iPad Pro – czy to na pewno urządzenie, którego potrzebujemy?

Różnorakie przecieki o 12-calowym iPadzie Pro możemy czytać już od kilkunastu dobrych miesięcy. A to raz pojawi się specyfikacja, a to w plikach iOS znajdzie się odniesienie do niego. Średnio raz na tydzień/dwa do internetu trafia “łamiąca” wiadomość o największym tablecie od Apple.

Pytanie tylko, czy Apple zaryzykowałoby stworzenie urządzenia, które do końca nie wiadomo, czy znajdzie swoich fanów? Przez ostatnie miesiące słyszy się, że tablety umierają (choć to stwierdzenie jest dobrym materiałem na kolejny tekst). Apple zapewne zrobi wiele, żeby ten segment rynku od tej domniemanej śmierci uratować, ale czy wypuszczanie tak ogromnego urządzenia ma jakikolwiek sens?

ipad-pro-1

Przypomnijmy, że raz już Samsung zaryzykował ze swoim Note Pro 12.2. Tablet ten miał ekran w mniej więcej tym samym rozmiarze, co nasz iPad Pro, a do tego oferował bardzo zaawansowane opcje MultiWindow, całkiem porządny pakiet biurowy oraz rysik. Rysik, który nie tylko ułatwiał nawigację po tak dużym ekranie, ale również bardzo rozszerzył możliwości Note Pro.

Jak się niestety jednak okazało, tablet ten nie cieszył się wielką popularnością. Nawet pomimo genialnych funkcji oraz mądremu wykorzystaniu każdego cala, mało kto skusił się na jego kupno.

ipad-pro-3

Czegokolwiek by o Apple nie mówić, to na pewno prawdziwe będzie stwierdzenie, że przez ostatnie miesiące nie są już tak rewolucyjni, jak byli w latach swojej świetności (brak Steve Jobsa, czy może zmiany na rynku? To także niezły materiał na kolejny tekst).

O ile przeskok z 4-calowego wyświetlacza w iPhone 5 i 5S do większego iPhone 6 i 6+ był na tyle bezbolesny, bo rynek zdążył się już do takich rozmiarów przyzwyczaił, o tyle w przypadku tabletów problem jest taki, że ludzie uważają już 10-calowce za lekko przerośnięte i niewygodne. Co więc byłoby w przypadku 12 cali? Szczególnie biorąc pod uwagę MacBooka Air 13” oraz plotki o jego jeszcze mniejszym – również 12-calowym – bracie, którego firma ma już niedługo zaprezentować.

Jak więc Apple miałoby nas przekonać do nowego 12-calowego iPada Pro? Rysik? To nie w ich stylu. MultiWindow? Kto wie, choć jeśli nie pokazali tego na równi z iPhone 6+, to nie sądzę, żeby zrobili to i teraz. Jedynym logicznym dla mnie rozwiązaniem jest hybryda. Po co Apple wypuszczałoby MacBooka Air 12” oraz iPada Pro, skoro mają one taki sam rozmiar ekranu? Może lepiej połączyć je w jedno urządzenie?

ipad-pro-4

O scaleniu OS X oraz iOS w jeden uniwersalny system mówi się już od jakiegoś czasu. Czy 12-calowa hybryda iPada i MacBooka Air jest najlepszym sposobem na promowanie takiego rozwiązania? Co prawda po odłączeniu klawiatury mielibyśmy i tak ogromny tablet, ale nawet i on z pełnowymiarowym OS X nie byłby tak bezużyteczny.

Czy Apple pójdzie w tym kierunku zapewne przekonamy się w ciągu najbliższych miesięcy. A co Wy sądzicie na ten temat?

Komentarze

 • Artur Ewaryst Dudziński

  Wszystko będzie jak zwykle, Apple zmałpuje konkurencje :)

  • …robiąc to lepiej niż oryginalni twórcy ;)

   • Takaszi

    ….. a co będzie lepsze? większe logo?

    • Motka

     To co zmałpują będzie bardziej dopracowane i chodziło bez lagów…

     • Mihau

      Będzie albo nie będzie, Apple bynajmniej mistrzem dopracowywania produktów nie jest, robi betatesty na użytkownikach już od lat. Podobnie zresztą jak Google i (w mniejszym chyba stopniu) Microsoft. Nie jestem tylko pewien, kto zaczął wydawać niedoróbki jako pierwszy… No ale jak się okazało, że rynek to łyka, to wszyscy zaczęli tak robić :D.

    • Jakość wykonania, płynność działania systemu, interfejs użytkownika.

     Przeciwnicy nie postawili poprzeczki zbyt wysoko.

 • dafuq

  Apple nie jest innowacyjne od czasów iPhone 4, odcina tylko kupony od bycia marką gimnazjalnego szpanu. Według mnie tylko dlatego nie skończy się jak Nokia, ponieważ w USA jest uważane za narodową świętość.

 • Fulminat

  jestem userem Sams Taba S , ale w tym wypadku popieram sens 12,9/12,2” .
  To dobry kierunek, czekam na Taba 12,2 PRO S z SAMOLEDem , chętnie wymienię.
  Tablety są bezkonkurencyjne w stosunku do not/net/booków = duży ekran, mobilność, szybkość YT , wygoda , niezależność od kabli/ISP-ów/Adminów/Sysopów i takich tam innych badziewnych badziewi

 • AS

  12-calowy Samsung nie cieszył się zbyt wielką popularnością przede wszystkim ze względu na cenę. Co potrafi uczynić atrakcyjna cena, pokazała hiperpromocja Samsunga, gdy sprzedawał swoje tablety Galaxy Tab S za połowę ceny.
  Nie jestem przekonany, ze 10-calowe tablety ludzie uważają za przerośnięte. Może z perspektywy studenta tak jest, ale jak juz zaczniecie pracować i przesiądziecie się do samochodów, a na koniec pogorszy się wzrok, zmienicie zdanie.
  Kwestia innowacyjności Aplle’a to nie kwestia obecności lub nieobecności Steve’a Jobsa. Po prostu trudno coś wybitnie nowego wymyślić.
  Czy tablety wymrą? Nie sądzę. nie można naturalnego w końcu i na dodatek niewielkiego spadku sprzedaży traktować, jako zapowiedzi śmierci tabletu. Po prostu tablet zajmie na rynku pewne, choć nie tak duże miejsce, jak dotychczas.

 • Fulminat

  “Po prostu tablet zajmie na rynku pewne, choć nie tak duże miejsce, jak dotychczas.”


  …tego nie wiemy. Za 10-15 lat może się okazać że , procesory w tabach są w stanie obsłużyć 8K w BF, Crysis .Metro i ….PC-ty/lapki zostaną tylko dla programistów/technologów

 • babcia Krysia

  Od 1/2 używam Note 12′ Samsunga. To bardzo dobry pomysł, dom, wyjazd na weekend…aż miło korzystac. Prasa (czasopisma) wyswietlaja sie na całej stronie i mozna czytac. Dal mnie rozmiar bomba. W trasie Note3

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona