Ważne

Microsoft (wreszcie) kupi N-Trig, firmę odpowiadającą za technologię Surface Pen

Według agencji Reuters, wkrótce stanie się to, co powinno stać się dawno temu. Microsoft kupi firmę N-Trig, która odpowiadała za stworzenie technologii stojącej za Surface Pen, czyli cyfrowym piórem dla Surface Pro 3.

Firma z Redmond jest ostatnio w zakupowym szale, ale wybory tym razem wydają się słuszne. Po kłopotach z firmą Wacom i rysikiem w SP pierwszej i drugiej generacji, Microsoft zdecydował się na zmianę partnera i rozpoczął współpracę z firmą N-Trig. Aktywna, pojemnościowa technologia stojąca za rozwiązaniami tej firmy ma swoje plusy i minusy. Jest dokładniejsza i umożliwia projektowanie cieńszych urządzeń, ale wprowadza większe opóźnienia oraz dysponuje mniejszą liczbą rozróżnialnych poziomów nacisku. Dotychczas była to jednak jedynie sztuka kompromisów, a Microsoft ma poważne plany dotyczące pisma odręcznego i używania cyfrowego pióra – szczególnie biorąc pod uwagę, że w obliczu plotek na temat rysika w iPadzie Pro, zachodnie media “nagle” zaczęły dostrzegać sens w takim rozwiązaniu. Ach to Apple…

ntrig

Firma z Redmond już teraz posiada ok 6% udziałów N-Trig, który rok temu wyceniony został na 75 mln dolarów. Wszystko wskazuje jednak na to, że MS zapłaci więcej. N-Trig ma siedzibę w Izraelu i jego 200 pracowników dołączy do izraelskiego oddziału Microsoftu, otrzymując tam własny dział badawczo-rozwojowy. Zainteresowanie Microsoftu tą firmą i ostatnie wywiady Pansa Panaya, szefa działu Surface, wskazują, że pismo odręczne i atrament cyfrowy są jednym z elementów wizji Nadelli co do “naturalnej” interakcji z urządzeniami. Bezpośrednia kontrola pozwoli na dopracowanie technologii, dostosowanie jej do Surface Pro i uniknięcie problemów ze serownikami. Warto pamiętać, że jednym z najgłośniejszych zwolenników cyfrowych piór był nie kto inny jak Bill Gates.

Komentarze

 • na ile starcza taka bateria w tym piórze?

 • Barilla

  “uniknięcie problemów ze serownikami”
  Zdecydowanie. Problemy ze serownikami to ostatnie czego chcemy ;)
  A tak bardziej w temacie to ja cały czas czekam na tańszą wersję surface’a ale opartą o intelowski procesor a nie architekturę ARM. Wielkość i proporcje SP3, może być niższa rozdzielczość ale zachowane wsparcie dla rysika, do tego jakiś mocny Atom, 3GB ramu i 128GB pamięci eMMC zamiast SSD. Jakby takie coś zmieścili w cenie ~450-500 dolarów wraz z type cover i rysikiem to byłby hit.

 • Rafał

  Czy te rysiki działaja z innymi tabletami czy tylko z MS Surface?? Jaki jest ich koszt??

  • Działają z tabletami wykorzystującymi aktywną pojemnościową technologię N-Trig (niektóre modele Sony, Fujitsu, Hewlett-Packard i Lenovo)

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona