Dlaczego Windows 10 wygląda jak wygląda?

Dobry interfejs użytkownika to trudna sprawa. Dotyczy to nie tylko systemów operacyjnych, ale też aplikacji czy witryn internetowych. Każda duża zmiana budzi kontrowersje. Na szczęście w internecie mamy mnóstwo ekspertów, którzy rzeczowo i fachowo ocenią nowe UI. Ich krótkie ekspertyzy są permutacjami następujących czterech wyrażeń:

 • “moje oczy krwawią”,
 • “to najbrzydsza rzecz jaką w życiu widziałem”,
 • “prawie się porzygałem”,
 • “wygląda jakby to robił dzieciak z podstawówki”.

Gwoli wyjaśnienia – “od tego prawie dostałem raka” czy “lepsze zrobiłbym w 5 minut w Paincie” to tylko wariacje na temat powyższych. O gustach się podobno nie dyskutuje. Ale design to nie gusta ani nie sztuka. To też nie targi bibelotów dla hipsterów. Wszystkie otaczające nas przedmioty są zaprojektowane i służą jakiemuś celowi. Ławka w parku to “design”, tak samo jak skrzynka na listy czy podjazd dla osób niepełnosprawnych ruchowo.

concept-compilation

Nowy interfejs Windowsa 10 budził ogromne emocje, a na Tabletowo poświęciliśmy mu wiele wpisów. Microsoft zdawał sobie z tego sprawę i postanowił przestać milczeć – Albert Shum, szef zespołu designerów systemów operacyjnych w obszernym wpisie na oficjalnym blogu Windowsa szeroko objaśnił co motywowało zmiany w obecnej wersji okienek. Szczególnie dotyczy to wersji dla smartfonów, która ściągnęła na siebie największą krytykę za porzucenie Modern UI i niedopracowane oraz niespójne aplikacje. No i… tak, hamburgerów.  Na początku postaram się streścić główne myśli autora, a potem dodam kilka zdań mojego komentarza.

Shum zdaje sobie sprawę, że stworzenie nowego interfejsu będzie wiązało się ze znalezieniem odpowiedniego balansu i odpowiednimi kompromisami. Pierwszą zmianą jest ciche odejście od Metro UI, które było wyjątkowo spójne i czytelne, ale trudne do personalizacji i dostosowywania pod różne rodzaje aplikacji i wymagań. Stąd przejście na system, który pozwoli na większą dowolność w działaniach projektantów. Szczególnie jeśli chodzi o rozwiązania znane z konkurencyjnych platform, jak właśnie nieszczęsne hamburgerowe menu. Nowy system wytycznych i narzędzi został nazwany Adaptive UX.

Shum uspokaja – wczesne wersje W10 dla smartfonów są niedopracowane, ale wynika to z chęci zbierania informacji zwrotnej jak najwcześniej, a nie z kiepskich decyzji projektowych. Szczególnie jeśli chodzi o aplikacje systemowe czy wczesne wersji Worda, Excela i PowerPointa. W wpisie skoncentrowano się na opisaniu zmian i przyszłych losów następujących aplikacji i elementów interfejsu:

 • Ikona menu (Hamburger),
 • Outlook Mail i Calendar,
 • Project Spartan,
 • Panel multitaskingu,
 • Aplikacja People,
 • Aplikacja Photos.

Hamburger

Shum zaczął od opisania popularności menu hamburgerowych na stronach internetowych i wielu aplikacjach. Według niego, problem nie leży w samej ikonie (co jest oczywiste), a w implementacji samego menu. Nie w każdym przypadku ma ono zastosowanie. Autro wpisu odradza wrzucanie tam funkcji czy przycisków, które są często używane albo nie mają wyraźnej hierarchii. W tym przypadku lepiej sprawdzają się piwoty czy dolne paski aplikacji. W Windowsie 10 to projektant będzie decydował, którego rozwiązania użyć i które najlepiej pasuje do tworzonej przez niego aplikacji.

Outlook Mail i Calendar

W wersji Preview najwięcej sprzeciwu budził pasek z ikonami akcji, który znalazł się przy górnej krawędzi ekranu. Zespół projektowy wysłuchał lawiny krytyki i w przyszłych wersjach narzędzia te znajdą się w dolnym pasku, na wzór tego, jak wyglądało to w Windows Phone 8.1. Jeśli chodzi o hamburgera w tej aplikacji, jego implementacja wynika z tego, że jest to Aplikacja Uniwersalna i w wersji desktopowej na ekranie mieszczą się trzy panele. Na smartfonie tylko jeden, a pozostałe są rozwijane… właśnie po kliknięciu / dotknięciu hamburgera. Na zrzutach z ekranu przedstawiono jak aplikacja będzie wyglądać w przyszłości – choć nadal nie jest to ostateczna wersja. W aplikacji kalendarza poprawi się dostępność i widoczność opcji widoku miesięcznego, co w obecnej wersji mocno kulało. Wprowadzony będzie też widok poziomy, który dzięki nowemu UI będzie wyświetlał informacje w trochę inny sposób niż widok pionowy.

Windows10_Phone_Laptop-4C

Project Spartan, czyli Microsoft Edge

Projekt Spartan przyjął oficjalną nazwę Microsoft Edge. Jest to uniwersalna aplikacja przeglądarki, dostępna zarówno na pełnym, jak i smartfonowym Windowsie. Najwięcej zastrzeżeń jak dotąd budziło położenie paska adresu, który w smartfonach znajdował się na górze, a nie na dole, jak to było w Windows Phone 8.1. Shum twierdzi, że sytuacja dalej jest otwarta i nie zdecydowano co finalnie stanie się z paskiem adresu. Argumenty są zarówno za przeniesieniem (łatwiejszy dostęp kciukiem), jak i przeciw (dwie wersje miałyby pasek w różnych miejscach).

Panel multitaskingu

W wersji dla smartfonów zamieniono kolejność aplikacji na “z lewej do prawej”. Według autora jest to bardziej logicznie, ale dalszy feedback zdecyduje jak to będzie wyglądać w ostatecznej wersji. Panel ten zostanie też zmieniony jeśli chodzi o wygląd, ale na razie nie znamy na ten temat żadnych szczegółów.

People1

Aplikacja People

Krytykowano koła w awatarach zamiast kwadratów i wygląd samej aplikacji. Shum twierdzi, że zrobiono to celowo, żeby ludzie wyróżniali się na tle pozostałych elementów interfejsu użytkownika. W końcu “Windows 10 ma być najbardziej osobistym systemem operacyjnym”. Na razie zespół projektowy nie planuje tego zmieniać.

Aplikacja Photos

Do tej appki miałem największe zastrzeżenia. W zasadzie ma ona bardzo podstawową funkcjonalność, a wrzucono tam zupełnie niepotrzebnego hamburgera. Shum przyznał się do błędu i pokazał, że przyszłe wersje tej aplikacji będą zawierały coś na kształt piwotowych menu znanych z Windows Phone 8.1. W wersji desktopowej Windowsa 10 pozostanie jednak menu hamburgerowe.

Co ja o tym wszystkim sądzę? Najważniejsze, że Microsoft w końcu postanowił przemówić i zająć się problemami i wątpliwościami związanymi z interfejsem. Wpis Alberta Shuma pozwoli uspokoić nastroje i zrozumieć pewne decyzje projektowe i “zgniłe” kompromisy. I z wieloma rzeczami potrafię się zgodzić. Pytani jednak brzmi – czy Windows dla smartfonów, bez mocno wyróżniającego się wzornictwa, ma inne atuty? Tutaj sprawa jest dyskusyjna. Android ma Material Design, Apple Natural Human Interface, a Windows? Zbiór nie do końca spójnych i dowolnych kontrolek oraz elementów nawigacyjnych, które do tej pory nie potrafią stworzyć jednolitej całości. Dzięki wpisowi Shuma wiemy jednak, że Microsoft zdaje sobie z tego sprawę, a całość zmierza w (umiarkowanie) dobrym kierunku. Pytanie jednak brzmi – czy słuchanie Insiderów, którzy zwykle nie mają pojęcia o dobrym designie zawsze ma sens? Najlepszym tego przykładem jest powrót Aero Glass w kompilacji 10074 – właśnie na prośbę Insiderów. Aero Glass? Serio?

Komentarze

 • MS robi kawał dobrej roboty. Tworzy zamknięte, dopracowane oprogramowanie, jednak jest otwarty na rady i krytykę społeczności testujących, więc jest otwartym, będąc przy tym zamkniętym :)

  • Co do zasady tak, ale w W10 nie ma nawet jednej rzeczy, która jest “dopracowana”. Jak będzie finalnie? Zobaczymy, ale czasu pozostało niewiele

   • Można powiedzieć, że jedyną póki co dopracowaną rzeczą jest w tym szaleństwie wizja. Czekamy na premierę, w każdym razie dla mnie system wygląda bardzo ładnie, choć android 5.0+ kusi.

    • Ale nie wizja designu, która sprowadza się do “dla każdego coś smacznego”. Zaprzeczenie ego, co było w Windows / WP 8

     • Zgadzam się. Osobiście bardziej podoba mi się ten obecny w chwili obecnej wygląd urządzeń z A
      WP. Jeszcze trochę i naprawdę lepiej będzie kupić coś z Androidem dla ekosystemu MS.

     • http://channel9.msdn.com/Events/Build/2015/2-778

      Shum rozwiewa pewne wątpliwości, ale będziemy oceniać po efekcie końcowym.

     • Dla mnie iOS jest fajną alternatywą, jednak same urządzenia nie potrafią mnie przekonać. Dochodzę do wniosku, że pomimo posiadania Macbooka i iPoda, nie chciałbym nic innego od Apple, bo ich usługi są po prostu słabe. Android ostatnim czasem naprawdę się poprawił. Może dam mu szansę po latach. W końcu korzystam z niego z przerwami najdłużej :)

     • Ale iOS ma wszystkie usługi… Googla i Microsoftu. I to wczesniej niż Windows czy Android

     • Prawda, jednak nadal odstaje kwestia nie opowiadających mi urządzeń :)

     • ArtiDiTu

      Ale przecież najwięcej jest klonów i.. podobnych – nawet Lenowo zapatrzyło się parę razy na Apple …. i ponoć ma lepszą relację cena/wartość .

     • Nie ma tego systemu. Albo będę kupować coś niepowtarzalnego i solidnego jak HTC czy Motorola, albo zostanę z Lumiami. Przed pierwszą Lumia miałem pięć telefonów HTC, jestem tej firmie bardzo oddany :)

     • noname

      Dla mnie najważniejszą wadą iOS’a jest sandboxing aplikacji. Wymiana danych pomiędzy aplikacjami to jest koszmar.

      A tak pod każdym innym względem iOS bije Andka.

 • Barilla

  Aero glass – oczywiście że serio. Najlepsza rzecz w W7. Od kiedy po raz pierwszy włączyłem aero, to za każdym razem kiedy widzę nieprzeźroczyste paski to – wybacz określenie – “moje oczy krwawią”.

  • transparency =/= translucency

  • Konrad Uroda-Darłak

   Ja znów uważam całkowicie odwrotnie – to najgorsza rzecz i zarazem pierwsza, którą zawsze wyłączałem po instalacji xP

  • noname

   Kwestia gustu.
   Mnie osobiście “oczy krwawią” jak widzę te wszystkie “wodotryski” zwłaszcza na słabych maszynach. Ui było głównym powodem dlaczego od Windows XP czekałem aż do Windows 8 aby zmienić / zaktualizować OS’a

   Swoją drogą:

   Rok 1997 (coś około tego) gdy widziałem w KDE “translucent” Ui … mija z 8lat Windows też to ma
   Rok… 1995 (od kiedy mam pierwszego PC) Linux Virtual desktop … mija 20 lat … Windows (10) też to ma …

 • uru28

  Kurcze,ale to faktycznie taki problem żeby pasek adresu przeglądarki w telefonie był na dole a w desktopie u gòry…Serio?
  Może lepiej niech nie poświęcają na ołtarzu spòjności wszystkiego,a zwłaszcza funkcjonalności.
  Coraz bardziej jestem zakochany w Holo Lens

 • Konrad Uroda-Darłak

  Nowy wygląd Outlook Mail wygląda super – obecny jest dobry, ale trochę irytujący momentami :D

  Poza tym, “Autro wpisu” ^^

  • wreszcie porządny command bar na dole, a do hamburgera wrzucone tylko rzadko używane funkcje

 • mobile4you

  Super problem gdzie dać pasek w przeglądarce. Może tak, jak w innych aplikacjach dać wybór użytkownikowi? Niech sobie włączy gdzie chce, samodzielnie.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona