Ważne

Ślepe testy aparatów w smartfonach. A zwycięzcą jest…

Jeden z najbardziej znanych serwisów o smartfonach, Phone Arena, pokusił się o przeprowadzenie ślepych testów jakości zdjęć wykonywanych przy pomocy sześciu flagowców dostępnych obecnie na rynku. Jak to mawiają w nagłówkach SuperExpressu: “rezultaty mogą Cię zszokować!”.

Oczywiście nie można traktować tych rezultatów jak wyroczni, jednak wiele one mówią o postrzeganiu jakości zdjęć z poszczególnych aparatów przez użytkowników. Dziwi szczególnie miejsce HTC One M9, który jest praktycznie rok młodszy niż większość jego konkurencji.

Zacznę od ostatecznych wyników:

 1. Nokia Lumia 930 – 6032 głosy
 2. Samsung Galaxy Note 4 – 5936 głosów
 3. iPhone 6 Plus 4344 – głosy
 4. Google Nexus 6 3965 – głosów
 5. Samsung Galaxy S5 – 3282 głosy
 6. HTC One M9 – 1247 głosów
pano2

Zwyciężyła “leciwa” już Lumia 930 bardzo nieznacznie wyprzedzając Galaxy Note 4. Solidne trzecie miejsce zajął iPhone 6 Plus, który przez zachodnie media próbuje być kreowany na niekwestionowanego lidera mobilnej fotografii. Jak się okazuje praktyka pokazuje coś innego – szczególnie, jeśli nie wiemy, które zdjęcie zostało zrobione przez który smartfon. Tak jak pisałem wcześniej, wyjątkowo słabo spisał się One M9, który tak naprawdę będzie konkurować już wkrótce z Galaxy S6 czy następcą Lumii 930. Tym bardziej wynik ten wydaje się mierny. HTC nie poradziło sobie z wyeliminowaniem największej wady M8, czyli właśnie słabej jakości zdjęć z tylnego aparatu. Coś znowu poszło nie tak.

Poniżej znajdziecie przykładowe zestawienia (głównie zbliżenia), ale po pełne porównanie odsyłam na stronę Phone Arena.

Close-up-view (1) Close-up-view (2) Close-up-view

Komentarze

 • Adam

  Nokia od zawsze miała najlepsze aparaty. Cieakwe czy micro$oft tego nie zepsuje

  • Ma Ti

   Ostatnio jak wyszła nowa aktualizacja do Lumia Camera wraz z Denim to przyspieszyło bardzo robienie zdjęć, jedyną wadę, która zobaczyłem jest obniżona ostrość zdjęć w porównaniu z Cyanem. Wole wolniejsze wykonywanie zdjęć niż obniżoną ostrość !

  • RDF2

   MS doprowadził aplikację aparatu do stanu używalności i wprowadził mnóstwo nowych funkcji. To ich wersja lumia camera wygrała.

 • dred

  Szkoda, że nie ma LG G3 w zestawieniu.

 • Dlaczego jest M9 a nie M8

 • jablko-mieta

  ja polecam gorąco jeden z najbardziej szczegółowych testów tego typu w ostatnich latach jeśli chodzi o nasze Polskie “wypociny” – różnica w stosunku do phoneareny polega na tym że za granicą zwycięzce wyłonili za pomocą jedynie głosów czytelników- na teleguru prócz głosów czytelników głosowali również fachowcy z branży. Śledzę testy fotograficzne smartfonów od bardzo dawna, i uważam że owy test na naszej polskiej stronce przebił zarówno phonearene jak i wiele testów gsmareny itp zagranicznych serwisów. Mam nadzieję że nie obrazicie się za wklejony link.

  http://teleguru.pl/wiadomosci/artykul/najlepszy_smartfon_fotograficzny_wedlug_ekspertow_oraz_czytelnikow_1119

 • jarekt

  Ale wiecie, że jeszcze starsza L1020 robi o klasę lepsze zdjęcia niż L930? Lepsza stabilizacja, większa matryca i jaśniejszy obiektyw – niestety kosztem prędkości działania i braku bajerów dostępnych w nowszych słuchawkach. Ja czekam na prawdziwego nastepcę L1020.

 • Też wybrałbym 930. Zdecydowanie wypada najlepiej spośród wszystkich porównywanych smartfonów.

  • Raul

   Może kiedys, teraz Note 4 czy S6 sa lepsze.

   • Adam

    Note 4? Błagam. Robi różowe zdjęcia z sztucznym wystrzniem krawędzi. Średnie to wygląda. Zresztą nie przypadkiem przegrał w tym teście z Lumią

   • xyz

    wiesz że L930 ma aparat taki sam aparat jak L1520 która wyszła w październiku 2013r. więc nie napalał bym się specjalnie bo w maj/czerwiec/lipiec wyjdą L940, Surface Phone, L1040 i Samsung będzie mógł sobie tylko popatrzeć:)
    S6 ma 25% pikseli mniej niż L930 wiec zbliżenia na 99% jestem pewny że będą gorsze:) (skoro nawet notę 4 przegrał jak ma 20mpix to s6 tym bardziej bo ma tylko 16mpix)

 • Metek

  wg mnie, żeby testy były jeszcze bardziej miarodajne, fajnie gdyby był punkt odniesienia w postaci lustrzanki wyższej klasy. Bo tak to wybieramy fotografię, która nam się najbardziej podoba, niekoniecznie tą, która najlepiej oddaje rzeczywistość ;)

  • W mobilnej fotografii rzadko chodzi o to, żeby najlepiej oddać rzeczywistość. Najlepszym tego przykładem jest instagram

   • Metek

    to trochę inaczej działa, w instagramie są filtry, pierwowzór jednak może jak najlepiej oddawać rzeczywistość

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona