Ważne

Twitter stracił 4 miliony użytkowników przez… iOS 8

Twitter to serwis, którego nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. W ciągu ostatnich lat stał się on niekwestionowanym liderem w dziedzinie mikroblogowania, a jego popularność rośnie nieustannie z miesiąca na miesiąc.

Niestety, pod koniec zeszłego roku zaliczył on drobne potknięcie, kończąc ostatni kwartał z nieco mniejszą liczbą użytkowników, niż pierwotnie zakładali analitycy. Podczas ostatniej konferencji prasowej prezes firmy oświadczył, że jedną z głównych przyczyn gorszego wyniku była nowa wersja mobilnego systemu operacyjnego firmy Apple, której wprowadzenie przełożyło się na utratę czterech milionów użytkowników. W sieci szybko pojawiła się plotka, mówiąca o tym, że wszystkiemu winne były liczne błędy nowej wersji systemu, które skutecznie zniechęcały użytkowników. Okazuje się jednak, że prawda wygląda nieco inaczej.

Mówiąc konkretniej, za spadek liczby użytkowników odpowiedzialne były dwie sprawy: problemy z logowaniem się w aplikacji oraz zmiany w sposobie, w jaki serwis integruje się z przeglądarką Safari. Dick Costolo twierdzi, że ta pierwsza kwestia “kosztowała” ich milion aktywnych użytkowników, natomiast druga trzykrotnie więcej. O ile jednak w pierwszym przypadku prezes Twittera może mieć uzasadnione pretensje do wadliwego działania nowego systemu firmy Apple, o tyle w przypadku zmian w Safari sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Wszystko rozbija się bowiem o pewną drobną zmianę w sposobie działania funkcji Udostępniane Łącza, która pozwala wyświetlać w Safari listę linków udostępnianych przez naszych znajomych z serwisów społecznościowych. W poprzednich wersjach systemu aplikacja pobierała te dane automatycznie, niezależnie od działań użytkownika, przez co każdy posiadacz iUrządzenia, który przypisał do niego swoje konto w serwisie Twitter, automatycznie traktowany był jako aktywny użytkownik. W iOS 8 dane pobierane są tylko, jeśli użytkownik faktycznie otworzy w Safari zakładkę Udostępniane Łącza. Wszystko to oznacza, że wspomniane trzy miliony aktywnych użytkowników, którzy wyparowali z Twittera wraz z pojawieniem się iOS 8 prawdopodobnie nie miało nawet pojęcia o tym, że są aktywnymi użytkownikami serwisu, a co za tym idzie obwinianie Apple o ich utratę wydaje się być trochę nie na miejscu.

Warto jednak zaznaczyć, że mniejsza liczba użytkowników nie przełożyła się na spadek zysków. Wprost przeciwnie, te w ostatnim kwartale wypadły dużo lepiej niż przewidywano. Prezes firmy zdradził też, że w ciągu pierwszego kwartału tego roku spodziewają się powiększyć grono aktywnych użytkowników Twittera przynajmniej o kolejne 13 milionów.

Komentarze

  • Oizo

    Twitter kolejne gowienko naszpikowane pierdolami jak facebook czy nasza klasa, aby tylko ktos jakies zajecie znalazl…

    • LCD

      To zależy do czego chcesz go wykorzystać. Dla niektórych to sposób na zdobywanie informacji. Inni chcą wiedzieć co robią ich ulubieńcy itp. Ja np. czasem korzystam jak jest jakaś konferencja w stylu MWC i wtedy obserwowanie kilku tagów pozwala zorientować się dużo szybciej w nowościach niż czekanie na jakieś artykuły.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona