Ważne

Surface Pro 4 w dwóch rozmiarach, powrót Surface Mini, dokowalny Surface Phone?

Wraz z styczniową premierą procesorów 5 generacji z serii Core od Intela (Broadwell-U), pojawia się coraz więcej informacji i plotek na temat czwartej serii tabletów Surface.

Według analityków firmy Design & Trend, SP4 może pojawić się w dwóch rozmiarach – w wersji przypominającej obecny model (12 cali, 2160 x 1440 pikseli) oraz wersji mniejszej, o bliżej niesprecyzowanych parametrach. Wracają też plotki o Surface Mini, który miałby mieć 8-calowy ekran i pełny Windows w architekturze x86 (najprawdopodobniej z procesorem Atom).

O ile duża wersja osiągnęła już stabilną pozycję na rynku i w zasadzie nie ma bezpośredniej konkurencji, o tyle Mini miałby bardzo trudną przeprawę. Z jednej strony miałby Androida (aplikacje, konsumpcja treści, usługi), a z drugiej, kilka razy tańsze tablety z pełnym Windowsem od mniej znanych producentów lub choćby HP Stream 7. Brak wartości dodanej i prawdopodobnie zauważalnie wyższa cena stawiałyby pod znakiem zapytania rynkowy sukces takiego sprzętu, stąd pojawienie się Mini wydaje mi się bardzo mało prawdopodobne.

surface-performance

Dużo ciekawsze, ale niestety równie mało (według mnie) prawdopodobne, są informacje na temat nowej hybrydy z linii Surface, która łączyłaby w sobie dwa urządzenia – smartfona i laptop. Według przecieków, smartfon wsuwałby się w obudowę laptopa, będąc jego „sercem” zawierającym procesor i najważniejsze elementy sprzętowe. Samo rozwiązanie jest bardzo ciekawe, ale niesie za sobą wiele problemów. Po pierwsze – system operacyjny. Trudno sobie wyobrazić smartfon z pełnym Windowsem. Po drugie – procesor. Trudno o kompromis między żywotnością baterii (smartfon), a wystarczającą mocą obliczeniową (laptop). A nie sztuka stworzyć smartfona o fatalnej żywotności baterii oraz laptop o żenującej wydajności.

Pytanie brzmi jak bardzo Microsoft chce inwestować i mieszać w linii Surface, która wreszcie wydaje się być samowystarczalna i generująca dochody.

Komentarze

 • Adam

  Ech, kolejny artykuł zachwalający jakie to hybrydy są cudowne i wspaniałe

 • D.

  Wyobraźmy sobie, że mamy telefon z pełnym Windows. Standardowo dostępny jest interfejs kafelkowy. Na biurku leże podkładka do bezprzewodowego ładowania oraz monitor, klawiatura i myskza. Gdy położymy telefon na na bezprzewodowej podkładce ładującej, to teleofn nie tylko się ładuje ale także od razu paruje z monitorem, klawiatura i myszką. Windows przełącza się w tryb pulpitu i pracujemy jak na zwykłym PC. Gdy skończymy, wkładamy telefon do kieszeni i tyle :)

  Najciekawsze jest to, że technologia aby uzyskać taki efekt już jest, tylko trzeba to dopracować i rozwiązać kilka problemów:
  1. Technologia bezprzewodowego przesyłania obrazu (np. miracast) wprowadza opóźnienie rzędu 100-200 ms
  2. Telefon musiały być wyposażony w procesor zgodny z x86, żeby korzystać z bazy aplikacji desktop – dlatego Microsoft już teraz kładzie nacisk na aplikacje uniwersalne, które ułatwiają pisanie dla ARM i x86.

  Ktoś powie pełen Windows w smartfonie? Bez sensu? Mam tablet 8-cali z pełnym Windows – jest świetny. Czy jak producent zmniejszyłby ekran do 5-6 cali i dodałby możliwość dzwonienia to byłby to smartfon, czy tablet? Granica jest płynna.

  Jeśli Microsoft nie potknie się z Windows 10, to Apple i Google mogą mieć ciężki orzech do zgryzienia…

  • Tomasz Lenartowski

   Dla mnie bez sensu bo stacjonarka, której potrzebuję po prostu po takiej miniaturyzacji będzie kosztować miliard / bedzie niewykonalna. Ale do innej pracy – da się.

   • Bartłomiej Kaliński

    W sumie kluczowe jest wyrażenie “dla mnie”. Strzelam, że o Chromebookach jesteś w stanie napisać to samo;)
    Dla kogoś kto na komputerze nie pracuje, a jego głównym programem jest przeglądarka taki pomysł jest całkiem fajny. Kiedyś Ubuntu chciało zrobić coś podobnego, ale jak zwykle na planach się skończyło;)
    http://www.gizmag.com/ubuntu-edge-smartphone-computer/28481/

  • A teraz wyobraź sobie że ktoś do ciebie dzwoni w trakcie gdy grasz na tym “komputerze” albo pracujesz. Idea komputera wielkości telefonu jest fajna i bliska realizacji (przynajmniej w wersji ARM z Debianem/Ubuntu), ale łączenie dwóch urządzeń w jedno ma sens tylko gdy cię nie stać na dwa osobne urządzenia.

   • Wtedy… odpinasz smartfon, odbierasz i wracasz do pracy dokładnie w tym momencie, którym skończyłeś. Lub (jeszcze lepiej) rozmawiasz w trybie głośnomówiącym nie przerywając pracy/gry.

    Ot piękno prawdziwego multitaskinku pełnego Windowsa ;)

    PS: Nie, nie jestem jakimś wielkim fanem takiego rozwiązania.

   • Lewski

    A teraz odwróćmy pytanie – co robisz gdy grasz na komputerze i zadzwoni telefon?

 • dafuq

  Kupiłbym Surface Phone. Normalnie miałby Windows Phone 10(najlepiej Androida Lollipop, ale M$ tego nigdy nie zrobi), a po zadokowaniu w laptopo-stacji dokującej albo po prostu stacji dokującej stałby się pełnoprawnym komputerem.

  I to jest przyszłość!

 • Egzo

  Bardzo dobrze że Microsoft chce eksperymentować z nowymi urządzeniami gdyż Windows Phone ma problemy i trzeba szukać alternatywnych rozwiązań, podobnie z rynkiem tabletów z Windows 8.1 który trzeba ożywić i dać producentom przykład dobrych urządzeń w kluczowym niższym segmencie (szkoda że Microsoft nie chce kontynuować Lumii 2520 tylko już z pełnym Windowsem).
  Mam nadzieję że Microsoft się zmienił i nie będzie na siłę samodzielnie wyznaczał granic na urządzeniach z pełnym Windowsem od ilu cali może być pulpit a od ilu nie (przynajmniej aby zostawili opcję) a zdanie konsumentów będzie dla nich najważniejsze, aczkolwiek wiem że używanie pulpitu na małych ekranach nie jest najwygodniejsze i najgłupszą ( a zarazem najprostszą) możliwą opcją jest jego zablokowanie, a największym i najtrudniejszym wyzwaniem przed ekipą Windowsa jest dostosowanie pulpitu do urządzeń mobilnych.
  Uważam że jednym z rozwiązań mogłoby być zastąpienie myszki rysikiem, końcówka rysika jako kursor bądź sterowanie z odległości 1-2cm kursorem (coś jak Air view w Samsungu) dotknięcie jako lewy przycisk myszy oraz dotknięcie z przyciskiem na rysiku jako prawy przycisk muszy oraz ewentualnie odwrócony rysik jako przycisk do przewijania i innych gestów.

 • Tomasz Lenartowski

  Dokładnie. Ja do pracy muszę mieć postawionego jbossa z 3-4 GB ramu (na sam jboss), więc sprzęt przenośny do pracy zaczyna się u mnie od ultrabooka. Ale jeśli ktoś ma pracę nie wymagającą takich bzdetów – czemu nie?

 • eMeeertt

  Od dawna piszę o takiej hybrydzie
  :)
  Co do małego tabletu na Atomie – to Microsoft może pokazać referencyjne urządzenie tak by inni mieli na czym się wzorować i wcale nie musi ono być drogie wystarczy popatrzeć na ceny smart. Lumii.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona