Ważne

Google Fi – operator internetowy na miarę XXI wieku

Google uruchomił zupełnie nową usługę. Otóż gigant rynku technologii wchodzi w segment operatorów internetowych wraz z Project Fi, gdzie będą oferowane dosyć ciekawe oferty. Aktualnie jedynie Nexusy 6 z USA mogą działać w nowej sieci. Jak wyglądają poszczególne pakiety?

Po pierwsze w Google Fi będą obowiązywały nielimitowane minuty rozmów w kraju oraz pakiety SMS-ów, ale warto wspomnieć o czymś jeszcze. Wielką zaletą nowej usługi jest niski koszt połączeń międzynarodowych. W dodatku nowy operator może działać w zaskakująco dużej liczbie krajów – firma z Mountain View zapewnia o 120 państwach. Sieć współpracuje z punktami Wi-Fi. Problem zasięgu w niektórych miejscach wydaje się być rozwiązany w prosty sposób – koncepcję powinni podchwycić rywale.

Pakiety danych nie wyglądają już równie kolorowo. Każdy 1 GB internetu kosztuje 10 dolarów miesięcznie, ale za każdy niewykorzystane MB otrzymamy zwrot. Szczegółową ofertę znajdziecie na stronie operatora od Google. Niestety, nic jeszcze nie wiadomo o wejściu Fi do innych zakątków świata niż USA. Mam nadzieję, że Google szybko wprowadzi swoją usługę na Stary Kontynent – całość zapowiada się całkiem nieźle. Liczę na wsparcie nowych urządzeń, innych niż Nexus 6. Czy rzeczywiście taka strategia ma szansę polepszyć sprzedaż tych phabletów?

Komentarze

 • No to… w sumie się to nie opłaca.

 • Monstrual

  Stawki 20 c/min mają sens, jeśli faktycznie poza kontynent się wybierasz. Tak samo ów pakiet 1 GB za 10 dolarów, jako że jest ważny wszędzie. To zdecydowanie nie oferta dla osoby przebywającej stale w USA, a bardziej dla podróżnika międzykontynentalnego. Wówczas zdecydowanie value for money :).

 • Pluszaty

  Autor nie zrozumiał idei Projektu Fi. Jest to operator typu MVNO działający w sieciach Sprint i T-Mobile. Zapomniał też dodać, że rachunek wynosi minimum 30 USD netto, tj. 20 USD za nielimitowane usługi głosowe, smsy, w tym międzynarodowe i Wi-Fi tethering (czyli w ramach jednej opłaty podłączasz wszystkie swoje urządzenia) oraz minimum 1GB za 10 USD. Ogromną zaletą jest brak opłat roamingowych za smsy, rozmowy np z Polski kosztują 20 centów/1min. oraz 10 USD za każdy 1GB w ponad 120 krajach. Czy to drogo? Myślę, że Amerykanów chyba nie. 10 USD za 1GB w roamingu jest atrakcyjne nawet dla mnie.

 • Stefan P.

  Nad Wisłą zapewne długo to jeszcze będzie ciekawostką, bo Google nie ma koncepcji co zrobić z tą częścią świata – kolonizować, czy przyglądać się ;-)

 • Andrzej Pszczółka

  poza tym pamiętajcie, że stawki za internet w USA wyglądają trochę inaczej, niż w Europie. Sam fakt tego, że za zwykły tethering trzeba operatorowi płacić, w większości sieci trzeba wykupić do niego oddzielny pakiet internetu, jest kuriozum. Ale dla nich to norma ;)

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona