Ważne

LeTV – smartfon bez ramek po bokach ekranu

Pierwsze telefony komórkowe były okropnymi cegłami i z czasem dążono do tego, aby jak najbardziej zmniejszyć ich gabaryty. Później wymyślono smartfony z dotykowymi ekranami i trend zmienił się o 180 stopni. Z roku na rok przekraczamy kolejne granice jeśli chodzi o optymalną przekątną, a nasze urządzenia przenośne wciąż rosną i rosną. Coraz więcej ludzi korzysta już z phabletów. Jeśli tak dalej pójdzie to będziemy latać z 7-calowymi tabletami i nazywać je telefonami. Tym, do czego dąży się w dzisiejszych czasach, jest jak najbardziej optymalne wykorzystanie powierzchni urządzenia, tzn. możliwie jak największa redukcja niewykorzystanego miejsca – ramek wokół ekranu – co ma skutkować tym, że nie zmieniając gabarytów całego urządzenia dajemy użytkownikowi większy ekran.

Jest już na rynku parę urządzeń nazywanych bezramkowymi, co swoją drogą jest oczywiście określeniem mocno przesadzonym, bo ramki są i muszą być, bo przy obecnej technologii raczej nie ma możliwości upchania wszystkich podzespołów pod samym ekranem tak, aby urządzenie zachowało znośną grubość. Do najpopularniejszych bezramkowców należą telefony LG i Huawei, a także Sharp AQUOS Crystal. Jak wszystko tak i tego typu urządzenia mają swoje wady i zalety, a więc mają zwolenników i przeciwników. Jeśli należycie do tych pierwszych, to dzisiejszy przeciek powinien Was zainteresować. Do internetu wyciekły zdjęcia i specyfikacja pewnego bardzo interesującego urządzenia stworzonego przez chińską firmę LeTV.

Jak widać na powyższych zdjęciach mamy tutaj do czynienia z ekranem, którego boczne granice są jednocześnie granicami całego urządzenia. Ramki – dolna i górna – też są niczego sobie, więc można zdecydowanie stwierdzić, że projektanci tego phabletu postarali się i wykorzystali bardzo dobrze dostępne miejsce.

Jeśli chodzi o dane techniczne to mamy ekran o przekątnej 5,5″ i rozdzielczości 1080p. Jednostką centralną jest ośmiordzeniowy procesor o taktowaniu 2.2GHz, wspomagany 2GB RAM. Na dane dostajemy 16GB, jest to stosunkowo mało, ale zakładam, że będzie możliwość rozszerzenia ilości dostępnego miejsca poprzez kartę microSD, o czym niestety nie ma żadnej informacji. Selfiki można będzie sobie strzelać przednim 5 Mpix aparatem, a z tyłu dostajemy aparat o matrycy 13 Mpix. LeTV ma wsparcie dla Dual SIM. Łączność przewodową z urządzeniem i jego ładowanie umożliwia nowy port USB Type-C, co sprawia, że jest to pierwsze urządzenie z Androidem, które posiada to złącze.

Phablet ma zadebiutować w kwietniu tego roku, a jego cena nie jest jeszcze niestety znana.

Komentarze

 • Krzysiek Sylwerski

  Nokia N1 ma USB Type-C i to właśnie ona jest pierwszym urządzeniem z Androidem posiadającym to złącze :)

 • AS

  Pierwsza sprawa, porównanie typowego tabletu siedmiocalowego z gabarytami potencjalnego siedmiocalowego smartfona nie ma sensu, gdyż przy zminimalizowaniu ramki te siedem cali w smartfonie będzie smuklejsze. Poza tym już dawno powinno się mierzyć ekrany nie ich przekątną, ale wysokością i szerokością. Bo przecież nietrudno wyobrazić sobie ekran siedmiocalowy o proporcjach kinowych (2,35:1). Tedy jego szerokość nie będzie większa, niż w obecnych pięciocalowcach. A że będzie przydługi? Podawanie przękątnej nie ma praktycznego sensu w czasach różnych proporcji ekranów. Tyle, że ludzie się tak przyzwyczaili.

  Druga rzecz, to brak bocznych ramek. Może to i ładnie wygląda, ale mnie ramki w Note 2 oraz Galaxy S4 nieźle potrafią zirytować, gdy niechcący ekran reaguje na dotyk ręki próbującej go złapać za boki.

  • SyoMas

   Przy tak cienkich ramkach albo ich braku w ogóle, wystarczy dopracowanie oprogramowania rozpoznającego przypadkowe dotknięcia i tyle. Myślę, że da się wyeliminować efekt o którym piszesz.

 • Arrczi
 • Parę rzeczy się nie zgadza, a i zdjęcie jest jedno i to tragiczne. Inne taktowanie procesora i matryce w aparatach. To raczej nie ta słuchawka, o której mowa

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona