Ważne
Wiko VIEW

Samsung Galaxy S6 jednak z aparatem 16 Mpix?

Im bliżej targów MWC 2015, tym pojawia się więcej doniesień na temat urządzeń, które mają zostać zaprezentowane w Barcelonie. Dzisiejszym bohaterem jest Samsung Galaxy S6. Dokładniej pisząc, do sieci wyciekły informacje o jego aparacie. Czy rzeczywiście nowa “eS-ka” będzie uzdolniona fotograficznie?

Najświeższe informacje mówią, że SM-G920 zostanie wyposażony w optykę od Sony. Ma to być model IMX240, który znalazł zastosowanie m.in. w Galaxy Note 4 (tylko w wersji ze Snapdragonem 805). Z tego powodu, nowy Galaxy będzie mógł robić zdjęcia w maksymalnej rozdzielczości 16 Mpix (4608 x 3456). Dla niektórych może wydać się to dziwne, ponieważ pierwsze plotki mówiły o 20 Mpix matrycy ISOCELL. Najwyraźniej Samsung skupił się na dopracowaniu oprogramowania aparatu.

Możemy być pewni, że S6 otrzyma optyczną stabilizacje obrazu. Wiadome jest również, że zdoła nagrać film w Ultra HD przy 30 klatkach na sekundę. Otwartą sprawą pozostaje kwestia czy i jakie zostaną wprowadzone dodatkowe usprawnienia. Osobiście liczę na zastosowanie podwójnej lampy błyskowej. Ciekawe wydają się także doniesienia o ulepszonym softwarze aparatu. Czyżby Koreańczycy mieli wprowadzić nowe tryby i w pełni manualne ustawienia?

Z jednej strony cieszę się, że Samsung nie pójdzie na fotograficzną wojnę na megapkisele, tylko dopracuje obecną technologię. Jednak patrząc na to inaczej, żałuję, że Galaxy S6 nie zostanie wyposażony w większą matrycę. Taki zabieg na pewno wpłynąłby pozytywnie na jakość robionych zdjęć. Niestety na chwilę obecną, żadna firma nie kwapi się, aby użyć w swoim flagowcu porządnej optyki. Choć tu na przeszkodzie mogłaby stanąć ciągle malejąca grubość urządzeń.

Moim zdaniem Samsung Galaxy S6 ma szansę zostać dobrym smartfonem dla fotografa – dopracowane oprogramowanie, niezła ,jak na standardy mobilne, optyka i OIS. Za niewiele ponad tydzień, będziemy mogli się przekonać już na własne oczy, jaki rzeczywiście nowa “eS-ka” ma aparat.

Co sądzicie o zastosowaniu 16 Mpix matrycy? Czy według Was jest to dobry krok ze strony Samsunga?

Komentarze

 • Michał

  Moim zdaniem 16Mpix to wystarczająca ilość. Moja S4 z 13Mpix robi zdjęcia, których nie powstydziłby się nie jeden fotograf.

  • hustavus

   Mając do dyspozycji 21 Mpix i tak wykorzystuję max 8. I wszystko ponad jest zazwyczaj zbyteczne. Chyba, że drukujecie billboardy..

   • Mateusz Galak

    Tym bardziej jeśli ktoś robi dużo zdj. i je pozostawia zawsze w telefonie, w końcu każde zdj zajmuje przestrzeń pamięci w telefonie/karcie SD już o filmie nie wspominając

    • Michał

     Pamięć to akurat nie problem jak masz kartę sd.

   • sprinter

    Patrzac co zrobila NOKIA z aparatem z duza matryca trzeba przyznac ze duzo pixeli nie koniecznie jest zle.
    Np bezstratny zoom lub stabilizacja obrazu o redukcji szumow na podstawie informacji z sasiednich pixeli nie wspominajac.

  • MOBILMANIAK

   Dokładnie. Porównywałem zdjęcia w salonie mojego S4 z 20 megapikselową xperią z1 i zarówno w trybie 8 megapikseli jak i w trybie 20 megapikseli robiła wyraźnie gorsze zdjęcia niż mój S4. Różnica nie była bardzo duża ale bez problemu zauważalna gołym okiem.

 • Psmeks

  Moim zdanime jak na S6 kolejny galaktyczny samrtfon zaraz po S5 powienien mieć ok. 20 megapikseli. Skoro juz aparaty zetek od SONY miały ponad 18 pikseli. Nie mam zarzutów co do jakości zdjęć na S5, ale jeżeli jest to kolejna e-S-ka, to powinna mieć coś lepszego, z jednej strony dla formalnosci a z drugiej dla ulepszenia, skoro jest to NOWSZY i LEPSZT model.

  • eGzu

   Nie wiem czy jesteś trollem czy nie, ale poczytaj trochę zanim się wypowiesz na ten temat ;)

   • adam

    prosta sprawa – 20 mpix dadzą w galaxy note 5, żeby ludzie nie narzekali, że zbyt mało go różni od poprzednika.

 • JB

  Zwiększenie megapikseli na matrycy nie musi się przełożyć na jakość zdjęć jak pisze autor.

  • Dokładnie. Dwa telefony o takiej samej rozdzielczości w MPix nie muszą robić identycznych zdjęć, gdyż liczą się jeszcze inne czynniki jak optyka chociażby

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona