Galaxy Note 2 wkrótce otrzyma Androida 5.0 Lollipop (Galaxy Alpha i Galaxy S5 mini również)

Android Lollipop jest jedną z najważniejszych wersji tego systemu. Edycja 5.0 wprowadziła sporo nowości, usprawnień oraz odświeżony wygląd interfejsu, zgodny z filozofią Material Design. Dotychczas trafił na pokład kilkudziesięciu urządzeń mobilnych. Już wkrótce ich lista powiększy się o kilka modeli Samsunga: Galaxy Note 2, Galaxy Alpha oraz S5 mini.

Według danych z fińskiej oraz duńskiej oficjalnej strony producenta, aktualizacja dla wyżej wymienionych smartfonów trafi na ich pokład w drugim kwartale tego roku. Myślę, że nastąpi to już w kwietniu. Co wniesie ta aktualizacja?

Nowa wersja systemu doda nowe środowisko uruchamiania aplikacji (ART – Android RunTime), zoptymalizowane oszczędzanie energii (Project Volta), możliwość wyświetlania powiadomień na ekranie blokady oraz “spłaszczony” wygląd. W dodatku Samsung Galaxy Note 2, Galaxy Alpha oraz Galaxy S5 mini otrzymają nowszą wersję TouchWiza, znaną np. z S5 po aktualizacji.

Oznacza to zmianę dominującego koloru w interfejsie – więcej bieli, a mniej czerni, delikatnie zmodernizowany pasek powiadomień, całkowicie nowe aplikacje odtwarzacza muzyki oraz galerii. Zastanawiam się tylko, jak ten update wpłynie na czas pracy wspomnianych smartfonów. Mam nadzieję, że Koreańczycy odpowiednio dopracują oprogramowanie pod tym względem.

Sporym zaskoczeniem jest ciągłe wsparcie dla leciwego już Galaxy Note 2, który jest obecny na rynku od września 2012 roku. Ode mnie spore gratulacje dla Samsunga. Jedyne smartfony z tamtych lat, które wciąż są aktualizowane, to Sony Xperia Z oraz iPhone 5.

Jestem ciekaw, ile jeszcze aktualizacji otrzyma S5 mini. Czy będzie wspierane równie długo, co jego starszy brat? Zastanawia mnie również, dlaczego tak długo trwało przygotowanie oprogramowania dla Alphy, która należy do wyższej klasy smartfonów. Myślę, że wynikało to z chęci dopracowania softu.

Ciekawe które kolejne modele Koreańczyków otrzymają Androida Lollipopa. Sądzę, że do tego grona wkrótce będzie można zaliczyć np. Galaxy Ace 4 czy Galaxy K zoom. Mam nadzieję, że przyszłe statystyki systemu od Google pokażą, że “lizak” wreszcie jest bliżej KitKata.

Komentarze

 • Radier

  Guzik prawda: ” Our insiders reveal that there is no sign of Android 5.0 for the Galaxy Note 2. It isn’t in development and hasn’t even been mentioned yet.”

  http://www.sammobile.com/2015/03/20/exclusive-lollipop-being-prepared-for-the-galaxy-a-series-samsung-hasnt-started-work-on-android-5-1-nothing-yet-for-the-galaxy-note-2/

 • Łukasz Tomkiewicz

  Szkoda, że SIII LTE już nie dostanie :P

  • adq

   nie ma co narzekać,jakis tydzień po wyjsciu oficjala dla note 2 będzie na xda działający port na s3 lte, tak jak też było z 4.4 zanim I9305 dostał Kitkata – poza rysikiem i podkreconym CPU się nie różnią. także wszystkie informacje o 5.0 dla N2 czytam z dużym zadowoleniem :)

 • ixtec

  Myślę, że to już syndrom 01.04.

 • rafal

  note 2 jest popularnym modelem dlatego firma dba o użytkowników. Domniemam ze w PL wiecej sprzedano note 2 jak razem wziętych 3 i 4. Dobrze, że będzie nowy TouchWiz bo poprzednie aktualizacje nie wiele wniosły …

 • b@t

  L O L lipop !!!

 • PP

  Żeby tylko nie spitolili funkcjonalności sprzetu jak w Lillipop dla Note 3

 • olo

  Skonczeni durnie ! Kolor biały w telefonach po pierwsze jest NIEWYGODNY (szczególnie w nocy) – biel wali strasznie po oczach. Po drugie, wyświetlacze OLED wyswietlajac kolor biały pobierają MASĘ energii. Dlatego ja zostaje przy KK – zarówno jeśli chodzi o Note4 jak i moją ALphę

 • dred

  Aktualizację do kk dla note2 zapowiedzieli w kwietniu 2014,a przyszła Ota w styczniu 2015, więc nie ma się co napalac. A i sam lizak to nic nowego w stosunku do kk. Mam na Lg G3 i ani bateria nie trzyma dłużej, bo projekt volta nie działa,a art można było uruchomić na kk ( u szajsunga zablokowane), ani szybciej nie działa. Może jedynie TW będzie lżejszy.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona