Windows 10 Technical Preview dla smartfonów – wrażenia

Zanim spłynie na mnie lawina krytyki, odpowiem: tak wiem, jest to bardzo wczesna wersja oprogramowania i aplikacji. To nawet nie jest Developer Preview, ani tym bardziej Consumer Preview. Do tego jeszcze daleko.

Nie będę się zatem wypowiadał o detalach – a to coś się źle skaluje, a to pasek po złej stronie, a to brak niektórych funkcji. Obraz Windowsa dla smartfonów po kilku dniach z W10TP jest jednak dla mnie na tyle niepokojący, że zdecydowałem się poświęcić temu krótki wpis, podzielony na kilka tematów.

lumia

Stabilność

Od Technical Preview nie można wymagać stabilności. Na poszczególnych pojedynczych urządzeniach mogą występować przeróżne kłopoty, włączając w to “sceglenie” urządzenia. Czytając jednak fora WP oraz analizując doświadczenia swoje i znajomych, ze zdziwieniem przyjąłem, że Microsoft zdecydował się wypuścić tak niestabilną kompilację nawet dla szybkiego pierścienia. Problemy z kartą SIM, kamerą, zawieszaniem się aplikacji, WiFi, Spartanem i brakiem pewnych funkcji są tak powszechne, że w dużym stopniu uniemożliwiają szersze testowanie urządzenia, nawet jeśli nie jest ono naszym głównym telefonem. I to prowadzi do punktu drugiego.

Premiera

Jeśli kompilacja 10051 jest najbardziej stabilną, nadającą się na kandydata do Fast Ring, to znaczy, że Windows 10 dla smartfonów jest bardzo daleki od ukończenia. O ile kwestie związane z interfejsem można dość szybko wygładzić, o tyle stabilność, bugi i nowe funkcje wymagają dużo czasu na wykrycie, naprawienie i przetestowanie. Już teraz wydaje się, że wersja na smartfony ukaże się później niż pełny Windows, czyli nie pod koniec tego lata. Patrząc na obecny postęp prac, nawet jesienny termin wydaje się bardzo optymistyczny.

Interfejs

Pewnie zauważyliście, że bardzo często czepiam się interfejsu nowego Windowsa i jego aplikacji. Oczywiście wygląd obecnej wersji nie jest finalny, ale porażać może brak konsekwencji w aplikacjach systemowych. Wygląda, jakby Microsoft w ogóle nie miał ujednoliconych wytycznych i ślepo eksperymentował z piwotami, hamburgerami, ikonami czy widokiem panoramy. Co widać powyżej.

Jak tak dalej pójdzie, będzie trzeba zamówić koszulkę “nie jaram się Windowsem 10”. A ja nadal naiwnie liczę na to, że Microsoft mnie zaskoczy i Windows w finalnej wersji będzie dużo bardziej dopracowany niż wygląda to na dzień dzisiejszy.

Komentarze

 • LELIS

  Po krótkim obcowaniu z win 10 zaczynam się zastanawiać czy nie pozostać na etapie 8.1. Patrząc na burgerowe menu chce się płakać. Tak jestem jednym z nielicznych zwolenników panorama view :) Niestety dążymy do tego ze wszystkie mobilne systemy operacyjne będą wyglądać tak samo.
  Pomijam stabilność bo wiadomo ze to się zmieni, to wersja testowa.

  • Arek P

   panorama view brakuje mi właśnie najbardziej. Było to takie śliczne i niespotykane. A teraz? Taki android tylko 15 lat wstecz na 256 bitach…

  • adam m

   też o tym myślę.. Starzeje się człowiek

  • Hamburger w lewym górnym rogu to jakiś zły sen. Wszystko co w panorama/pivot oraz app bar można było zrobić kciukiem, teraz jest w najmniej korzystnym miejscu na ekranie.

 • adam m

  no właśnie.. Zainstalowalem, przywróciłem, zainstalowałem, przywróciłem 8,1 i na razie nie zamierzam ponawiać. Zobaczyłem co zobaczyłem , dupy nie urywa, obawy mam bardzo duże bo od 2 lat jestem apostołem wp jako szybkiego, niezawodnego i – prostego systemu. A tu hmmmmmmmmmmmm

 • Adam

  Szału nie ma, zapowiada się kolejna klapa

  • testujesz czy hejtujesz? ;)

   • Adam

    Testuje, jest równie nieudana co 7 i 8 Preview

    • Dyskusja jest o WP, pomyliłeś tematy

     • Adam

      Nie pomyliłem, bo o WP 7 i 8 pisałem.

      Dopiero po kilku miesiącach od premiery stały się w miarę używane.

     • nie było czegos takiego jak wp8 preview

     • Adam

      Było, dla developerów.

     • Wiec nie miałeś z tym kontaktu klamczuszku

 • surren

  Nowe flagowce od MS miały pojawić się wraz z premierą wp10. Jeżeli MS będzie działał w tym tempie to miłośnicy tego systemu w tym roku nie zobaczą flagowca.
  Tak przy okazji czy są jakieś wieści odnośnie następcy 830 lub 730 bo chciałem na jesieni zmienić telefon właśnie na jeden z nich z wp10 (stary się już rozlatuje), ale chyba rzucę się na 640 i trzeba będzie aktualizować do wp10.

 • Tomasz Lenartowski

  Spokojnie, android 5 też kuleje. To co? Bierzemy IOS autorze czy eksperymentujemy z wynalazkami po 0,5% rynku? =.=’

  • Mihau

   Ja się chyba przesiądę na Nokię E52. Albo N95 8GB. Polecam!

 • uru28

  Będzie niewyróbka z terminem i może to lepiej bo wolę żeby była niewyróbka niż niedoróbka…Zastanawiam się tylko czy to jest strategia (wypuszczenie takiej kompilacji by zebrać jak najwcześniej “uwagi”,osobiście nie wydaje mi się bo to nadstawianie tyłka.), bo chyba lepiej było poczekać trochę i wypuścić wersję do testów bardziej dopracowaną…Pasek w przeglądarce zostanie przeniesiony na dół i myślę że hamburger również bo nie wyobrażam sobie korzystania z niego na telefonach 5 i więcej cali….

  • Myślę, że ta kompilacja w środowisku testowym wydawania im się stabilniejsza. Bo to co wypuścili jako TP to kaplica na niektórych modelach. Na innych podobno jest calkiem przyzwoicie.

 • Artur

  Szczerze? Interfejs wygląda katastrofalnie. .. wydaje mi się czy każda aplikacje pisał student na zajęciach z projektowania interfejsu tylko każdy z innej uczelni…? Dramat, to nawet nie chodzi o wygląd, a on jakakolwiek spójność. Spójne to tu są chyba tylko kolory. Android może być wzorem spójnego interfejsu w tym momencie…

  Da się hamburgera uaktywnić przesunięciem palca od lewej krawędzi, czy trzeba tapnac ikonkę. ..?

  Zdecydowanie najlepiej wygląda teraz aplikacja kontaktów.

  • Konrad Uroda-Darłak

   Właśnie aplikacja kontaktów wygląda najgorzej z tych wszystkich xD

 • Coś mało tych wrażeń ; )

 • Konrad Uroda-Darłak

  “Wygląda, jakby Microsoft w ogóle nie miał ujednoliconych wytycznych i ślepo eksperymentował z piwotami, hamburgerami, ikonami czy widokiem panoramy.” W sumie to chyba dobrze, nie? Od tego mają program Insider, żeby wychwycić wszystkie informacje zwrotne i na ich podstawie odpowiednio dostosować UI ^^ Swoją droga, chcieli ludzie przyśpieszenia wydawania aktualizacji w kręgu Fast to mają – no to teraz zaczęło się narzekanie, że mało stabilne. Dramat xP

  • Za późno na eksperymentowanie z wytycznymi, skoro na build powinniśmy dostać UI/UX guidelines

   • Konrad Uroda-Darłak

    Mam jednak odmienne zdanie :D

    • Tu chodzi o filozofię designu. W WP7 Albert Shum postąpił odważnie. Zebrał grupę ekspertów i stworzył od podstaw interfejs oparty o gesty i obsługę jedną ręką. O niebo przyjaźniejszy niż to, co mamy w Androidzie i iOS.

     Z Windows 10 mamy zmianę podejścia. Liczymy na feedback od użytkowników. Ale z tym wiąże się kilka zasadniczych problemów.

     1) Przeciętny użytkownik nie ma pojęcia o projektowaniu interfejsów użytkownika i szeroko pojętym UI/UX. Wystarczy poczytać feedback dla W10 i przekonać się, że ludzie to idioci. Jedna z najbardziej popularnych sugestii to… przywrócenie Aero Glass z Windows Vista. W skrócie: przeciętny użytkownik to ignorant i wiejski głupek (no disrespect to farmers).

     2) Najgłośniej krzyczą hejterzy i maruderzy. Jeśli Microsoft zrobi jakąś aplikację dobrze, to dostanie prawie zero feedbacku, bo wszystkim to odpowiada. Natomiast najwięcej informacji zwrotnej nadsyłają krzykacze, którym wszystko nie pasuje. Tak zwane “vocal minority”. I na takim jednostronnym feedbacku opierają swoje decyzje dizajnerzy w MS pracujący przy Windows 10.

     3) Ludzie lubią to co znają. Dlatego niestety W10 upodabnia się do Androida i iOS, które moim zdaniem mają mało wygodne interfejsy. I kolejny raz nawiązanie do punktu pierwszego – przeciętny użytkownik to nie dizajner i zwykle jego pomysły są chybione. A prawdziwe innowacyjne rozwiązania rodzą się w głowach zmyślnych designerów, a nie w uśrednionym głosie tłumu. Zostawmy projektowanie interfejsu profesjonalistom.

     4) Odrzucono całkowicie koncepcję “gładkiego designu”, czyli takiego, który nie wymaga ciągłej kustomizacji. W W10 za dużo pozostawione jest użytkownikowi. Może on wybierać które ikony i elementy się wyświetlają, kolory, przezroczystości, tryby, zachowania domyślne… Z pozoru możliwość wyboru jest fajna, ale… tylko z pozoru. Dobry design charakteryzuje się nie “kustomizacją” a personalizacją. Pozostawianie użytkownikowi zbyt wielu wyborów świadczy o tym, że projektant nie za bardzo wie jak coś ma działać i jak powinno działać. iOS między innymi dlatego jest bardziej ceniony niż Android, bo działa dobrze porosto po wyjęciu z pudełka – przeciętny użytkownik nie musi majstrować w ustawieniach, żeby doprowadzić go do używalności.

     5) Podobno wewnętrzne wytyczne już są. Jeśli to prawda, to masakra – bo właśnie na ich podstawie tworzone były obecne appki systemowe, które na razie wyglądają totalnie niespójnie i bez pomysłu.
     https://twitter.com/jerrynixon/status/585150803935109120

     • Konrad Uroda-Darłak

      Obsługa jedną ręką jak najbardziej, ale gesty? Jakie to niby gesty obsługiwał WP7, bo nie bardzo kojarzę.
      1. Tutaj niestety muszę się zgodzić w 100%, a przywrócenie Aero Glass to najgłupszy z możliwych pomysłów – całe szczęście, od kompilacji 10051 można przeźroczystością sterować praktycznie dowolnie.
      W sumie z 2,3 oraz 4 również się zgadzam, jednakże mam odmienne zdanie co do 5. O ile aplikacja Kontaktów faktycznie wymaga jeszcze pewnego dopracowania, o tyle z całej reszty korzysta się dość przyjemnie – przynajmniej mi.

     • Aplikacja Zdjęcia to jakaś masakra. Kiedyś piwotowałem między panelami i znajdowałem wszystko kciukiem. Teraz muszę obsługiwać to dwiema rękami i zamiast szybkiego słajpa kciukiem muszę szukać hamburgera umieszczonego w najbardziej idiotycznym miejscu z możliwych ;)

     • Konrad Uroda-Darłak

      Ta aplikacja ma aktualnie większe problemy, aniżeli hamburger w lewym górnym rogu ^^ Jeżeli jednak chodzi o sam fakt jego umiejscowienia, to mi nie przeszkadza – jedno kliknięcie maksymalnie wykonuje i tak, więc raz mogę się wysilić.

     • Mnie ogromnie przeszkadza – i nie chodzi tylko o przyzwyczajenia, a również o…
      (Panorama vs hamburger w zastosowaniu dotykowym, tabletowym)

     • Konrad Uroda-Darłak

      Zdjęcia te mają jedną wadę, tablety trzyma się dwiema rękami – zwłaszcza w trybie horyzontalnym ^^ No ale w sumie co kto lubi.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona