Wiko VIEW

Recenzja mobilnego routera MiFi: M-LIFE ML0655

Mobilny, przenośny, bezprzewodowy. Właśnie taki jest produkt, który jakiś czas temu postanowiłam dla Was przetestować. Od zawsze wychodziłam z założenia, że router MiFi to genialne urządzenie. Jak sprawdza się w tej roli M-LIFE ML0655, jeden z najtańszych przedstawicieli gatunku obsługującego LTE (o ile nie najtańszy)? Na to pytane postaram się odpowiedzieć.

Router MiFi – co to za wynalazek?

Jeszcze jakiś czas temu chcąc udostępnić sobie internet do tabletu bez modemu musiałam odpalać router w telefonie, co drenowało w nim baterię o wiele szybciej niż normalnie. Traciłam przy tym dane z pakietu mobilnego z abonamentu, które mogły się przydać w najmniej spodziewanym momencie. Od kilku lat coraz popularniejsze stały się mobilne routery (tzw. MiFi), które wychodzą naprzeciw naszym potrzebom i oczekiwaniom. Mają swoją własną baterię i rozporządzają pakietem danych z włożonej do nich karty SIM.

Każdy router mobilny, po zamontowaniu w nim karty SIM, tworzy własną sieć WiFi, do której można podłączyć wiele urządzeń jednocześnie. W przypadku testowanego modelu mowa jest o maksymalnie dziesięciu. Sieć wyszukiwana jest jak standardowa sieć WiFi i aby się z nią połączyć należy wpisać odpowiednie hasło. Tyle teorii, zajmijmy się produktem M-LIFE.

m-life-ml0655-recenzja-tabletowo-05 m-life-ml0655-recenzja-tabletowo-07

M-LIFE ML0655 – początek

Patrząc na ML0655 z tyłu w pierwszym momencie można pomyśleć, że jest to powerbank. Przypomina go zarówno kształtem, jak i wymiarami (96 x 60 x 14 mm). Po odwróceniu jednak na front widoczny jest niewielki wyświetlacz (nie, nie jest dotykowy, ale to nie wada), którego w „bankach energii” nie uświadczymy. Na ekranie wyświetlane są takie dane, jak nazwa operatora, z którego usług korzystamy w danym momencie, wykorzystany transfer, nazwa sieci SSID, hasło, zasięg, liczba podłączonych urządzeń, liczba otrzymanych wiadomości, informacja o karcie microSD (czy znajduje się w slocie czy nie) oraz stan naładowania baterii.

m-life-ml0655-recenzja-tabletowo-03

Urządzenie jest plastikowe, w kolorze białym (błyszczącym), ale z ładnie komponującymi się złotymi wstawkami. Pod jego obudową skrywa się slot kart SIM (standardowy, tj. mini), slot kart microSD oraz wymienna bateria o pojemności 2000 mAh. Z boku na obudowie znajdziemy też port microUSB służący do ładowania, z kolej na górze, obok wyświetlacza, umieszczony został włącznik. I to tak naprawdę wszystko.

Co ważne, podczas pierwszego uruchomienia wystarczyło włożyć kartę do routera i gotowe. Każdy, nawet najmniej zaawansowany użytkownik tego typu sprzętów, z konfiguracją tego produktu spokojnie sobie poradzi.

Panel WWW

Jak w przypadku każdego modemu, także i tu mamy dostęp do panelu zarządzającego przez stronę internetową (wystarczy w przeglądarkę wpisać adres 192.168.0.1). Możemy tu, między innymi, podejrzeć statystyki wykorzystanych danych (szacunkowe), ustawić tryb sieci (preferowany 4G, tylko 4G, tylko 3G lub tylko 2G), zmienić hasło dostępowe do udostępnianej sieci, jak również odebrać lub wysłać wiadomość SMS.

Co ważne, panel dostępny jest w wielu wersjach językowych, w tym po polsku. Korzystanie z niego jest intuicyjne, dzięki czemu odnalezienie odpowiedniej, interesującej nas funkcji trwa bardzo krótko.

Pomiary

Ale nie oszukujmy się, najważniejsze w przypadku routerów MiFi jest działanie i czas pracy (o nim nieco niżej). Przeprowadziłam szereg testów tego produktu. Gdy znajdował się w zasięgu LTE, działał dobrze nawet podczas podłączenia do niego pięciu różnych urządzeń, a to dla mnie kluczowe. Gorzej było, gdy zasięg był słaby, a sygnał trzeba było rozdzielić na tych kilka sprzętów. Przez sporo czasu korzystałam z udostępnionego internetu do laptopa, jednocześnie pobierając dane na kilka testowych tabletów. I dawał radę, a to dla mnie kluczowe. W momencie, gdy do routera nie jest podłączony żaden sprzęt, ten przechodzi w tryb uśpienia.

Przez praktycznie cały miesiąc służył mi w warszawskim mieszkaniu jako podstawowe narzędzie udostępniania internetu do laptopa, smartfona i testowanych tabletów. Co ważne, połączenie zawsze było stabilne i nie uświadczyłam żadnych problemów z jego działaniem. We wspomnianym wyżej panelu ustawiłam połączenie wyłącznie przez 4G, co było niezwykle istotne z punktu widzenia tego, że po wykorzystaniu pakietu podstawowego u operatora mam „nielimitowane LTE”, dzięki czemu mogłam z niego korzystać. A jako że mieszkałam w samym centrum stolicy, z zasięgiem 4G nie było najmniejszego problemu. Zasięg był taki sam lub porównywalny z HTC One M8 i Samsungiem Galaxy A5 (różnica +/- jedna kreska).

m-life-ml0655-recenzja-tabletowo-02 m-life-ml0655-recenzja-tabletowo-06

W Kielcach było podobnie. Problem pojawił się w mniejszym mieście, Starachowicach. Dopóki w panelu w ustawieniach sieci widniało „preferowane 4G”, router nie chciał znaleźć zasięgu LTE w żadnym punkcie mieszkania. Cały czas wskazywał sieć 3G, co – zwłaszcza później, z punktu widzenia wykorzystanego przeze mnie pakietu – było dla mnie bezużyteczne. Po zmianie ustawienia na „tylko 4G” i zrestartowaniu urządzenia udało się znaleźć 4G, co prawda na jednej kresce zasięgu, ale zawsze, i od tamtej pory połączenie było stabilne i bezproblemowe. Co ważne, router pokazywał jedną kreskę zasięgu LTE, podczas gdy Galaxy A5 i Asus Fonepad 8 – wyłącznie HSPA+.

Wyniki przedstawione w poniższych tabelach to uśrednione wyniki pomiarów uzyskanych w każdym miejscu – każdorazowo wykonywałam pięć pomiarów, by uniknąć ewentualnych pomyłek.

Do testów posłużyły dwie (moje prywatne) karty SIM:
iPlus – oferta internetu mobilnego Power LTE 25GB
T-Mobile – oferta abonamentowa Jump proFirma S z pakietem internetu

oraz następujące urządzenia:
laptop: Asus N56VZ
HTC One M8 LTE
Samsung Galaxy A5 LTE
Asus Fonepad 8 3G

Pomiary przeprowadzone na karcie T-Mobile załączyłam dla jako ciekawostkę – dla porównania wyników.

Warszawa:

Warszawa* download (Mb/s) upload (Mb/s) ping
iPlus / T-Mobile iPlus / T-Mobile iPlus / T-Mobile
Komputer – wifi udostępnione z routera 35, 27 / 36,59 34,68 / 1,41 88 / 33
Komputer – wifi udostępnione z One M8 43,87 / 31,2 35,61 / 5,64 64 / 47
WiFi udostępnione do One M8 24,95 / 22,06 28,93 / 3,88 59 / 30
WiFi udostępnione do Galaxy A5 19,93 / 23,73 15,83 / 3,83 73 / 33
HTC One M8 100,40 / 30,87 27,50 / 2,89 47 / 23
Samsung Galaxy A5 108,58 / 43,85 29,08 / 5,81 40 / 38

*maksymalny zasięg LTE na wszystkich urządzeniach

Starachowice:

Starachowice* download (Mb/s) upload (Mb/s) ping
iPlus / T-Mobile iPlus / T-Mobile iPlus / T-Mobile
Komputer – wifi udostępnione z routera 9,57 / 7,32 0,74 / 1,25 57 / 78
Komputer -wifi udostępnione z Asus Fonepad** 6,07 / 3,47 2,2 / 3,47 40 / 54
Komputer – wifi udostępnione z Galaxy A5 5,79 / 3,7 1,57 / 1,87 38 / 51
WiFi udostępnione do Asus Fonepad 9,6 / 7,67 1,5 / 1,59 53 / 69
WiFi udostępnione do Galaxy A5 6,71 / 7,62 1,26 / 1,1 62 / 75
Asus Fonepad 8 6,39 / 3,36 1,83 / 2,26 55 / 46
Samsung Galaxy A5 6,9 / 5,72 1,64 / 0,45 38 / 62

*zasięg na routerze: jedna kreska LTE, pozostałe urządzenia: HSPA+

**w międzyczasie sprzedałam One M8, więc w drugiej tabeli został zastąpiony innym urządzeniem, które nie oferuje LTE

m-life-ml0655-recenzja-tabletowo-01

Czas pracy

Za czas działania routera M-LIFE odpowiada akumulator o pojemności 2000 mAh. Trzykrotnie przeprowadziłam testy baterii z zegarkiem w ręku i za każdym razem router pracował przez niecałe dziewięć godzin. We wszystkich przypadkach czas ten wynosił 8 godzin i 40 minut (+/- 5 minut).

Sama sygnalizacja poziomu naładowania baterii jest niedokładna. Jest kilka kresek i wydawać by się mogło, że będą one znikać, po jednej, w odpowiednim, podobnym odstępie czasu. W rzeczywistości po mniej więcej trzech godzinach zostaje jedna kreska i stan ten utrzymuje się do momentu rozładowania, czyli po kolejnych ponad pięciu godzinach.

Podsumowanie

Muszę przyznać, że M-LIFE ML0655 jest pierwszym routerem mobilnym, który miałam okazję dłużej testować. Dotychczas starałam się zadowolić udostępnianiem internetu z telefonu, ale to było jedynie prowizoryczne rozwiązanie problemu. Produkt M-LIFE skutecznie uświadomił mi, że MiFi to naprawdę wartościowe urządzenie, które warto mieć.

Urządzenie kosztuje aktualnie ok. 333 złote. To mniej niż podobne rozwiązania konkurencji, np. od Huawei czy ZTE, które jednak specjalizują się w tego typu produktach (ich ceny zaczynają się od ok. 420 złotych).

Z kronikarskiego obowiązku muszę jeszcze wspomnieć o tym, że M-LIFE ML0655 obsługuje Aero2, ale moim zdaniem korzystanie z Aero2 na routerze LTE to profanacja.

m-life-ml0655-recenzja-tabletowo-04

Jeśli macie jakieś pytania odnośnie ML0655 – zapraszam do komentarzy. Jednocześnie, jeśli czegoś w tekście zabrakło lub jest napisane w sposób niejasny, proszę o wyrozumiałość – to mój pierwszy test urządzenia tego typu.

Komentarze

 • Pracuje około 9h a ile czasu ładuje się od zera do pełna?

  • O, i to jest dobre pytanie. Postaram się to dziś/jutro sprawdzić, bo dotychczas nie udało mi się z zegarkiem w ręku.

   • Andre

    A mnie interesuje jaka siedzi w nim bateria, bo skoro jest wymienialna, t można pokusić się o drugą, którą szybko można wymienić na naładowaną.
    Ciekawe, czy jest to jakaś popularna bateria od jakiego telefonu?

    • Takie coś:

     • Adie

      Górne oznaczenie (MODEL) wskazuje na baterię ZTE Li3715T42 , niestety trudną do dostania w PL, trzeba szukać na eBayu (jest wiele wersji 1500mAh)…

   • wilczekpl

    Nieco odświeżę wątek. Ostatecznie nie dała Pani znać, jak długo trwa ładowanie baterii od 0 do 100%? :)

 • Piotrek

  wiela kosztuje?

  • mymek

   “Urządzenie kosztuje aktualnie ok. 333 złote.”

 • LordGregorian

  Czy podłączając go do komputera po kablu będzie działał jako zwykły modem?

  • Korzystam z iPlusa i podłączając MiFi do komputera manager iPlusa go nie widzi.

   Podłączenie ML0655 do komputera powoduje natomiast rozpoczęcie jego ładowania.

 • PW

  Nie lepiej kupić powerbank do komórki i mimo wszystko udostępniać internet z komórki? :)

 • paul123

  A ja nie uwazam zeby bylo to genialne urzadzenie. Powinno byc zbyteczne gdyby nie zmowa producentow tabletow, zwlaszcza nowych hybryd, by robic je bez wbudowanego modemu.

  • ert

   Wbudowany modem LTE w tablet? Wiesz o ile by to podniosło i tak niemałą cenę takiej hybrydy? To jedno a drugie: wbudowane oznacza, że nie masz już wyboru = masz tylko to co ci daje producent. Ja wolę mieć wybór czy to mifi czy modemu.

   • paul123

    Ja tez wole miec wybor ale go nie mam, bo z wbudowanym modemem juz wiele hybryd nie ma. Czy jest drozej. Ja mam lenovo s6000 z 3g. Wersja bez 3g tez byla dostepna. Moja jest drozsza o bagatela… 100zl. Dodatkowo po co nosic kolejne ursadzenie do ladoeania i rozladowywania?

   • ghg

    Po co ci taki wybor to tak jakbys chcial miec do wyboru kilka modeli modulow gsm w telefonie. Lte jz wszedzie powinno bc standardem. Dodatkowy router to kolejny problem, kolejna ladowarka, dodatkowe urzadze ie do pilnowania i ladowania….. Moj nowy tablet lg z lte kosztowal 500 zl wiec modem lte jakos strasznie ceny nie podbija.

    • Maniiiius

     G-Pad 8.0?

     • Tak, G Pad 8.0 LTE można znaleźć w cenie poniżej 500 zł.

     • Maniiiius

      Wiem, mam. Nawet piszę teraz z niego. Świetny sprzęt – podłączam powerbank dopiero pod koniec dnia jak go ostro katuję. A za router LTE może robić półtora dnia.

 • Diabeł

  Najbardziej zainteresowała mnie ta tabelka z prędkosciami pomiędzy router-wifi komputer,a bezpośrednio odbiór lte na smartfonach z wbudowanym modemem LTE.Oto mi chodziło…Dzięki za test Kasiu.No i wszystkiego najlepszego z okazji Walentynek.

  • Maniiiius

   E tam dobry. Taki sobie

 • Rob

  Co do tabletów bez wbudowanych modemów od zawsze mam takie samo zdanie jak paul123.

  Mam tani tablet w wbudowanym modemem 3G na mediatek-u i jak sobie przypomnę wcześniejsze kombinacje z kabelkami, zewnętrznymi modemami i drenowaniem baterii, to dziwię się że są zwolennicy udostępniania neta z telefonu+powerbank.
  Wbudowany modem łączy się dosłownie w w kilka sekund, działa bardzo stabilnie i absolutnie nie drenuje baterii. Dodatkowo mamy awaryjnie dużego smartfona pod ręką ;) .Mediateki widać tutaj radzą sobie bardzo OK.

  Do użytku stacjonarnego (dom, wyjazdy) sam myślałem nad takim routerem LTE, ale ceny w okolicach 400pln to jednak za dużo. Tutaj najtańszy 333pln, ale dokładając do tej ceny 200pln mamy pełnoprawny smartfon z LTE i podobną baterią, więc nie zapchany apkami/widżetami i przy wyłączonym ekranie powinien podziałać podobnie jako router, a przy okazji mamy pełnoprawny telefon.
  Przydałoby się właśnie takie porównanie z najtańszymi „smartami” LTE.

  Obecne ceny takich routerów miały by rację bytu, gdyby pod każdy względem lały najtańsze smarty/tablety z LTE, czy to czułością anteny LTE, stabilnością rozsyłanego Wi-Fi i czasem pracy. Ewentualnie cena na pół i jest OK.

  Mimo wszystko chętnie poczytam kolejne testy takiego sprzętu i ich porównania.

  • Ja od zawsze, jak kupowałam jakikolwiek tablet, zawsze miał 3G (później: LTE), więc doskonale rozumiem o czym mówisz. Niemniej, są osoby, które nie lubią dopłacać do wewnętrznego modemu w każdym urządzeniu i wolą dokupić sobie zewnętrzny routerek.

  • Diabeł

   Do użytku tylko w domu to w tej chwili najlepszy jest huawei CP 593.Na naszym serwisie aukcyjnym jest w cenie od 450 zł i to jest naprawdę konkretny sprzęt z dużą ilością możliwości.To jest router z wbudowanym modemem 3g/lte,można do niego podłączyć każdy rodzaj anteny zewnętrznej zarówno do pasma 3g,jak i LTE.Sam będę go brał,bo w moim tablecie trochę za słabo ściąga LTE.

   • Rob

    Kiedyś kupiłem takiego „stacjonarnego” Tplinka z możliwością podpięcia modemu USB 3G i jednak używany jest bardzo sporadycznie, choć bez problemu działa również w samochodzie zasilany bezpośrednio z gniazda zapalniczki.

    Jak pisałem wolałbym jednak coś również na wyjazdy, czyli mniejsze i z baterią, ale parcia nie mam żadnego i obserwuje sobie rynek, a w międzyczasie może coś się poprawi też z zasięgiem LTE.

    • Diabeł

     Jeśl,kupisz mniejsze Rob,to i bateria będzie słabiutka.Ja dziwię się,że w tym modelu trzyma tyle godzin.Zazwyczaj baterie w mi-fi o takiej pojemności działają około 4-5 godzin.Pojedziesz z czymś takim w góry i siądzie on Ci w najmniej spodziewanym momencie.Ale możesz poszukać w necie,wiem że tplink ma jedem model z baterią coś około 5000 mAh.Tylko nie wiem,czy on również odbiera LTE,czy tylko 3G?Dla mnie ideałem byłoby znaleźć taki routerek,który miałby zarówno dużą baterię,gniazdo na zewnętrzną antenę oraz odbierałby również LTE.Niestety szukałem czegoś takiego i do tej pory nie znalazłem.Jak ma jedno,to nie ma drugiego.Może w końcy jakiś producent zdecyduje się wypuścić coś takiego.

 • ArtiDiTu

  Gdyby jeszcze miało zewnętrzna antenę wzmacniająca sygnał LTE …. W innym przypadku faktycznie , cena za wysoka : w promocji mam Della 7LTE za 499 zł….

 • Jędrzej Łuczak

  Przepraszam, że nie na temat, ale mam pytanie co do konkursu: Galaxy Tab S, którego można wygrać ma Exynosa, czy Snapdragona?

  • dragon

   wejdź na strone snadragona. Tam jest pełna lista urządzeń z ich procesorem. Samsung jesli pamiętam, niestety wpakował w Galaxy Tab S swojego Exynosa

   • Jędrzej Łuczak

    Są dwie wersje, ze Snapdragonem i z Exynosem, ale już zaradziłem problemowi ;)

 • nick17

  Witam.
  Czy oprogramowanie umożliwia ukrywanie SSID i czy karta z Playa 4G microsim z adapterem na minisim da radę?
  Pzdr.

  • W ustawieniach jest opcja “Emisja identyfikatora SSID”, więc wnioskuję, że umożliwia ;)

   Natomiast co do drugiego pytania – tak, da radę. Sama korzystam z nano z adapterem do mini.

   • nick17

    Dzięki serdeczne za odpowiedź. Może się zdecyduję na to urządzenie. ;) Pzdr.

 • Paulina

  Jak daleko sięga zasięg urządzenia? Czy w całym mieszkaniu dostępny byłby internet, czy tylko wokół urządzenia?

 • 8000

  Czy działa z w/w sprzętem wzmacniacz sygnału np. netis e1?

 • D^D

  Czy ładowarka jest w zestawie?. Zastanawiam się nad zakupem jako główny i jedyny router w domu. Chyba że dostanę coś lepszego do 300zł nowe z PL dystrybucji?

 • Grzegorz

  Witam mam pytanie jak w tym ustrojstwo zmienić hasło. Potrzebuje bo dzieciaki siedzą a ja nie wiem jak ich trochę ograniczyć! Serdecznie pozdrawiam

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona