Ważne

Aktualizacje Windows 10 Mobile z pominięciem operatorów?

Czyżby Microsoft poradził sobie z odwiecznym problemem blokowania aktualizacji, który trapi Androida i wzorem Apple przejął odpowiedzialność za dostarczenie updae’ów do wszystkich użytkowników w tym samym czasie?

Brzmi zbyt pięknie, żeby było to prawdziwe. Wszystko jednak wskazuje, że tak właśnie będzie. Zacznijmy jednak od cytatu z wpisu o Windows Update for business:

(…) And today, we’re announcing this continuous update process applies to all Windows 10 devices, including phones.

Ed Bott, znany dziennikarz piszący o Microsofcie, poprosił o doprecyzowanie, których urządzeń będzie to dotyczyć i dostał zaskakującą odpowiedź. Według przedstawiciela firmy, proces ten dotyczy urządzeń zarówno biznesowych jak i osobistych oraz dostaną one nie tylko łatki bezpieczeństwa czy poprawki stabilności, ale i nowe funkcje w tym samym czasie.

If your phone is running Windows 10 Mobile it will get all updates, with Microsoft making the final call on when to push the update button.

Mimo wszystko nie znaczy to, że operatorzy stracą dostęp do wersji testowych. Program Windows Insider dalej będzie istniał, a operatorzy będą mieli dostęp do jeszcze węższego pierścienia niż fast ring i ich reakcja i feedback będzie jednym z wskaźników dla Microsoftu kiedy wypuścić daną aktualizację do wszystkich.

windows10

Wszystko brzmi świetnie, ale mam z tym jeden, a właściwie dwa problemy. Może nawet trzy. Po pierwsze, Microsoft obiecywał coś podobnego już przy okazji Windows Phone 8.0, a skończyło się jak zawsze. Operatorzy potrafili opóźniać aktualizację nawet rok dla niektórych urządzeń. Połowicznym rozwiązaniem było zainstalowanie aplikacji dającej dostęp do Developer Preview, ale nie była to oficjalna ścieżka aktualizacji. Po drugie, może to oznaczać, że operatorzy dalej będą blokować wypuszczenie aktualizacji – i to w jeszcze gorszym wariancie. Zablokują aktualizację nie tylko dla wybranego brandowanego przez siebie urządzenia, a dla wszystkich urządzeń z Windows 10 Mobile na świecie. W końcu po trzecie, od początku mówione jest o aktualizacji systemu, a nie aktualizacji oprogramowania układowego dla poszczególnych modeli. Nie jest powiedziane, że ten drugi proces będzie wymagał zgody i zielonego światła operatorów.

Zważając na historię Windows Phone mamy prawo być sceptyczni. Do tego dochodzi problem aktualizacji urządzeń z 8.1 do 10, która bardzo prosto może być zablokowana lub odwlekana w nieskończoność właśnie przez operatorów. Pozostaje czekać i zobaczyć czy Microsoft dotrzyma słowa.

Komentarze

 • a

  Pamiętacie, żeby M$ kiedyś dotrzymał słowa? Ja nie. Jak znam życie 10tka pojawi siędopiero w 2016 bo nie zdążą, będzie roić się od błędów i dalej będzie zdefragmentowana

  • Zdefragmentowana czy zfragmentowana? ;)

   • Adam2

    Swoją drogą może byś napisał o braku aktualizacji do 5.0 dla LG G2, Note 4 i Z3 w Play.

    • Gdybym chciał pisać o każdym braku aktualizacji Androida u któregoś z operatorów, musiałbym nie spać po nocach i robić 2 etaty w tabletowo ;)

     • Adam2

      U innych operatorów te aktualizacje już dawno są.

  • koreb

   Hejtujesz dla hejtu. Poczekamy zoaczymy. Wolę to niż kupować smartfon z androidem, który po wyciągnięciu z pudełka ma nieaktualny system i nigdy nie dostanie aktualizacji. No chyba, że kosztuje 3000 zł, to wedy może dostanie aktualizację za pół roku. Aktualizację która rozwali stabilność systemu i trzeba będzie czekać kolejne pół roku na naprawienie tego.

   • Maniiiius

    Hejtujesz Androida, ale innym Windowsa nie można? Hipokryta…

   • Adam2

    Byle tania Moto E dostała Androida 5.1.1

 • Adam2

  Zaryzykuję stwierdzenie że aktualizacja brandowanych Lumii do Windows 10 Mobile będzie odwlekana tak jak to wygląda z brakiem aktualizacji do 5.0 dla LG G2 w Play.

  • Mepia

   ja kupiłem note 4 w play. piwerwsze co zrobłem wgrałem nie brendowany soft od samsunga przez odina i zaraz miałem aktualizację do 5.0.1

   • Adam2

    Ale straciłeś gwarancję.

 • jonny

  Wniosek jeden. Nie kupować u operatorów. Zresztą i tak u nich telefon jest droższy niż na wolnym rynku.

  • Jacek

   Jak ktos chce to spokojnie znajdzie u operatora telefon po cenie nizszej niz na wolnym rynku.

   • Adam2

    W dodatku niebrandowany.

    • Jacek

     Tez, chociaz z tym to loteria

 • uru28

  Brandowana Lumia :D To brzmi jak…kromka z chlebem :p, aczkolwiek problem jest istotny.Osobiście jestem zwolennikiem kupna telefonu z pominięciem operatora i całego śmiecia który jest wrzucany na sprzęt. Zazwyczaj ani to przydatne, ani dobrze zoptymalizowane.Podobnie jak z simlockiem powinna być możliwość “wyczyszczenia” do czystej wersji.Rozwiązanie z pominięciem operatorów przy aktualizacjach było by genialne ale co w przypadku “uceglenia” sprzętu po takiej aktualizacji gdy powstanie konflikt stary soft operatora/nowa wersja Win?Nie wiem czy to jest nawet realne by M$ sprawdził wszystkie dodatki i popierdółki które operatorzy wciskają a których “normalnie” nie da się usunąć…Raczej ciężki temat…

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona