Ważne

Microsoft (i Samsung?) potrzebuje Jony’ego Ive’a

Oczywiście nie dosłownie. Apple nigdy nie wypuściłoby Jonathana z białego pokoju bez drzwi i klamek. Chodzi o dowództwo i spójność.

Wiele osób zastanawia się nad fenomenem sukcesu Apple’a. Powodów jest wiele i trudno wymienić choćby większość z nich. Niektórzy sądzą, że cały myk polega na dobrym marketingu i “praniu mózgów” użytkowników. I tak i nie. Apple rzeczywiście ma świetny marketing. Ale nie (tylko) ten bezpośredni, tylko szeptany i ukryty. Lokowania produktu, mozolne budowanie przywiązania do marki… Gdyby chodziło jednak tylko o marketing i pieniądze, już dawno Samsung czy Microsoft stałby się drugim Applem – pieniędzy tym firmom nie brakuje.

Gdzie zatem tkwi różnica? Moim zdaniem chodzi o szeroko pojęty design i całą kulturę pracy z tym związaną. Microsoft i Samsung są firmami “rządzonymi” przez inżynierów i marketingowców. Applem władają designerzy – zaczynając od samego wierzchołka, czyli Jobsa i obecnie Cooka. Firma z Cupertino ma zupełnie inne podejście do tworzenia urządzeń. Nie traktuje wzornictwa jako oddzielnego działu, z którym się współpracuje przy tworzeniu produktu. “Industrial design” jest punktem wyjścia. Dopiero później dołącza do tego inżynieria (zarówno sprzętu, jak i oprogramowania). Oczywiście stoi ona na najwyższym poziomie (jakość wykonania, zastosowane materiały, miniaturyzacja, optymalizacja), ale to nie ona jest początkiem.

Do pewnego momentu Apple miało problem ze spójnością wzornictwa sprzętu i oprogramowania. Za design sprzętu odpowiadał Jony Ive, a za software – Scott Forstall. I szczerze mówiąc – interfejs użytkownika iOS oraz OSX wyglądał dziecinnie i topornie. Dopiero po zwolnieniu Forstalla i ujednoliceniu wszystkiego pod wspólnymi rządami Ive’a – systemy operacyjne znacznie się “spłaszczyły” i zaczęły lepiej współgrać z wzornictwem sprzętu. Ale Ive na tym nie skończył. Najpierw ujednolicił wygląd iPhone’a i iPada, potem robiąc to samo z nowym MacBookiem, który będzie dostępny w takich samych kolorach, jak dwa wcześniej wspomniane urządzenia. Jedna wizja, jeden szef, jeden design.

Jak sytuacja pod tym względem wygląda w Microsofcie? Najlepiej widać to na powyższej galerii. Każde urządzenie wygląda jak by było projektowane przez zupełnie inną osobę, z zupełnie innym poczuciem estetyki. I tak najprawdopodobniej było. Rozpatrując każde z osobna – mogą się podobać i widać przemyślaną koncepcję za każdym z nich. Nie stanowią jednak całości i na pierwszy rzut oka nie wiadomo kto jest ich producentem. Nie twierdzę, że wspólne wzornictwo między urządzeniami Z ZASADY jest lepsze, ale sukces Apple oraz zachowania użytkowników wskazują jakie są oczekiwania rynku. Kupując urządzenia z Cupertino mamy pewność, że będą pasować do pozostałych, spotkamy wspólny interfejs i jeśli podoba nam się iPhone, spodoba nam się pewnie też iPad, MacBook czy iMac. W czym więc problem? Czy Microsoft nie ma szefa designu? No właśnie po części nie ma. Albert Shum to wulkan pomysłów, zwolennik minimalizmu i rozsądny dowódca – często spina wiele projektów i kreowany jest na “szefa wzornictwa”, ale formalnie odpowiada za design systemów operacyjnych (tylko).

Niespójność wizji wynika ze struktury poszczególnych grup produktowych i braku centralizacji wielu działań. Każdy zespół (Xbox, Surface, Lumia, itd…) ma bardzo dużą autonomię w podejmowaniu decyzji co do wzornictwa. I widać to nie tylko w projektowaniu sprzętu, ale też aplikacji, które sprawiają czasami wrażenie “przypadkowych”, łamiąc Windowsowe zalecenia dla projektantów interfejsów – o czym pisałem wielokrotnie. Microsoft ostatnio szczyci się osiągnięciami we wzornictwie, przedstawiając publicznie część zespołu. I muszę przyznać, że poszczególne produkty robią wrażenie, a team składa się z bardzo ciekawych osób. Tylko ten brak scentralizowanego przywództwa i jednej wizji… Najjaśniejsze, według mnie, postacie zespołu to:

Albert Shum. Szef designu systemów operacyjnych, który do Microsoftu trafił z Nike, gdzie odpowiadał między innymi za projekt Nike+. Cichy “szef wszystkich szefów” (wzornictwa), choć nieformalnie. To on w głównej mierze odpowiada za interfejs Modern UI, który zadebiutował w Windows Phone 7. Zostając szefem dla wszystkich systemów, zrobił porządek z Windows 8, odpowiadając za zamiany w interfejsie użytkownika wersji 8.1 i 8.1 Update 1. Jego pomysłem było dodanie przycisku do Surface Pen, przy pomocy którego robimy zrzuty z ekranów lub błyskawicznie otwieramy OneNote zaczynając notować.

Kat Holmes. Kat jest członkinią zespołu Shuma i to ona odpowiada za to, jak dzisiaj wygląda Cortana. Inspirowana filmem Her, zorganizowała spotkanie z Warner Bros i pod wpływem wielu godzin dyskusji i obustronnej współpracy, stworzyła obracające się i zmieniające kształty obręcze, symbolizujące Cortanę. Zrezygnowano z ludzkiego awatara, próbując stworzyć cyfrowy, który byłby w stanie oddawać emocje i dynamikę konwersacji. Moim zdaniem wykonano pod tym względem świetną robotę.

Ralf Groene. Do Stanów trafił z Niemiec na staż w agencji projektowej, potrafiąc po angielsku zaledwie kilka słów. Do Microsoftu trafił w 2006 roku, biorąc udział w projektowaniu sprzętu – głównie myszek i klawiatur. Prawdziwie rozkwitł dopiero w roku 2010, kiedy to rozpoczęto pracę nad tabletami z rodziny Surface, a on został dyrektorem kreatywnym przedsięwzięcia i szefem designu. W swoich produktach łączy prostotę, użyteczność i jakość użytych materiałów. Zwolennik szybkiego prototypowania, druku 3D i pracy na “żywych”, a nie wirtualnych obiektach.

Andrew Kim. Historia Kima jest bardzo inspirująca. Ten student industrialnego designu przygotował projekt rebrandingu Microsoftu i Windowsa na uczelniane zajęcia. Całość szybko stała się popularna w sieci, a Kim… został zatrudniony przez firmę z Redmond i trafił do projektowego działu Xboxa. Teraz pracuje w różnych zespołach i przy projektach takich jak HoloLens. Prowadzi ciekawego bloga o designie – Minimally Minimal.

Bill Buxton. Prawdziwy weteran w szeregach Microsoftu. Obecnie pracuje w dziale Microsoft Research nad naturalnymi interfejsami użytkownika, takimi jak dotyk, rysik, mowa czy gesty. Zwolennik mobilności w sensie swobodnego żonglowania urządzeniami przenośnymi. Jako jeden z pierwszych – jeszcze w latach 80-tych – pracował nad skutecznymi prototypami wielodotykowych ekranów. Zdecydowanie najbardziej doświadczona i utytułowana osoba związana z designem w Microsofcie.

YeongKyu Yoo. W projektach Yoo widać azjatycką szkołę minimalizmu i funkcjonalności oraz zdrowej równowagi między formą i funkcją. Jeden z głównych projektantów, którzy stworzyli obecny wygląd okularów rozszerzonej rzeczywistości HoloLens. Jego zmysł estetyki jest najbardziej zbliżony do mojego, a projekt nawilżacza powietrza, który stworzył i wdrożył klka lat temu pozostaje dla mnie esencją dobrego smaku, minimalizmu i funkcjonalności. Gdzie on był jak projektowano brzydkiego Xboxa?

Potencjał i zasoby ludzkie są. Brakuje tylko szefa, który nie musiałby konsultować każdej decyzji i godzić się na kompromisy między poszczególnymi działami i produktami. Potrzebny jest Jonny Ive. Ktoś równie zaborczy, charyzmatyczny i zarozumiały. Microsoft jednak nadal jest firmą zarządzaną przez inżynierów i marketingowców, a zmiana kultury wewnętrznej i szersze docenianie designu – mogą zająć lata. Szczególnie po długiej erze Steve’a Ballmera, który podobno nie wiedział czym jest wzornictwo, ani nawet gdzie tego słowa szukać w słowniku.

Jak sytuacja wygląda z Samsungiem? Szefem designu w koreańskiej firmie jest… Jony Ive. A przynajmniej jeśli chodzi o projektowanie urządzeń mobilnych i systemów dla nich. Co prawda Ive nie dostaje za to ani dolara, jednak daleko idące “inspiracje” kosztowały Samsunga łącznie prawie 2 mld dolarów w niekorzystnych wyrokach związanych z łamaniem patentów. Patentowanie wyglądu jest sprawą kontrowersyjną, ale niektóre przypadki kopiowania nie wymagają komentarza ani analizy. Samsung wie co robi i jako jedna z niewielu firm potrafi zarobić duże pieniądze na urządzeniach z Androidem. Dobry marketing, duże zasoby finansowe, mocne specyfikacje oraz multum funkcji. Czy nie dałoby się tego zrobić jednak inaczej? HTC pokazało, że można wprowadzić świetny design i doskonałą jakość wykonania bez kopiowania konkurencji. Potrafię sobie wyobrazić sytuację, że Samsung zatrudnia porządne zachodnie biuro designu, które tworzy dla niego innowacyjny i świetnie wyglądający projekt, który nie wyglądałby jak iPhone.

Zarówno w przypadku Samsunga, jak i Microsoftu, problem jest podobny. Punktem wyjścia nie jest i jeszcze długo nie będzie design. I należy pamiętać, że w przemysłowym wzornictwie, nie chodzi o to, żeby “było ładnie”. Design to nie sztuka i to jest często mylone. Design to wygląd, materiały, wykonanie, ergonomia, jakość, odporność na uszkodzenia, itd… Innymi słowy – design to najważniejszy element współczesnych urządzeń mobilnych. Dla mnie i setek milionów nabywców. Nie wszystkie firmy jednak zdają sobie z tego sprawę. A właśnie w ten sposób buduje się przywiązanie do marki i cały niemalże religijny kult, jaki powstał wokół Apple. Stwórz świetny produkt, a fani go pokochają. A razem z nim (ślepo) pokochają wszystko co wyprodukujesz w przyszłości – czego przykładem jest Apple Watch.

Komentarze

 • jaś

  Apple nigdy nie wypuściłoby Jonathana z białego pokoju bez drzwi i klamek.

  świetne! :D

 • Demoll

  Przecież Ten ive nie zrobil nic swojego on kradnie pomysły Dieter`a Rams`a. To wszystko cala jego twórczość jest jak cale aple kradzione pomysły sprzedawane pod innymi nazwami to wszystko, a ive talentu nie miał i nie ma i nie będzie miał. każdy kto się zainteresuje jego twórczością sam do tego dojdzie ze z niego taki artysta jak z jobsa inżynier i innowattor.

  • Zgodzę się, że projekty Ive’a są mocno, bardzo mocno inspirowane niemieckim wzornictwem Brauna, ale nie można powiedzieć, że kopiowane jest wszystko, albo że gość nie ma talentu. A oprócz talentu ma przede wszystkim charyzmę i potrafi trzymać za mordę swój zespół (po tym jak dawno dawno temu Jobs go pojechał za to, że był zbyt miękki).

   • Otto

    Inspirowane to mało powiedziane. Ale podobno w dizajnie tak właśnie jest, niczego się ie wymyśla, tylko siękopiuje

 • nielogujesie

  Dla mnei zawsze ważniejsza będzie funkcja niż forma, ale ciekawy punkt widzenia. Coraz ciekawiej na tabletowo się dzieje, bo od jakiegoś czasu wreszcie skończył się wysyp tekstów o kolejnych chińskich tabletach za 60$, a pojawiły się felietony i dłuższe teksty.

  • Adam

   Kąpieli się że nikt nie czyta wpisów o chińskiej tandecie.

 • _TB_TB_

  Nie wiem jak to jest z Microsoftem, ale o Samsungowym problemie ciekawy artykuł: http://m.fastcompany.com/3042408/why-samsung-design-stinks

 • Raul

  Wspólne co? Usb C a promowany do niedawna przez Apple thunderbolt?
  Jedno u nich jest pewne – bez przejsciowki ani rusz. 99$

 • otto

  Teraz jest już za późno. Apple zostawiło wszystkich w tyle i nawet jakby wprowadzili zmiany o których pisze autor, nic nie zdziałają.

 • Maciej Kasica

  W jakim aspekcie Tim Cook jest designerem?

  • Takim jak Jobs. Aktywnie angażuje się w pomysły i pracę zespołu designerów (Jobs kończył nawet specjalne kursy) – w przeciwieństwie do tego co się dzieje w Microsofcie, gdzie prezes (szczególnie Ballmer, choć Nadella trochę też) nie są wmieszani w bezpośrednie spotkania projektowe.

   Widać to też w hierarchii firmy. Ive jest praktycznie drugą osobą w Apple. A Shum? Groene? Nie łapią się do pierwszej dwudziestki.

   • Maciej Kasica

    Udział w spotkaniach projektowych nie oznacza, że ktoś jest designerem. Jobs nie kończył żadnych kursów tylko zwyczajnie chodził na zajęcia z kaligrafii podczas studiów.

    Cook jest człowiekiem od działań operacyjnych, logistyki, sprzedaży. Mówienie, że jest designerem to najzwyklejszy bullshit. Nic nie napisałem o hierarchii, więc nie mam pojęcia do czego się odnosisz…

 • texmaker

  Akurat iOS czy OSX Forstall’a moim zdaniem był lepszy. Te małe, bardzo szczegółowe, trójwymiarowe ikonki miały klasę. Teraz to tylko im więcej kolorów i mniej kształtów, tym lepiej.

  • Taurusileo

   Zauważ, że te zabiegi spowodowały, że system mniej waży, przez co można dodawać
   do niego więcej funkcji.
   To raz, a dwa, do niedawna wszyscy psioczyli na te płaskie ikony.
   Teraz zaś wszyscy wprowadzają to u siebie.
   Spójrz na strony, gazeta.pl, wp.pl i inne.

  • barilla

   Zgadzam się w 100%, iOS nigdy mi się specjalnie nie podobało wizualnie, ale ten stary wygląd był 5x lepszy niż cukierkowy koszmarek który wszedł bodajże w iOS7.
   Jedyny świetny element to efekt “frosted glass”, dobrze znany od kilku lat użytkownikom Win7 ;)

 • Kolejny genialny artykuł pana Piotra ;) . W 100% się zgadzam. Brakuje mi u innych firm takiej spójności w designie. Jak weźmiemy tablet firmy X i smartfon firmy X, to gdyby nie logo nie wiedzieliśmy, że te dwa urządzenia są od tego samego producenta.

 • Pawel

  Ultra super tekst! Dzięki za świetny czas podczas jego czytania. WIĘCEJ I WIĘCEJ TAKICH!!!

 • Prolek

  Panie Piotrze, rewelacyjny artykuł. Dobrze skonstruowany, spójny tekst, świetne przygotowanie, wyważona szczypta własnej opinii i niebanalne wnioski. Pozwolę sobie wskazać Pana palcem, bo współcześni twórcy artykułów z dziedziny technologii powinni mieć w Panu wzór do naśladowania.

 • texmaker

  To prawda, ale gdy wszyscy rzucili się na spłaszczanie Apple mogło zachować styl :) poza tym ile można uzyskać na spłaszczeniu UI…

 • Takaszi

  Artykuł fajny, ciekawie się czytało, co do punktu widzenia to już się nie zgadzam. Opisuje go stary wojskowy slogan, jeszcze z czasów komuny, “h…. ale jednakowo, ma być porządek choćby nasr…. ale w rządek”.
  Co prawda tam chodziło o coś innego, ale powiedzonko się sprawdza. Osobiście uważam, że spójność w ramach usług ekosystemu jest niezbędna, to we wzornictwie tworzy molocha o zerowej inercji.
  Patrząc na ekrany takiego Nota 4 i iPhone 6, aż wali po gałach brak pomysłu na wielki ekran (w przypadku tego drugiego), bo niby co, więcej ikonek? BUUUHHHAAAHHHAAA.
  Jeżeli Microsoft wypuści kiedyś urządzenie z takim ekranem, to na wszelkich możliwych bogów elektroniki, niech nie idzie tą drogą.
  O formie fizycznej nie dyskutuję, tu jest jak producent ustali i tyle, jednemu się podoba innemu nie (np. mnie).

 • 123qwerty

  Użytkownicy produktów MS jeszcze zatęsknią za Ballmerem. Ten Satya wykończy wszystkich.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona