin Karlos

   W ramach uzupełnienia dodam, że na nie wymienionym przez autora w/w artykułu portalu technologiczny, chłopaki zabrały się ostatnio za opisywanie własnych głębokich przemyśleń, klasyfikowanych profesjonalnie jako wynaturzenia. Wytworzyli atmosferę zbliżoną składem do tego , co prezentuje ich konkurencja. Nie łączą się chyba tylko dlatego, że co dwie powierzchnie reklamowe, to nie jedna.

  • już pewne :) Kto jak kto, ale Gabe wie co mówi
   https://twitter.com/GabeAul/status/605927500649107457

   • “on that device” – więc licencja BOX zmienia się nagle w OEM?

    • Jeśli mamy W7 lub W8 box i upgrade’ujemy wybrane urządzenie mamy dwa wyjścia – licencje W10 na wybranym jednym komputerze lub licencję box W7/W8 w formie tak jak przy zakupie.

     Czyli – po roku darmowo będzie można reinstalować W10 (będącym upgradem z W7/8) tylko na urządzeniu na którym dokonano upgrade’u – LUB zainstalować W7/W8 na innym komputerze. Licencja box nie traci ważności, ale pozostaje licencją dla W7/W8.

     • RDF2

      a akurat te informacje skąd pochodzą?

     • Ignite

     • RDF2

      no to fatalnie. liczyłem, że BOX 8 zamieni się w BOX 10. w końcu aktualizacja miała być bezpłatna.

 • bololo

  Czy tylko ja tak kiepsko znosze wypowiedzi p. Piotra Góreckiego na forum? O ile artykuly jeszcze trzymaja poziom to w dyskusji zachowuje sie jakby pozjadal wszystkie rozumy i traktujac innych pogardliwie z góry. Troche pokory i otwartosci na ludzi :)

  • Artur Kelkeszoz

   Mam podobne odczucia… Ale to powinno przejść, jak już wyrośnie z krótkich spodenek i pedalskiego lumber-stylu to i światopogląd mu się wyprostuje.

  • Tomasz Lenartowski

   Wystarczy ignorować. Ignorować.

  • Internet kłamie, w realu jestem calkiem sympatycznym i bezkonfliktowym człowiekiem ;)

 • Ula

  Jakiś artykuł, który ma rozwiać plotki a na koniec ” mogą być kłopoty”.

  To jak będą kłopoty czy nie?

  Autor podaje newsy równie sprawdzone jak kolega po fachu szanowny pan Lis. Tak jak ktoś już zauważył.

  Podsumowanie jednym zdaniem: słaby teks mający jedynie na celu podbić ruch na stronie, zaniżający jednocześnie poziom serwisu i okraszony kolejną teorią spiskową.

 • Piotr. G

  Mam prośbę do pani Katarzyny. Czy mogą państwo w artykułach pana Góreckiego w kodzie HTML dodać jakiś znacznik np. ….. Wtedy mógłbym sobie adbloskiem poblokować takie teksty jak ten.

 • przyjrzyj się temu tweetowi, jestem w nim wymieniony z nazwiska ;)

  • Konrad Uroda-Darłak

   Meh, nawet nie zwróciłem uwagi :D

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona