Dotykowy Office dla Windows 10 Technical Preview do pobrania oraz kolejne aktualizacje systemu

Dwa tygodnie temu zaprezentowano Windows 10 w wersji preview dla konsumentów i zapowiedziano pojawienie się dotykowego Office a tę platformę. OneNote był dostępny od samego początku w kompilacji 9926, ale brakowało reszty appek.

Od dzisiaj każdy użytkownik Windowsa 10 TP (9926) będzie mógł ściągnąć dotykowego Worda, Excela i PowerPointa (wystarczy wpisać te nazwy w wyszukiwarkę aplikacji Store Beta). Na Outlooka będziemy musieli jeszcze poczekać. Pierwszy kontakt z aplikacjami to dość pozytywne wrażenia, ale nie brak niedoróbek, takich jak wyskakujące okna eksploratora plików po wybraniu opcji “przeglądaj”, co pokazuje poniższy zrzut z ekranu.

Aplikacje dotykowe pakietu Office, to Universal Apps, które będą dostępne zarówno na smartfony, tablety jak i klasyczne komputery – współdzieląc spore fragmenty kodu źródłowego, a różniąc się jedynie interfejsem. Takie podejście ma zachęcić deweloperów do tworzenia appek, które dzięki UA mają trafić do znacznie szerszej grupy odbiorców. Przed Microsoftem jednak długa droga – programiści i twórcy tracą cierpliwość, widząc jak często firma ta zmienia swoje podejście i wytyczne dla nich. A na tym rynku najważniejsza jest stabilizacja i perspektywy. Jeśli miałbym oceniać, na razie Office dla iPada zdecydowanie wygrywa. Dajmy jednak czas Microsoftowi na usunięcie wszystkich błędów i niekonsekwencji.

office2

Dzisiaj, W10 TP dostało też dużą aktualizację, poprawiającą stabilność, interfejs, renderowanie grafiki, obsługę maszyn wirtualnych czy wybudzanie urządzeń podpiętych do zewnętrznych monitorów. Pełną listę usprawnień znajdziecie w źródle. Aktualizację znajdziemy poprzez klasyczną wbudowaną usługę Windows Update. Jeśli korzystacie z Windowsa 10 TP i ściągniecie aplikacje pakietu Office (każda waży ok 80 MB), nie zapomnijcie podzielić się z nami swoimi wrażeniami i opiniami.

updte

Komentarze

 • Adrian

  Kiedy zmieniliście podtytuł “…o tabletach to i owo!” na “…mobilnie to i owo” bo mi umknęło :)

  • to jak z “nocną zmianą” – w nocy, jak społeczeństwo spało – a rano wszyscy przyjęli i rozeszło się po kościach ;)

  • RA

   Już niedługo zmienią nazwę na microsoftowo.pl albo windowsowo.pl

   po co się maja z tym kryć i czasami pisać o tabletach z androidem? ;)

  • Na początku stycznia :)

 • Wojtek Mącik

  Noo nieźle, ciekawe tylko, czy już warto aktualizować tabka na Winde 10 TP?

  Testował ktoś już na KM1081? Ten tablecik jest na tyle wrażliwy, że aktualizacja sterownika HD Graphics powoduje liczne problemy z wybudzaniem; ciekawe czy ten problem występuje na WIN10

  • Nie warto jeśli to Twój główny tablet. Za dużo dziur, bugów i błędów jak na razie

   • Wojtek Mącik

    oki dzięki wielkie

 • No chyba nie;]

  • Tomasz Lenartowski

   Ale tylko chyba ;P

   • Mam nadzieję, że Kasia zmieni zdanie i już będę mógł oficjalnie pisać pod szyldem Microsoftu.

 • pii

  Mam nadzieję że końcowy update będzie możliwy z win 8.1 wimboot na win 10 bez żadnego wracania na “zwykłą” wersję bo póki co nie da się.

 • DD Reporter

  Przez jaki okres czasu będzie można używać za darmo tego office?

  • Zawsze będzie darmowy (wszystkie podstawowe funkcje są darmowe, ale jeśli chcesz 100% funkcji i wykorzystania do celów zawodowych – potrzebna odpowiednia subskrypcja Office 365)

   • DD Reporter

    To dobra wiadomość. Niby jest sporo darmowych pakietów typu IBM Lotus Symphony czy Libre Office, ale pełna zgodność z MS Office za friko mocno kusi. ;) No, ale pewnie na osx będzie jedynie w formie komercyjnej niestety.

 • Spróbowałem chyba przedwczoraj. Mam nadzieję że jeszcze nad tym popracują. Na razie wrażenie na mnie robi word jako czytnik tekstów (nad tym chyba rzeczywiście pomyśleli). W excelu na razie na mój poziom potrzeb to w tej wersji o dużo za mało. A powerpoint jak zwykle w polskiej wersji ma problemy z polskimi literkami i w ogóle jest najmniej dopracowany. Co ciekawsze to popatrzcie na OneNote. Też jest w tej wersji Preview. OneNotem zacząłem się na poważnie zajmować w zeszłym roku i jeszcze go nie znam tak dokładnie jak word, excel i powerpoint, ale tu już w tej chwili też muszę powiedzieć, ze to Preview OneNota jest też za bardzo uproszczone.
  Jak dopracują, to Worda i Powerpointa zapewne będę używał bez najmniejszych oporów i do czytania i pisania. Excel może do oglądania dokumentów też starczy. A z OneNotem no jeszcze nie wiem – dopiero nie dawno załapałem o co w nim chodzi, na razie, żeby mieć właśnie to o co w nim chodzi muszę mieć pełną wersję (na szczęście bezpłatną). Wersja online i Preview Onenote nie zapewniają mi tych potrzebnych opcji, żeby warto było uruchamiać OneNote zamiast męczyć się w Wordzie, czy Excelu z tym samym zadaniem.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona