Ważne

Wyniki finansowe Microsoftu za pierwszy kalendarzowy kwartał roku 2015

Microsoft ogłosił właśnie wyniki finansowe za ubiegły kwartał, czyli pierwsze trzy miesiące roku 2015 (Q3 2015 według kwartałów fiskalnych). Czytelników Tabletowo zapewne najbardziej interesuje jak radzą sobie tablety Surface i linia smartfonów Lumia.

Zanim przejdziemy do szczegółów, zacznijmy od podstaw. Microsoft osiągnął 6,6 miliarda dolarów zysku przy 21,7 miliardach dolarów przychodu. Pion urządzeń odnotował 8-procentowy wzrost do poziomu 9 bilionów, a Office 365 ma już 12,4 miliona użytkowników. Przychody z linii Surface to 713 milionów dolarów – nie przekroczyły miliarda, tak jak to miało miejsce w poprzednim (świątecznym) kwartale. Rok do roku, przychody te wzrosły jednak o 44$ (53% uwzględniając zmiany kursów walut).

wyniki1Przychody ze smartfonów wyniosły 1,5 miliarda dolarów, do czego przyczyniło się 8,6 miliona sprzedanych Lumii (18% więcej niż przed rokiem). Tak zwana chmura Microsoftu wzrosła o 106% (znowu trzycyfrowo – do poziomu 6,3 miliarda), ale nie chodzi tu o samo Azure, ale głównie o Office 365 i Dynamics CRM. Najwięcej traci Windows – licencje OEM spadły  26% a OEM Pro o 19% – głównie ze względu na spadek sprzedaży PC i zmniejszenie opłat za licencje okienek.

wyniki2

Komentarze

 • uru28

  8.6 miliona lumii to nawet nie zły wynik, choć taki ASUS który do liderów nie należy prognozował 30 milionów.Powoli M$ rośnie na tym rynku,wielką niewiadomą jest jednak nowy system i w sumie to nie wiem czy nie będzie to być albo nie być na rynku smartfonów dla Microsoftu…

  • Jeśli ktoś ciekawy jak to wygląda na przestrzeni kilku lat

  • asasadad

   Asus pewnie prognozował rocznie. A tu są wyniki kwartalne.

  • Anna

   “niezły” PISZEMY RAZEM

   • uru28

    Poprawiono :D Dziękuję;)

 • barilla

  Może się czepiam, ale piszesz najpierw Piotrze o miliardach, a następnie o bilionach – jeżeli trzymamy się długiej skali to oznaczało by to hmm, dość pokaźne zyski :) Dlatego mniemam że tam również chodziło o miliardy.

  • świadomy

   W USA nie używa się określenia miliard na liczbę 1 z 9-cioma zerami tylko bilion właśnie.

   • Andrzej Pszczółka

    Co nie zmienia faktu, że dla Polaka bilion to liczba z 12 zerami, więc o tysiąc razy większa i jeśli autor przetłumaczył ‘billion’ na bilion, nie miliard, to po prostu strzelił byka.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona