Ważne

Nie działa internet w tablecie? Oto kilka porad, które mogą okazać się pomocne

Pewnego razu zdarzyła mi się dość przykra przygoda – po podpisaniu kolejnej umowy na internet mobilny świeżo włożona do tabletu karta SIM nie chciała współpracować. Sprawdzałam kartę na różnych urządzeniach z różnym skutkiem, kilka razy odwiedziłam salon jednego z operatorów, poświęciłam dość dużo czasu na znalezienie w sieci rozwiązania mojego problemu, skończyło się ostatecznie na telefonie na infolinię sieci komórkowej, gdzie wreszcie dowiedziałam się, w czym rzecz. Postanowiłam zatem spisać kilka najważniejszych, moim zdaniem, porad, które mogą pomóc w takiej sytuacji, byście ewentualnie wiedzieli na przyszłość.

Wspomniana przeze mnie wyżej sytuacja była tym bardziej irytująca, że w grę wchodził dostęp do sieci w tablecie mojej mamy, która sama problemu raczej by nie rozwiązała. Byłam święcie przekonana, że po chwili spędzonej z produktem i kartą SIM w środku uda mi się dojść do tego, co jest powodem problemów. Niestety, potrwało to „dłuższą chwilę”. A samo rozwiązanie, jak się w końcu okazało, było banalne i dosłownie pod nosem. Bo przecież „szewc bez butów chodzi”, a „najciemniej pod latarnią”.

Internet mobilny – ustawienia

Przejdźmy do konkretów. Problem z internetem, o którym mowa, dotyczył sieci Plus. Okazało się, że po włożeniu karty do urządzenia automatycznie zostały pobrane prawie prawidłowe ustawienia internetu. Ale to „prawie” robiło tu wielką różnicę. Żeby było ciekawiej – później wyszukałam dane bezpośrednio na stronie operatora (konfigurator). Były dokładnie takie same, jak te, co się pobrały wcześniej. Oto, co tam znajdujemy:

nazwa: Plus
APN: plus
typ uwierzytelniania: PAP
typ APN: default lub internet

Po rozmowie z konsultantką okazało się jednak, że powyższe ustawienia nie mają prawa działać. Wszystko przez to, że w polu APN musi znajdować się słowo „internet”. Po zmianie zawartości pola, internet automagicznie zaczął działać.

Ustawienia, które są w tym momencie – Plus:
nazwa: internet
APN: internet
proxy: nieustawione (tj. puste pole)
port: nieustawione
nazwa użytkownika: nieustawione
hasło: nieustawione
serwer: nieustawione
MMSC: nieustawione
proxy MMS: nieustawione
port MMS: nieustawione
MMC: 260
MNC: 01
typ uwierzytelnienia: PAP
typ APN: default,supl
protokół APN: IPv4
protokół roamingu APN: IPv4
połączenie: nieokreślony
typ operatora wirtualnej sieci komórkowej: brak

Na wypadek, gdybyście kiedyś potrzebowali danych konfiguracyjnych internetu w poszczególnych sieciach – załączam poniżej. Oczywiście działają niezależnie od tego czy korzystamy z tabletu z 3G czy z 4G LTE.

T-Mobile (konfigurator)

nazwa: internet
APN: internet
protokół MMS: WAP 2.0
MCC: 260
MNC: 02
typ uwierzytelniania: PAP
typ APN: internet (lub, jeśli nie działa: default,hipri,dun,supl)
pozostałe pola: puste

Play (konfigurator)

APN: internet
MCC: 260
MNC: 06
typ APN: default (lub, jeśli nie działa: default,supl)
numer dostępowy: *99#
dns: dynamiczny

Orange (konfigurator):

nazwa: Orange Internet
APN: internet
nazwa użytkownika: internet
hasło: internet
typ uwierzytelniania: PAP (lub, jeśli nie działa, Chap)
typ APN: default

Co trzeba sprawdzić, gdy nie działa internet mobilny?

 • czy włączona jest transmisja danych
 • czy wpisane są odpowiednie ustawienia sieci komórkowej (zwłaszcza „internet” w polu „APN”)
 • czy karta SIM została wykryta przez nasze urządzenie (jeśli nie, najczęściej rozwiązaniem będzie zrestartowanie urządzenia)
 • czy karta SIM została włożona do gniazda w odpowiednią stronę (teoretycznie nie powinno być innej możliwości, ale różne rzeczy już widziałam…)
 • czy znajdujemy się w zasięgu sieci komórkowej
 • czy nie skończył nam się pakiet internetu (w przypadku ofert abonamentowych)
Aero2: captcha co godzinę

Aero 2

Wciąż sporą popularnością cieszy się darmowy dostęp do internetu, czyli Aero2. W dalszym ciągu jednak pojawia się całe mnóstwo pytań odnośnie konfiguracji Aero2 w tabletach (i nie tylko). Największy problem polega chyba na tym, że ustawienia sieci nie są pobierane na urządzenia automatycznie, przez co internet nie zaczyna działać od razu. Po włożeniu karty SIM do tabletu trzeba przejść do punktów dostępowych (po kolei: menu -> ustawienia -> sieci komórkowe -> punkty dostępowe) i tam dodać nowy.  Wpisać należy wyłącznie jedno słowo w jednym polu.

APN: darmowy
użytkownik: puste pole
hasło: puste pole
reszta pól bez zmian

Całość procesu należy zakończyć kliknięciem kropki przy nazwie wprowadzonego APN-u.

WiFi

Internet mobilny mamy już „załatwiony”, przyjrzyjmy się zatem łączności bezprzewodowej WiFi.

Co trzeba sprawdzić, gdy nie działa WiFi?

 • czy włączone jest WiFi
 • czy jesteśmy połączeni z jakąś siecią
 • czy prawidłowo wpisaliśmy hasło (jeśli nie, zazwyczaj wyskakuje informacja o problemie z uwierzytelnieniem lub po prostu błędnym haśle)
 • czy sieć, do której się podłączyliśmy, wymaga zalogowania poprzez stronę internetową
 • czy nasz dostawca internetu nie ma chwilowych problemów
 • czy router jest sprawny

To wszystkie sposoby, które mogą pomóc rozwiązać problemy z dostępem do internetu w tablecie, jakie aktualnie przychodzą mi do głowy. Jeśli macie swoje sugestie i/lub spotkały Was podobne problemy z siecią – komentarze są Wasze.

Swoją drogą, uważam, że taki wpis na Tabletowo był potrzebny. Gros użytkowników tabletów z pewnością choć raz spotkało się z problemem z dostępem do sieci różnego rodzaju i zastanawiało się, jak go rozwiązać. Tym większą mam nadzieję, że niniejszy poradnik, choć bardzo prosty w swoim przekazie, okaże się pomocy, bowiem raz na jakiś czas spływają do nas pytania odnośnie tego, co ktoś ma zrobić, bo właśnie nie działa mu internet… Teraz będę miała gotową odpowiedź na to pytanie.

Komentarze

 • Zecik123

  Uwaga do Aero2.
  Zamieszczono zdjęcie “starej” karty do Aero2. Nowa ma inną konstrukcję. Umożliwia zależnie od typu gniazda SIM zastosowanie karty w dwóch różnych wersjach – mini i micro. Ramka małej karty jest jednocześnie adapterem dla większych gniazd –> uwaga dla tych którzy przypadkowo wyłamali kartę micro).
  Bardzo przydatny “quick guide”.
  Użytkownikom którzy chcą mieć internet w sprzęcie mobilnym polecam rozeznanie tematu przed kupnem konkretnego urządzenia. Unikną rozczarowań.

  • O widzisz, nawet nie wiedziałam, że coś zmieniali. Dziękuję za uwagę.

 • Robertos

  Pani Kasiu możne pytanie nie na temat ale nie miała Pani problemu z yoga 2 jak się całkowicie rozładował z włączeniem? Nie chce mi się włączyć w ogóle(jest na ładowarce). Drugi dzień po odebraniu ze sklepu/ (lenovo yoga 2 10 windows). Pozdrowienia

  • SyoMas

   Zauważyłem, że ładowarka wcale nie daje tyle prądu by urządzenie wstało zaraz po całkowitym rozładowaniu. Trzeba Yogę trochę podładować by ruszyła. Zdarza mi się niestety nierzadko, że nie bardzo chce się wybudzić. Muszę wtedy przytrzymać dłużej przycisk by zrestartować tablet.

   • Robertos

    Mi się włącza tylko ze naprawia i diagnozuje i pół godzinki się kółeczko kreci na czarnym tle i się wyłącza całkowicie i już się nie chce włączyć(po cało nocnym naładowaniu baterii). Ale się nacieszyłem tabletem cale 2 dni:) Pozdrowienia

    • SyoMas

     No to kicha rzeczywiście. Diagnostykę zaliczyłem już też ze dwa razy, ale jakoś nie przywiązywałem do tego wagi bo z Windowsem obcuję już dwie dekady i chyba się znieczuliłem. Mi jednak po którymś tam restarcie urządzenie finalnie wstawało i na razie, odpukać, działa.

 • Jakub W

  Ten sam problem miałem z internetem z Play ale poradziałem sobie przez zmianę APN.

 • Sierek

  Hmm…
  Od zawsze mam internet z Plus i nigdy nie miałem problemów z połączeniem po ściągnięciu ustawień automatycznie przez kolejny telefon. Nie pamiętam też bym kiedykolwiek zmieniał te ustawienia. Kilka dni temu zmieniłem telefon z Samsung S4 na OnePlus One. Internet śmiga bez najmniejszych problemów (LTE). Po lekturze artykułu sprawdziłem jaką mam nazwę APN. Okazało się, że “plus”.
  Może ma znaczenie, że mam kartę do normalnych rozmów a nie tylko do transmisji danych?

 • wazy

  Po raz kolejny tabletowo pokazuje klasę. Dziękuję za wsparcie, którego nikt nie był w stanie udzielić! Nowy Samsung Galaxy Tab A w końcu ma LTE – a juz miałem wieszać psy na dziadostwie ;) Pozdrawiam

 • Krisu

  Witam,
  byc moze Pani ma jakis pomysł na poniższy problem.
  Jestem od niedawna na terenie BRD.Musze używać często tabletu poza domem.Tab Difrnce dit 1010 4.0.3 ICS.
  Mam opcje internetu z 1&1/pracuje w sieci E-Plus/.Mam tez ich nowy router ZLE MF910/
  Jestem ogólnie zorientowany w tym temacie,jednak w tym przypadku glupieje.Szukalem pomocy online…jez.swobodnie,wiec wpierw online u 1&1.de,na stronach niemieckich,polskich.Bez skutku.
  Problem taki:Router dziala bez zarzutu,prędko loguje,wyświetla wszystko co powinien-jest ok.Tablet łaczy natychmiast,analiza wifi pokazuje max sygnał,3,5G lecz,gdy otwieram strone http://www.kreska logowania przesuwa sie max.1/3 po czym znany komunikat”brak połaczenie z serwerem”.
  Wówczas nawet wpisanie IP routera nie skutkuje.
  Jednak na obu urzadzenia zasieg max.
  Resety rutera i tabletu nie pomogły.Do tego tablet od 2 lat pracował na róznych ruterach wifi w Polsce i Holl.nie ma też problomu z żadnym Hot-spot’em
  Co ciekawe,co jakis czas otwiera strony,lecz po otwarciu kilku ponownie zrywa.Ustawiłem parametry jakie podała mi strona techniczna-1&1.To samo.
  IP routera jest zgodne,gdy mam łacznosc otwiera strone Mf910,opcja stabilna.
  Dobrze,ze mam stary modem Huawei E-222,Net z nim dziala bez zarzutu,ale jest 2 x wolniejszy,żre wiecej MB i ten kabel..:/
  Dane 1&1,
  IP:192.168.0.186
  DNS1:8.8.8.8
  DNS2:8.8.4.4
  Maska:192.168.01
  co ciekawe przy ustawieniu za pomoca apki.”wifi settings”DNS publicznych serverów mam otwiera strony lecz tez na krótko.
  Wydaje mi sie’ze sprawa leży nie ustaw.DNS
  Rozpakowany ruter miał oba DNSy 8.8.8.8 nic nie działało.Ustawienia/ze strony 1&1/ routera,po resecie/są na sztywno.Router działa na moim
  lapku Lenovio 550.
  Byłbym wdzieczny za jakąś podpowiedz.
  Pozdrawiam Krisu
  ps.byłem tu w 2 punktach IT.Ale to mała mieścina i poza reperacjami Notbooków maja null pojecia
  :-)

  Witam,
  byc moze Pani ma jakis pomysł na poniższy problem.
  Jestem od niedawna na terenie BRD.Musze używać często tabletu poza domem.Tab Difrnce dit 1010 4.0.3 ICS.
  Mam opcje internetu z 1&1/pracuje w sieci E-Plus/.Mam tez ich nowy router ZLE MF910/
  Jestem ogólnie zorientowany w tym temacie,jednak w tym przypadku glupieje.Szukalem pomocy online…jez.swobodnie,wiec wpierw online u 1&1.de,na stronach niemieckich,polskich.Bez skutku.
  Problem taki:Router dziala bez zarzutu,prędko loguje,wyświetla wszystko co powinien-jest ok.Tablet łaczy natychmiast,analiza wifi pokazuje max sygnał,3,5G lecz,gdy otwieram strone http://www.kreska logowania przesuwa sie max.1/3 po czym znany komunikat”brak połaczenie z serwerem”.
  Wówczas nawet wpisanie IP routera nie skutkuje.
  Jednak na obu urzadzenia zasieg max.
  Resety rutera i tabletu nie pomogły.Do tego tablet od 2 lat pracował na róznych ruterach wifi w Polsce i Holl.nie ma też problomu z żadnym Hot-spot’em
  Co ciekawe,co jakis czas otwiera strony,lecz po otwarciu kilku ponownie zrywa.Ustawiłem parametry jakie podała mi strona techniczna-1&1.To samo.
  IP routera jest zgodne,gdy mam łacznosc otwiera strone Mf910,opcja stabilna.
  Dobrze,ze mam stary modem Huawei E-222,Net z nim dziala bez zarzutu,ale jest 2 x wolniejszy,żre wiecej MB i ten kabel..:/
  Dane 1&1,
  IP:192.168.0.186
  DNS1:8.8.8.8
  DNS2:8.8.4.4
  Maska:192.168.01
  co ciekawe przy ustawieniu za pomoca apki.”wifi settings”DNS publicznych serverów mam otwiera strony lecz tez na krótko.
  Wydaje mi sie’ze sprawa leży nie ustaw.DNS
  Rozpakowany ruter miał oba DNSy 8.8.8.8 nic nie działało.Ustawienia/ze strony 1&1/ routera,po resecie/są na sztywno.Router działa na moim
  lapku Lenovio 550.
  Byłbym wdzieczny za jakąś podpowiedz.
  Pozdrawiam Krisu
  ps.byłem tu w 2 punktach IT.Ale to mała mieścina i poza reperacjami Notbooków maja null pojecia
  :-)

 • Krisu

  Sorry.Chyba weszły dwa wpisy razem.Wahania sygnału i ..Cala “przyjemnosc”z użytkowania modemu.Pisze z drogi.

 • wnerwiony

  witam zagadka dla wszystkich , mam tablet samsunga z Play z internetem . W tablecie kicha nic nie działa przekładam kartę do tela i net jest wszystkie ustawienia są ok tablet był w serwisie i oni nie widzą problemu. Może miał ktoś podobny przypadek , jak tak to czekam na info

 • voytek

  witam wszystkich mam mały problem ostatnio nabyłem urządzenie 2w1 asus t200 do wczoraj wszystko ładnie działało z tym że był mały problem z internetem w całym domu więc zresetowałem rooter i wszystko pięknie działa, oprócz wspomnianego tabletu który nie mógł się połączyć z wifi, kilka resetów zarówno tabletu jak i rootera nic nie dało a wifi łapią wszystkie inne urządzenia w domu, mój tablet w ogóle nie widzi sieci a widzi sieci sąsiadów, wcześniej wszystko działało a teraz jest problem… jeśli ktoś ma jakieś teorie to proszę o pomoc

 • Greg

  Rewelacja, tego szukałem… a infolinia i strona plus oczywiście nic ciekawego nie ma… samemu trzeba sobie wszystko znaleźć, że o znajomości różnych urządzeń np. apple nie wspomnę.

 • alsastylla

  Dziekuje, post pomogl mi rozwiazac problem ;)

 • BZM

  Bardzo pomocny post. Problem rozwiązany . Dziękuje

 • Persa

  Doskonały, wyrazisty post.BARDZO DZIĘKUJĘ !!!!!
  Dzięki pani odzyskałam uśmiech i stracony czas.
  Raz jeszcze BARDZO DZIĘKUJĘ .
  Z pozdrowieniami
  Katarzyna

 • Kamikadze 777

  Ja mam pewną dziwną sytuacje otóż nie działa mi internet w tablecie i na telefonie :[ ale na komputerach mi działa nie wiem co się dzieje.Połączenie niby jest ale jak wchodzę na internet czy na YouTube to jest brak odpowiedzi.Wszystkie rady co zapisaliście sprawdziłem WiFi włączone, jestem połaczony z nim, jest sprawne, dostawca nie ma problemów (chyba że okłamał :p ) ale gdyby miał to by mi niedziałał internet na komputerze. Nie wiem co się dzieje :[ jak ktos ma sugestie pisać

  • Kolka

   Miałem tak na PC WiFi działało bez problemów na urządzeniach mobilnych juz nie. Zrywalo połączenie lub wcale nie było internetu. Aktualizacje routera (cyfrowy Polsat ) zmiana ustawień nic nie dały. Po wymianę modemu zew i routera wszystko działa prawidłowo

 • arka

  dziękujemy. zadziałało

 • Małgosia Małgosia

  Dziękuję. tych kilku prostych informacji mi było potrzeba :) Działa.

 • Artur Zimerman

  https://uploads.disquscdn.com/images/01d7a9dfe22731b76c77a791d1f5dd168888da7cdfbd8221eb112a22079e47e8.jpg

  taki mam wynik na łączu z AIRMAX a wy jaki macie? potrzebne wam aero jakies co nie dziala albo 100kbps ma?

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona