Wiko VIEW

Chrome OS wkrótce otrzyma nowy launcher

Chrome OS jest stosunkowo młodym systemem operacyjnym, który ostatnio naprawdę szybko się rozwija. Mimo że nadal jest mniej wielozadaniowy niż Windows, coraz więcej Chromebooków pojawia się na rynku. Google już przygotowuje kolejną istotną zmianę w swoim OS-ie.

Jako pierwsza update otrzyma wersja Beta. Właśnie ta aktualizacja wprowadzi nową nakładkę, która nosi nazwę Chrome Launcher 2.0. Główną zmianą jest dodanie kilku funkcji asystentowi głosowemu. Od teraz Google Now będzie jeszcze prostszy w obsłudze i w dodatku znacznie usprawni codzienne korzystanie z Chromebooków.

Co ciekawsze, Chrome OS będzie samodzielnie przestawiał zegar, jeżeli będziemy w innej strefie czasowej i pozwoli na rozpakowanie plików .zip, zabezpieczonych hasłem. Moim zdaniem dobrze, że Google nareszcie wprowadził Material Design na swojej własnej platformie. Zunifikowanie własnych aplikacji i systemów na pewno wyjdzie na dobre.

Chorme OS Google Now

Myślę, że Chrome OS ma szansę stać się systemem operacyjnym, który będzie chętnie wybierany przez potencjalnych nabywców. Na pewno dla sporej liczby ludzi Chromebooki byłyby sprzętem idealnym. W dodatku będzie genialnie współpracował z Google Now, co stanowi istotną zaletę.

Jeżeli już chcecie wypróbować Google Launcher 2.0, musicie mieć oprogramowanie beta. Dla reszty aktualizacji będzie dostępna w jeszcze niewiadomym terminie.

Komentarze

 • Metek

  przecież Chrome OS funkcjonalnością nie dorównuje nawet Windowsowi RT…

  • Raul

   Na ChromeOS można uruchomić część aplikacji z Androida, jest wspierany przez Google. WindowsRT to test Microsoftu, nie udany, z którego się wycofali. Chromebooki sprzedają się w milionach egzemplarzy bo są proste.

   • Metek

    WP też sprzedaje się w milionach :) w ostatnim kwartale nieco ponad 9 ;) czy to wskazuje na sukces? nie sądzę… Udział <5%… Przy obecnych cenach sprzętów z windows one są po prostu do niczego, windows potrafi się już szybko włączać, zajmuje dużo mniej miejsca na dysku niż kiedyś (na w10 będzie jeszcze lepiej), szybko się wybudza i jest energooszczędny. Dodatkowo nowoczesne netbooki potrafią to wszystko co chromebooki (chyba, że znasz czynność, którą potrafi chromebook, a netbook z win już nie), dodatkowo windows daje możliwość odpalenia niezliczonej ilości programów. Weź takiego HP Stream, 8h bateria, pełen windows i nieograniczone możliwości. Szkoda, że na chromebookach nie da się po prostu zmienić systemu, wtedy bym kupił, i wgrał np elementaryOS – który bije na głowę ChromeOS.

    • slv

     @disqus_OBDkfnuvph:disqus
     Nie wszyscy potrzebują ‘ogromu’ aplikacji z Win… wyobraź sobie.
     Niektórzy potrzebują prostoty. Np starsi ludzie. Wiele osób potrzebuje przeglądarki, YT, Allegro i więcej im do niczego nie potrzeba.
     Wyobraź sobie, że są jeszcze ludzie, którzy nie spędzają więcej czasu niż parę minut dziennie przy komputerze.
     Więc nie oceniaj swoimi potrzebami/przyzwyczajeniami.
     Ja parę lat temu przeszedłem na OSX, wydaje się uproszczony w stosunku do np Win. Po paru miesiącach (a teraz już latach) nie wróciłbym do Win/KDE/Gnome, bo mi taki system odpowiada.
     Itd.
     Czy przykład.
     Używany T60, oryginalnie z Win.
     Zamontowany jako drugi system Ubuntu desktop.
     Użytkownicy nie zauważyli różnicy, czy Win czy Ubuntu. Domyślnie startuje Ubuntu.
     Ma startować przeglądarka. Startuje i tu i tu Firefox.
     Ci ludzie prowadzą nie jeden biznes.
     Ale nie potrzebują znać się na “komputerach” i oprogramowaniu. Dla nich to narzędzie – tak jak maszyna w fabryce. Ma działać. I nie sprawiać kłopotów.
     I np ChromeOS taki jest. Używany przez inną osobę, której kupiłem jako eksperyment. Itd. Sprawdza się w umownych 100%, a nawet 300%. Korzysta z niego kilka osób – logowanie do usług Googla.
     itd itd

     • RA

      Potwierdzam, posiadam ponad rok chromebooka i na początku było to uzupełnienie laptopa, a teraz to laptop jest jako dodatek i włączam go od czasu do czasu.
      Z racji, że ChromeOS jest w zasadzie ograniczony tylko do aplikacji webowych, to zmusiło mnie to do używania web-aplikacji i buszowania po sieci. Gdy coś się szuka, to w wyszukiwarce wyskakuje mnóstwo ciekawych rzeczy, o których nie wiedziałem.
      Wymusza to jakby użycie innych rozwiązań i przy tym gwarantuje przednią zabawę. Sprzęt służy mi tylko do szeroko pojętej rozrywki, filmy, muzyka, chromecast, zdjęcia, poczta, czasami napiszę jakieś pismo do urzędu i do tego świetnie nadaje się właśnie chromebook ze względu na szybkość, lekkość, bezobsługowość i bezawaryjność.

 • isaak911

  Fajny nowy panel aplikacji z wyszukiwarką, ten system w dwa lata zmienił się o 180′

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona