Ważne

Multi window w kolejnej wersji Androida?

Pierwszym producentem, który zaimplementował w swoich urządzeniach możliwość korzystania z dwóch aplikacji w dwóch oknach obok siebie był Samsung (w serii Galaxy Note). Później również pozostałe firmy dostrzegły potencjał w tej funkcji i zaczęły ją oferować w nieco zmienionej formie. Okazuje się, że już niedługo dzielenie ekranu może stać się funkcją oferowaną domyślnie w Androidzie.

Redakcja Phandroid znalazła w AOSP zapiski, z których wnioski nasuwają się same:

Date: Tue Jan 27 11:44:59 2015 -0800

Defer tap outside stack until multiwindows

Taps outside of the stack boundary were causing the current app to lose focus. This led to timeouts waiting for the app to respond.

Disabling the tap recognition keeps the focus from changing. It will be reenabled for multiwindows.

Moim zdaniem pojawienie się dzielenia ekranu (mutli window) w Androidzie to wyłącznie kwestia czasu, co zresztą co jakiś czas potwierdzają kolejne przecieki. Pierwszą okazję do zaprezentowania światu tej funkcji Google będzie miało podczas konferencji Google I/O, która w tym roku będzie miała miejsce w dniach 28-29 maja.

Komentarze

 • placek

  Kiedyś się cieszyłem na wiele okien na androida. Praktyka pokazuje, że jeśli chce się wprowadzać jakieś dane, to biorąc pod uwagę to, że klawiatura zajmuje olbrzymią część ekranu, jest to rozwiązanie przydatne w naprawdę niewielu zadaniach. Można oczywiście podpiąć klawiaturę, ale wtedy to już wolę tablet z Windowsem. Mam na starcie dużo większe możliwości.

  • Mihau

   Z osobistego doświadczenia: MultiWindow jest super, jeśli ma się rysik. Szczególnie, gdy się coś notuje albo liczy. Bez niego jest fajne, ale przełączanie między appkami gestami (są do tego aplikacje) sprawdza się prawie równie dobrze.

 • Jacek

  bzdura.
  Albo tablet albo klawiatura.
  Ekran z klawiaturą nie jest t a b l e t e m !

 • Gites

  W swoim Galaxy Tab Pro 8.4 wyłączyłem multi-window już w pierwszym tygodniu od zakupu. Przełączanie między aplikacjami jest na tyle wygodne, że nie widzę potrzeby używania tej funkcjonalności. Kopiowanie treści też działa poprawnie więc czego jeszcze więcej potrzeba? Poza tym tablet zakupiłem tylko po to, żeby się nie gapić w mały ekran smartfona a multi-window z tej perspektywy to dla mnie nic innego jak dwa smartfony leżące obok siebie.

 • Karolina

  A kiedy będzie rozwiązanie konkursu krzyżówkowego? Chyba, że coś przegapiłam?

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona