Ważne

Konferencja Windows 10 – najważniejsze informacje

Podczas dzisiejszego spotkania dotyczącego Windows 10 działo się dużo. Nowy system, funkcje i nowe urządzenia. Chciałbym krótko i subiektywnie podsumować najważniejsze z nich:

  • Windows 10 za darmo (przez rok, ale nie tylko na rok) dla wszystkich urządzeń z Windows 7, Windows 8.1 i Windows Phone 8.1. Co to oznacza? Użytkownik ma rok, żeby zaktualizować system na swoim urządzeniu, i mimo tego, że Windows 10 został nazwany usługą, nie będzie pobierana za niego coroczna opłata związana z subskrypcją. Świetna informacja, szczególnie dla użytkowników Windows 7. Nie powiedziano jednak nic o komputerach z Windows 7 kupionym w wersji „pudełkowej”. Czekamy na doprecyzowanie.

win10
  • Pulpit i pełny Windows dla urządzeń z ekranami 8 cali i większymi. Windows Phone przeobraża się w Windows 10 dla urządzeń mobilnych, nazwany po prostu Windowsem 10. Nie poświęcono mu wiele uwagi, ale zobaczyliśmy między innymi możliwość pisania SMS-ów i odpowiadania na wiadomości prosto z centrum powiadomień – przy pomocy ekranowej klawiatury lub głosu.
Windows10_Continuum-1C
  • Cortana. Wreszcie trafiła na tablety i laptopy oraz komputery stacjonarne. Ma być uzupełnieniem dotyku i klawiatury oraz myszki. Ma funkcję ciągłego nasłuchiwania i może zostać wywołana przez hasło „hey, Cortana”. Na razie, niestety, nie w Polsce…
Windows10_Phone_Laptop-3C
  • Universal Apps. Wreszcie uniwersalne aplikacje z prawdziwego zdarzenia. Microsoft daje przykład prezentując Worda, Excela i PowerPointa oraz Outlooka, appkę do galerii zdjęć czy mapy. Na demonstracjach wygląda to świetnie, a wspólny kod wersji smartfonowej i tabletowej sprawia, że funkcjonalność tej pierwszej stoi na naprawdę wysokim poziomie.
Windows10_Phone_Laptop-2C
  • Nowy design. Widać to zarówno w interfejsie wersji mobilnej, jak i nowych aplikacjach. Nie ma już Panorama View, ogromnej typografii z Segoe UI czy pustych przestrzeni. Czekamy na oficjalne wytyczne, ale już teraz wygląda to nieźle. Dobre połączenie formy i treści. No i przezroczyste kafelki. Na ostateczne rezultaty będziemy musieli poczekać jednak do lutego, kiedy to pojawi się Preview wersji mobilnej na smartfony i małe tablety Windows 10 na większe urządzenia (a właściwie jego najnowsza kompilacja) pojawi się w najbliższych dniach.
phone_power_point
  • Projekt Spartan. Nowa przeglądarka Microsoftu to lepsze renderowanie, większa szybkość i bezpieczeństwo, ulepszony tryb czytania i możliwość tworzenia notatek i kolaboracji na „żywych” stronach. Spartan będzie działał zarówno na smartfonach, tabletach, jak i laptopach oraz komputerach stacjonarnych. Na razie nie wiadomo czy całkowicie zastąpi Internet Explorera.
Windows10_Phone_Laptop-4C
  • Flagowiec Lumii jeszcze w tym roku – być może na Build 2015. Tak zapowiedział Terry Meyerson. Sugerował pojawienie się całej gamy nowego sprzętu, w tym nowej Lumii. Nie znamy jednak dat. Niewykluczone jednak, że model będzie wypuszczony jeszcze przed oficjalną premierą Windowsa 10 na światowych rynkach (początek jesieni).
phone_start
  • Xbox na Windows 10 to możliwość streamingu gier z Xbox One na Windows 10 oraz wsparcie DirectX12. Chciałoby się powiedzieć wreszcie. Streaming dla wszystkich urządzeń z Windows 10 i aplikacja Xbox pozwalająca w pełni wykorzystać funkcjonalność konsoli. Przejście na DirectX12 to ogromny krok, który, przy wsparciu producentów gier, może znacznie poprawić płynność działania i zoptymalizować pobór mocy. A wszystko dzięki lepszej komunikacji rdzeni CPU i GPU.
xbox
  • Microsoft Surface Hub – nowe urządzenie w pełni  wykorzystujące zalety Windows 10, Skype for Business i Office 365. Dotykowy ekran 4K 80 cali z obsługą aktywnego rysika, kamerą, własnym procesorem i Windowsem 10. Celem są korporacje i pokoje konferencyjne. Cena pewnie będzie zawrotna.
PPI_1
  • Microsoft HoloLens – holografia na wyciągnięcie… głowy. Połączenie Oculus Rift i Google Glass. Z własnym autonomicznym procesorem. Do pracy nie potrzebuje smartfona. Do pracy i rozrywki. Więcej informacji na stronie HoloLens.

MSHoloLens_MixedWorld_LivingRoom_LongBrowser_RGB
B75mdcQIQAAcNnH

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona