W ciągu 4-5 lat tablety osiągną poziom konsol do gier, a nawet je przewyższą

Gdy oglądałem filmy typu “Star Trek” zawsze marzyły mi się urządzenia o rozmiarach kieszonkowych, o możliwościach zwykłych komputerów. Wraz z erą urządzeń mobilnych przeszliśmy do porządku dziennego z przenośnymi “komputerami”, wyposażonymi w system i obsługujących grafikę 3D. Pozostaje tylko jedna wątpliwość, kiedy urządzenia te dogonią tradycyjne PC-ty i gamingowe siostry – konsole? Electronic Arts zna odpowiedź.

Według jednej z najbardziej rozpoznawalnych firm w świecie gier, przełom ten nastąpi już za kilka lat. Słowa te padły z ust Blake’a Jorgensena, dyrektora finansowego firmy podczas Konferencji Technology, Internet & Media 2015.

To, co najbardziej nas ekscytuje, to moc, moc obliczeniowa urządzeń przenośnych i prędkość, z jaką rośnie. To może oznaczać, że za 3-4 lata tablet będzie miał większą moc niż typowa konsola obecnie. To dla nas ogromna szansa.

Oczywiście to tylko przypuszczenia i analizy jednego człowieka, jednak trudno się nie zgodzić, że urządzenia i systemy mobilne w ostatnim okresie poczyniły ogromne postępy. I nic nie wskazuje na to, by ich rozwój nagle się zatrzymał. Co więcej, chętnych firm i deweloperów do tworzenia gier przybywa, a to tylko wskazuje poziom popularyzacji tego segmentu rynku. Duża w tym zasługa firmy NVIDIA, która rozwija bardzo mocno możliwości graficzne urządzeń. Najlepszym tego przykładem jest ich najnowsze dziecko – Tegra X1. Czy słowa Jorgensena okażą się prawdą, przekonamy się już wkrótce. Ja jednak zaryzykuję stwierdzenie, że przełom nastąpi wcześniej, a będzie on udziałem “zielonych”.

Komentarze

 • a do tego czasu konsole gier przewyższą 5-10x wydajnością najmocniejsze tablety ;)

  • Aske

   Nowe tablety pojawiają się na rynku niemal codziennie. Nowe konsole – raz na 5 – 8 lat (i zwykle w dniu premiery są już nieco przestarzałe w porównaniu z PC). Istnieje więc całkiem realna szansa na kilkuletnie “okienko” w którym tablety będą równie mocne, a nawet mocniejsze niż konsole ;)

   • Tomasz Lenartowski

    A dziś premiera new 3DS :P.

   • Problem w tym, że gry dla konsol są optymalizowane sprzętowo – pod CPU/GPU/cache (więc rzeczywista wydajność liczona w FPS jest znacznie wyższa), a mnogość gier odpalanych na Androidzie czy Windowsie nigdy nie będzie dostosowana do tysięcy różnych dachówek. Jedynie Apple ma szansę, który ma jedną architekturę procesora i Metal engine. Ale tu też bym się cudów nie spodziewał.

    • Jacuś

     Po Apple niema co spodziewać się cudów bo target za mały. Nie są mi znane żadne poważne tytuły gier działające wyłącznie pod OSX.
     Kij ma dwa końce, częściej produkowane tablety spowodują większą ilość urządzeń na rynku – trudniejsza optymalizacja. Nawet gdyby sprzętowo tablety dorównały do konsoli to gry będą miały gorszą grafikę. W R&D gamingu na tabletach wkłada się mniejsze pieniądze niż w konsole.

    • Aske

     Źle mnie zrozumiałeś. Chodziło mi o to, że w okresie o którym wspomina szef EA (3-4 lata) raczej nie ma co liczyć na pojawienie się zbyt wielu nowych konsol, a te obecnie dostępne raczej nie staną się nagle 5-10x wydajniejsze. Można za to liczyć na pojawienie się wielu nowych tabletów, a przynajmniej kilka z nich może okazać się “demonami prędkości” ;)

     Jeśli zaś chodzi o optymalizację pod konkretny sprzęt to to już się dzieje – wystarczy spojrzeć na gry działające wyłącznie na NVIDIA Shield Tablet lub iPadach. To nadal zupełnie inna bajka, ale widać przynajmniej, że deweloperzy szukają jakiegoś kierunku rozwoju w temacie gier na tablety.

    • sfsdgf

     Na dachówce to faktycznie ciężko co kolwiek odpalić, na tableczie albo smartphone jeszcze programiści dają radę coś naposać……

     • Niestety nie wiem co to znaczy:

      – na tableczie
      – na smartphone
      – coś naposać

 • Metek

  Piractwo na androidzie jest zbyt duże, żeby się opłacało robić tytuły z dużym rozmachem, choć moc pewnie będzie w zasięgu za kilka chwil :)

 • Tomasz Lenartowski

  Wydajność to tam kij. Muszą mieć jeszcze dobre gry do diaska!

  • Metek

   na windowsie to nie problem :)

   • Tomasz Lenartowski

    To prawda, ale wydajność obecnych konsol pozwoli tylko na kilkuletnie gry PCtowe. Więc do grania na PC wciąż wybieram składaną stacjonarkę. Ale to kwestia gustu.

    • Metek

     no dokładnie, właśnie mi chodziło o PC z Windowsem ;) Choć tablet z windą to też PC jakby nie patrzeć

 • Rob

  „Nowe konsole – raz na 5 – 8 lat (i zwykle w dniu premiery są już nieco przestarzałe w porównaniu z PC)”
  To akurat prawda, ale tylko w przypadku ostatnich konsol od MS i Sony.

  Co do tematu, to pomijając rozdrobnienie runku tabletowego, sterowanie dotykiem, to główne pytanie jakie zadaje, to jak wielkie miały by być takie tablety i ile wentylatorów miały by w nich hałasować, aby nie działały na pełnej mocy tylko przez 30 sekund.

  Zresztą od dawna doszedłem do wniosku, że dziś prawdziwe konsole dla fun-u robi tylko Nintendo i jeśli myślę zmienić PS3, to właśnie na sprzęt od ludzi którzy robią właśnie taki sprzęt, bez uprzykrzania życia,wiązania z jakimiś bzdetnymi kontami, sieciowym uzależnieniem/inwigilacją.
  Na tabletach, pomimo braku poważnych tytułów już dziś jest ten sam problem + mikropłatności, więc niech sobie nawet i zrobią takie tablety, ale mojej kasy nie zobaczą. ;)

  Dzisiejsze konsole od MS i Sony, to zwyczajne „zamknięte” PC-ty, które nie są już tym samym czym były starsze konsole, do PS2 włącznie. Moim zdaniem tablety tym bardziej nie będą konsolami z prawdziwego zdarzenia, a jedynie imitacją dawnej >rozrywki<.

  • Może przyjmą się z czasem konsole w stylu Fire TV – które ma kilka fajnych tytułów. Ja mam na to nadzieję, bo robię gry z myślą o takich.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona