Ważne

Najwięcej dziur bezpieczeństwa w 2014? OSX, iOS i Linux (w tym Android). Najmniej? Windows Vista i RT

Jeśli ktoś zapyta się, które systemy operacyjne są najbezpieczniejsze, wiele osób odpowie, że iOS, OSX i dystrybucje Linuksa, bo „nie ma na nie wirusów”. Są wirusy, a same systemy te, jak się okazuje, nie są takie bezpieczne.

Eugene Kaspersky, prezes Kaspersky Labs, opublikował ostatnio suche zestawienie systemów operacyjnych uszeregowanych w kolejności poczynając od tego z największą liczbą dziur bezpieczeństwa wykrytych w 2014 roku. Ku zaskoczeniu wielu, najbardziej „dziurawy” okazał się OSX, a na trzecim miejscu znalazło się jądro Linuksa (w tym Android i dystrybucje Linuksa, takie jak Ubuntu). Drugie miejsce iOS-a też może być dużym zaskoczeniem. Najbezpieczniejsze okazały się dwa najbardziej znienawidzone systemy operacyjne świata, czyli Windows Vista i Windows RT. Tuż za nimi znajduje się Windows 8.1. Poniżej pełna lista:

security

Zachęcam Was do przejrzenia komentarzy pod tweetem Kasperskiego, gdzie wywiązała się istna burza i spory fanów (fanbojów?) poszczególnych systemów. Internet nie wybacza, a wierni fani tym bardziej. Kto by pomyślał, że systemy operacyjne mogą budzić tak skrajne emocje… Wiele osób zwraca uwagę na to, że dużo rzadziej łapie się wirusy na OSX niż na Windowsa. Tutaj jednak dochodzi kwestia skali, dowolności w instalowaniu oprogramowania oraz otwartości systemu. Wnioski pozostawiam do wyciągnięcia każdemu z Was.

Może czas zrewidować opinie na temat niektórych systemów i zrozumieć, że problem bezpieczeństwa systemów jest dużo bardziej złożony niż mogłoby się to wydawać na pierwszy rzut oka?

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona