Wiko VIEW

Mediatek szykuje pierwszy dziesięciordzeniowy procesor…?

Jeszcze kilka lat temu Mediatek traktowany był jako jeden z podrzędnych chińskich producentów, którego jednak działania należy śledzić z zainteresowaniem. I choć początkowo uznawano go za gracza, który może wpłynąć jedynie na obniżenie cen procesorów mobilnych, w późniejszym czasie widać było wyraźnie jak rozkwita i wykorzystuje swój potencjał. Dowodem tego są aktualne osiągnięcia firmy – jej układy montowane są już nie tylko w telefonach firm no-name, ale również rynkowych gigantów (przykładem niech będzie choćby HTC One M9). Nic więc dziwnego, że Mediatek stawia sobie coraz poprzeczkę coraz wyżej…

Mediatek był pierwszą firmą, która wprowadziła do masowej produkcji mobilne procesory prawdziwie ośmiordzeniowe (a nie korzystające z big.LITTLE). Teraz chce zapisać się na kartach historii jako pierwszy dostawca… dziesięciordzeniowych procesorów mobilnych. Czy to aby nie przesada?

Wstępny zarys planów Mediateka przedstawiony miał zostać na prezentacji zorganizowanej dla azjatyckich graczy smartfonowego rynku, jak Xiaomi czy Vivo. Z ujawnionych informacji wynika, że nowa seria procesorów, Helio X20, ma osiągać w AnTuTu wyniki powyżej 70 tysięcy punktów. Porównajcie to do 50 tysięcy z ośmiordzeniowego MT6795 (One M9 Plus). Różnica robi wrażenie. Pytanie tylko czy naprawdę tego potrzebujemy?

Odpowiedź może być prosta – w codziennym życiu może niekoniecznie. Ale jeśli przyjdzie nam korzystać z rozwiązań wirtualnej rzeczywistości, które potrzebują wciąż więcej i więcej mocy obliczeniowej i wyższych rozdzielczości w ekranach, okazuje się, że pomysł Mediateka wcale nie jest tak szalony, jak wydaje się w pierwszej chwili. Wyobraźcie sobie teraz gogle wykorzystujące wyświetlacz Sharpa 4K i jednostkę Mediateka. Bardzo realistyczne wrażenia gwarantowane.

Masowa produkcja pierwszego dziesięciordzeniowego procesora Mediateka ma ruszyć pod koniec 2015 roku.

Komentarze

 • Kewin Karlos

  Z kupowaniem “cyferek” jet po części jak z nabywaniem samochodów sportowych – ludzie biorą to by mieć, z pełną świadomością, że prawdopodobniej do końca życia nie sprawdzą, czy aby tyle na prawdę wyciąga ;-)

 • Sony

  Co tam 10 rdzeni – przecież Xeon’y Intela mają 18 rdzeni. Trzeba GONIĆ, GONIĆ :) :)

  Skończył się wyścig na Mega piksele w aparatach, kończy się na rozdzielczość ekranu :) – więc czas na ilość rdzeni :)

  • Megapiksele się ładnie teraz zatrzymały na rozsądnych wartościach, rozdzielczości jeszcze w TV i monitorach muszą się poprawić. Ale rdzeni w procesorach nigdy za mało, miałem przyjemność na podobnym Xeonie pracować (trochę mniejszym, chyba 12 fizycznych rdzeni, 24 z hyperthreading) i świetnie to chodziło, a zadania ładnie się rozkładały na rdzenie.

   • A jakie zadania na mobilnym OS-ie da się porządnie zrównoleglić?

    • Zenek z Wąchocka

     Większość, tylko trzeba to umieć i chcieć napisać.

     • Przykłady, nie frazesy.

     • Hanter

      Ludzie beda pisali na wiecej niz 2-4 rdzenie kiedy bedzie im sie to oplacalo nadal duza wiekszosc aplikacji wykozystuje do 2 rdzeni. Mysle ze reszta rdzeni bedzie przydatna w grach i w sumie praktycznie tylko w nich o ile beda umialy wykozystac te rdzenie oczywiscie

   • Sony

    Android nie potrafi się “ładnie rozłożyć” na 4 rdzeniach :) a co dopiero na 10. :)

 • ArtiDiTu

  Po pierwsze : jakie rdzenie ? Jezeli nowe ARM 53/57 to ok, jezeli starsze , to wiadomo – czyszczenie magazynów .
  Po drugie : czy za 10 rdzeniami stoi jakaś optymalizacja , nowa technologia , nowe rozwiązanie w dziedzinie łączenia/komunikacji rdzeni/pamięci itp.
  Po trzecie : co z temperaturami? Co z wielkością , zabudową , fizycznymi parametrami ?
  Jeżeli faktycznie wzrośnie wydajność , ale i stabilnośc , to może być . W innym przypadku za szybko zje baterię ….

 • Miesiu

  W najbliższej przyszłości taka ilość rdzeni przyda się w marketingu – podniesie sprzedaż tudzież cenę.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona