Ważne

Samsung chce jeszcze bardziej wysmuklić nasze urządzenia

Ewolucja matryc, aparatów, procesorów i pozostałych komponentów stosowanych w tabletach i smartfonach nie robi już raczej na nas większego wrażenia. Wciąż bowiem czekamy na jakikolwiek przełom w dziedzinie akumulatorów. Kto wie, być może Samsung zrobi krok w przód w tym temacie.

Koreański koncern zapowiedział, że do 2017 roku zamierza stosować w swoich produktach gęstsze akumulatory. Aktualna technologia pozwala na produkcję baterii o gęstości energii 700Wh/l (700 watogodzin na litr), natomiast do końca 2016 roku ma ulec zbiciu do 750Wh/l, a rok później – do 780Wh/l. W praktyce oznacza to, że pojawią się akumulatory o tej samej pojemności, co aktualnie, ale dużo cieńsze. Dzięki temu nie tylko urządzenia końcowe będą mogły być smuklejsze, ale również w grubszym sprzęcie będzie można zastosować podzespoły zapewniające dłuższy czas pracy niż obecnie (choć priorytetem będzie oczywiście to pierwsze).

Wraz ze wzrostem gęstości energii inżynierowie Samsunga pracują nad zwiększeniem napięcia do 4,4V w ciągu najbliższych miesięcy i do 4,5V do końca 2017 roku. Te wszystkie działania mają sprawić, by urządzenia mobine oferowały dłuższą żywotność na jednym ładowaniu. Ale nie tylko. Okazuje się, że koreański koncern usprawnia również swoją technologię szybkiego ładowania – dąży do tego, by do końca roku móc ładować telefon do 80% w zaledwie pół godziny.

samsung-2017rok-rozwójakumulatorów1

Ale skoro urządzenia mobilne mają być jeszcze cieńsze, coś trzeba zrobić w kierunku zmniejszenia aparatów tak, by nie wystawały z obudowy lub wystawały nieznacznie. Nic bez powodu Samsung zapowiedział, że jego inżynierowie pracują w pocie czoła nad zmniejszeniem sensora, dzięki zastosowaniu mniejszego rozmiaru piksela – 1,12 um do 1 um. Tym samym wysokość modułu 16 Mpix ma ulec zmniejszeniu z 6,5 mm do 5 mm, natomiast 13 Mpix – z 5,2 mm do 4,5 mm.


samsung-2017rok-rozwójakumulatoró3

Komentarze

 • Jacek.P

  I to jest rewolucyjne podejście godne pochwały.

  • Zwiększenie gęstości pojemności akumulatora o 11% przez ponad 2 lata to nie jest jakaś rewolucją… Dobry kierunek, ale procesory w 2017 będą jeszcze bardziej energożerne, nie mówiąc o ekranach 4K. Bez przełomu w samej technologii ogniw dalej skazani jesteśmy na ładowanie urządzeń raz na dobę.

   • Oizo

    U mnie to juz standard jak mycie zebów, codziennie wpinam przed spaniem ladoware, nie wazne czy bateria ma 50% czy 10%…

   • aaa

    plse check Kalafior • 2 godziny temu

   • Jacek.P

    Teraz procesory są bardziej energooszczędne w porównaniu do poprzednich. Co do ekranów, to też powstają juz takie które potrzebują mniej energii a zwiększanie rozdzielczości się w końcu skończy, bo to nie ma sensu.

 • CiemnySmok

  “700Wh/l (7000 watogodzin na litr)” ???? a nie 700 watogodzin na litr? :P

  • Pogromca

   Z taką gęstością to i tydzień pociągnie…

 • bnn666

  Tak jak Piotrek napisał 11% w dwa lata, Każdy zdąży zmienić telefon, na bank wszyscy zauważą różnicę. Taka delikatna ewolucja, już chyba intel mimo, że nie musi to szybciej mocy do procków dokłada.
  Co jeszcze zabawniejsze to zmniejszenie pixeli w aparatach, niech żyją jeszcze większe szumy!!! Najważniejsze to mieć wizję, a jaka ona jest to już kompletnie nieważne :D

 • Kalafior

  ………nie ma co narzekać na pojemność. Ten problem nigdy nie zostanie rozwiązany, bo jak wpakują baterię 20 000 mAh to zaraz Polacy zaczną narzekać, że raz na tydzień muszą ładować tablet ! Taki naród.
  .
  Wg mnie wystarczy konstrukcyjnie zapewnić prostą i łatwą wymianę baterii na nową oraz krótki czas ładowania w tabletach i tyle.
  .
  Jak mu już ‘pada’ to każden se podłubie i w parę sekund wymieni na ‘nową’, a starą ‘ładuje’ lub ładuje do kieszeni i na luzie kierunek……… najbliższe gniazdko 230V marsz !

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona