Ważne

Windows 10 – najważniejsze zmiany we wzornictwie

Windows 10 to najprawdopodobniej odejście od Modern UI 1.0. Nie zaprezentowano jeszcze nowych wytycznych dla projektantów, ale aplikacje i system dają nam pewien wgląd w to, co czeka nas w najbliższych miesiącach.

W tym wpisie chciałbym się skupić na zmianach we wzornictwie, a nie sposobie interakcji z interfejsem. Nie będzie zatem o Continuum, nowym Menu start czy “tablet mode”. Na to najprawdopodobniej trzeba poświęcić osobny wpis. Najważniejsze zmiany związane z samym designem, to:

 • Odejście od Panoramia View i dużej typografii. Modern UI było przede wszystkim spójne. Wiele osób narzekało jednak na to, że interfejs złożony z wielkich liter i dużej ilości pustych przestrzeni nie jest najbardziej ergonomiczny. Trzeba się częściowo zgodzić z tą opinią – szczególnie w dobie coraz bardziej zaawansowanych aplikacji. Nowe aplikacje mają gęsto upchaną treść i nawigacje, mniejsze elementy klikalne, wykorzystują menu hamburgerowe i czasami przyciski nawigacji – szczególnie Universal apps dla tabletów i komputerów. Cieszy spójność graficzna aplikacji uniwersalnych na smartfony i komputery, co świetnie widać na przykładzie Outlooka czy Office’a.
 • Ikony i okrągłe awatary. To może podobać się lub nie, ale na pewno jest dużą zmianą, w porównaniu z Modern UI 1.0, gdzie wszystko było kwadratem, prostokątem lub tekstem. Okrągłe awatary wprowadzają pewną świeżość, a ikony pomagają szybciej zlokalizować szukane elementy interfejsu czy ustawień. Chyba rzeczywiście trochę brakowało tego w Windows 8. Szczególnie iekawie wygląda panel ustawień w wersji dla smartfonów. Duża zmiana w stosunku do Windows Phone, gdzie “settings” to był prawdziwy bajzel.
 • Przezroczyste kafelki i menu start. Zarówno w wersji na smartfony jak i pełnej. To kwestia gustu, która nie wnosi nic do funkcjonalności. Myślę, że będzie jedynie opcjonalna, a do wyboru będziemy mieli też jednolity kolor kafelków bez tła.

Komentarze

 • Tomasz Lenartowski

  Podoba mi się nowe menu start. Przypomina mi trochę Cinnamona z Linuxa Mint

  • Wygląda na to, że Albert Shum i jego zespół stanęli tym razem na wysokości zadania nie tylko jeśli chodzi o UI, ale też UX.

   • Tomasz Lenartowski

    Nie wiem. Zobaczę wersję finalną to się dowiem :)

 • uru28

  Każda opcja pozwalająca na większą personalizację jak dla mnie jest na plus.Zgadzam się ze nie wnosi nic do funkcjonalności, aczkolwiek wolę mieć i nie korzystać niż nie mieć;)
  Panorama to marnotrawstwo przestrzeni (naturalnie w moim odczuciu), a to co dla jednych było logiczne dla innych (zwłaszcza osób po przesiadce wprost z XP) wprost przeciwnie. Szkoda tylko że ponownie (zdaje się) będziemy mieli “rewolucję” która dla starszych konsumentów będzie oznaczała ponowną naukę (moja mama dopiero co zaczęła ogarniać 8.1). Ale, “co zrobisz jak nic nie zrobisz”….
  Ikony już były i odeszliśmy od tego by…powrócić. Mam nadzieję że za 2 lata nie dowiemy się o kolejnej zmianie.Osobiście jestem umiarkowanym optymistą ale zobaczymy jak to wszystko wyjdzie w praniu…

  • Rewolucja w UI, ale nie koniecznie w UX. Dalej działają te same gesty, dalej mamy takie same przyciski nawigacyjne. Niektóre osoby przez chwilę rzeczywiście mogą czuć się skonfundowane, ale myślę że tak naprawdę nie ma tu rewolucji i wszyscy się bardzo szybko przestawią.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona