Windows 10, Spartan i aktualizacje – kompendium wiedzy (i przecieków)

W ostatnich tygodniach pojawiają się dziesiątki, często sprzecznych, informacji na temat nowego Windowsa i rzeczy z nim związanych. Poniżej postaram się doprecyzować niektóre szczegóły, zastrzegając, że nie wszystko jest jeszcze potwierdzone.

Harmonogram, czyli rozkład jazdy

Windows 10 w wersji Technical Preview dostępny jest już od kilku miesięcy, dla osób, które zgłosiły chęć uczestnictwa i ściągnęły plik ISO z instalką. Wersja Consumer Preview (czy Technical Preview for Consumers) ma zostać zaprezentowana 21 stycznia w Redmond na specjalnej konferencji i być dostępna od razu lub w ciągu najbliższych dni od tej daty. Wiele wskazuje na to, że będzie ją można pobrać bezpośrednio z usługi Windows Update bez konieczności czystej instalacji czy ściągania pliku ISO. W Windows Phone Store pojawiła się aplikacja Phone Insider, dzięki której będzie można przedpremierowo ściągnąć Windowsa 10 w wersji Mobile (nazwa tego tworu jeszcze nie jest przesądzona). Na razie nie wiadomo czy pojawi się ona już 21 stycznia – moim zdaniem – jeszcze nie. Wersji handlowej (oficjalnej premiery) możemy oczekiwać na początku drugiej połowy roku 2015. Jeśli wierzyć przeciekom – z wersji Consumer Preview będzie można dokonać aktualizacji do wersji finalnej bez konieczności czystej instalacji.

Windows_Product_Family_9-30-Event-741x4161

Aplikacje i Menu start

Aplikacje Modern UI pozostaną, ale dostaną nowe wytyczne co do interfejsu i na urządzeniach klasy laptop, desktop czy hybryda będą otwierać się w okienkach na pulpicie. W sklepie Windows Store pojawią się też programy desktopowe, które będą aktualizowane w sposób automatyczny przez ten sam silnik, który dba o aktualizacje aplikacji Metro. Wiele wskazuje na to, że Windows i Windows Phone store zostaną połączone – nie oznacza to jednak, że na smartfonach będziemy mogli odpalać aplikacje dla Windowsa RT. Jak Microsoft rozwiąże ten problem? Na razie pozostaje to tajemnicą. Menu start zostanie przywrócone dla tego rodzaju urządzeń i będzie rozszerzone o obsługę kafelków. Tablety dalej będą używać ekranu startowego, a hybrydy wiele zyskają dzięki funkcji Contiuum, która w zależności od podpięcia urządzeń wejście/wyjście (klawiatura i myszka) będzie decydować jak wyświetlać elementy interfejsu – raz dostosowane do obsługi dotykiem, a raz do obsługi myszką.

start

Przeglądarka IE oraz Spartan

Desktopowy IE z silnikiem Trident pozostanie na miejscu, doczekując najprawdopodobniej aktualizacji do wersji 12. Dużo ciekawsze są informacje na temat przeglądarki o kodowej nazwie Spartan, która moim zdaniem zamieni się również w nazwę oficjalną, tak jak Cortana, nawiązująca do kultowej serii Halo. Spartan to lekka, dotykowa przeglądarka, która będzie aplikacją Windows Store, zarówno dla smartfonów, tabletów i komputerów stacjonarnych (które z W10 będą mogły odpalać aplikacje dotykowe w okienkach). Na razie nie jest jasne czy przeglądarka ta będzie używać silnika WebKit czy Trident, ale ja osobiście stawiałbym na to drugie. I dobrze – różnorodność jest czynnikiem pozytywnym. Aplikacja będzie natywnie wspierać Flasha, ale nie jest powiedziane, że na wszystkich platformach. Łatwo sobie wyobrazić sytuację, kiedy smartfonowy Spartan nie będzie pozwalał na wyświetlanie treści Flash z uwagi choćby na żywotność baterii.

spartan

Aktualizacje

Tak jak to ma miejsce w programie Technical Preview for Insiders, Windows 10 będzie aktualizowany w różnych tempach, w zależności od tego, jakimi użytkownikami jesteśmy. Microsoft zdaje się być świadomy konfliktu interesów użytkowników i już na zapowiedzi Windowsa 10, Terry Meyerson wspomniał o tym, że różni użytkownicy będą dostawać aktualizacje w różnym tempie. Nie tylko podczas trwania programu Insider, ale też już po oficjalnej rynkowej premierze. Rozwiązanie to wydaje się być strzałem w dziesiątkę, jeśli zostanie prawidłowo i sensownie wdrożone. Użytkownicy prywatni będą dostawać częste aktualizacje i Windows nie będzie funkcjonalnie odstawał od Androida czy iOSa, jeśli chodzi o zastosowania rozrywkowe i mobilno-dotykowe. Administratorzy i pracownicy działów IT w dużych korporacjach czy instytucjach będą z kolei mogli spać spokojnie wiedząc, że nowe wersje systemu będą pojawiać się rzadko, a kolejne funkcje zostaną gruntownie przetestowane przez prywatnych użytkowników, co pozwoli na wcześniejsze wyeliminowanie potencjalnych błędów. Sam silnik Windows Update ma być przebudowany i działać znacznie szybciej oraz mniej zasobożernie, eliminując dziesiątki błędów, z którymi muszą się zmagać użytkownicy Windowsa 8.1. Dla przypomnienia – Wszystkie Lumie od serii X20 dostaną Windowsa 10.

Ring1 Ring2

O pozostałych drobniejszych funkcjach i zmianach pisaliśmy obszerniej w wielu poprzednich wpisach – zachęcam do skorzystania z wyszukiwarki na stronie i sprawdzenia frazy “Windows 10”.

Komentarze

 • Tomasz Lenartowski

  Ciekawi mnie jak rozwiążą to continuum. Tam można wybitnie łatwo spartolić.

 • Co do zdania “nie oznacza to jednak, że na smartfonach będziemy mogli odpalać aplikacje dla Windowsa RT” to w pewnym sensie rozwiązanie pojawiło się w wersji 8.1 Windows Phone/Windows, kiedy to wprowadzono Universal Apps.

  Oczywiście aplikacja z WinRT nie zadziała z automatu, ale wiele interfejsów uwspólniono i w wielu przypadkach wystarczy zrobić nowe widoki dla wersji mobilnej (tak już się dzieje) wykorzystujące wspólną podstawę.

  Fakt jest jednak taki, że programistycznie oba te rozwiązania są zbieżne w 80-90% – trzeba tylko robić inne widoki. Coś ala Responsive Design, tylko dla aplikacji;-)

  • Niestety są trzy rodzaje Universal Apps.

   1. Osobne kody źródłowe i jedynie wspólne app data w chmurze
   2. Oddzielne projekty w ramach jednej solucji w Visual Studio, kompilowane równocześnie
   3. Prawdziwe Universal Apps z wspólnym backendem i różnymi interfejsami

   Niestety tych pierwszych i drugich jest najwięcej.

   • Tak naprawdę to pierwsze dwie wymienione przez Ciebie opcje, nie zaliczałbym raczej do Universal Apps.
    Mogę się natomiast zgodzić co do faktu, że tych aplikacji jest mało. Dla programisty Windows Phone, który wcześniej używał Silverlighta, zmian jest sporo. A poza traci się kompatybilność wsteczną.

    Akurat pracuję nad jednym projekt UA. Co prawda na razie będzie tylko wersja dla telefonu, ale kod jest tka napisany, że łatwo będzie dorobić UI również dla dużego Windowsa – jeśli tylko klient sobie tego zażyczy.

    • Też bym tego nie nazywał Universal Apps, ale sam MS tak to nazywa i oznacza odpowiednią ikonką w sklepie ;)

     • Ta ikonka zasadniczo działa w sytuacji gdy ktoś skorzystał z nowego formatu pakietu appx i wtedy do jednej paczki w sklepie można wrzucić dowolną liczbę wersji aplikacji – zarówno pod różne architektury jak i platformy.

      W pewnym sensie dla użytkownika docelowego nie jest ważne, co jest w środku, ale to że może to zainstalować na obu systemach;)

     • Gość

      Widoki też da się współdzielić chociaż odradzam takie podejście. UI dostosowane pod telefon na tablecie wygląda tragicznie, a jak robił je ktoś nieumiejętnie to nawet się nie zeskaluje. API winRT dla windows i dla windows phone są bardzo podobne. Różnice są widoczne w api powiązanych ze sprzętem.

 • eMeeeerttt

  Jestem ciekaw kiedy będą smartfony na pełnym Windowsie, a że się takie pojawią to jestem już wręcz pewien. Jak w czymś takim jak intel Stick można zmieścić pełnego PCta (intel Bay Trail) , to nic nie szkodzi by dodać do tego jeszcze układ GSM, baterie wyświetlacz i zamknąć to wszystko w 5-5,5 calach…
  I to będzie też już powolny koniec Windows-a Phone

  http://www.hardwarezone.com.sg/files/img/2015/01/intel_compute_stick_specs.jpg

  http://zdnet1.cbsistatic.com/hub/i/2015/01/07/9acf10ce-6635-4bf3-a33b-26694d6ae942/e4ce2ff25b2922806680d3d7e9fd0d1a/ces-2015-intel-compute-stick-pc.png

 • Ebedebe

  Czyli moja budżetowa Lumia 520 także zostanie aktualizacje do 10?

 • Tomasz Lenartowski

  Myślę, że MS nie da zrobić takiego myka.

  • Producenci już mogą to robić, ale po co komu desktopowy system operacyjny z 4h na jednym ładowaniu i nieużywalnym pulpitem i nieużywalnym interfejsem appek na komórce? Przecież już są smartfony na Atomach.

   • eMeeeerttt

    po to by mieć PCta po podpięciu do jakiegolwiek ekranu (monitor, tv) gdzie tylko sobie zechcesz….

    nie wspominając o takich stacjach dokujących jak np padfone…

    • Tak samo wszyscy mówili jakie to za***ste rozwiązanie z dokowaniem/podpinaniem małych tabletów z Windowsem 8 (7-8 cali).

     I jak pokazują statystyki, tylko garstka osób korzysta z czegoś takiego, a popularność tych urządzeń jest mizerna.

     • eMeeeerttt

      -dopisałem w tamtym komentarzu.
      Poważnie taka mizerna?

     • W porównaniu z tabletami z Andkiem i iOS – niestety tak

  • eMeeeerttt

   MS to raczej nie będzie miał nic do gadania i mykowania – jak producenci zechcą produkować takie smartfony to będą produkować czy to się MS spodoba czy nie (a myśle ze jednak tak)

 • Czy obecna testowa wersja 10 nadaje się do normalnego użytku?
  Potrzebuję systemu do przesiedzenia póki nie wyjdzie 10 (a na razie bezpłatnej aktualizacji z 8 na 10 nie potwierdzili).

 • HaKsiu

  Słyszałem że ponoć gdy wyjdzie windows 10 to ma być w Abonamencie oraz płatny dla 7 demek – http://pclab.pl/news61372.html , ja polecił bym wam przejście na linuksa z kde 5 https://www.kde.org/announcements/plasma5.0/

 • revolt3421

  Chce kafelki na desktopie, oby MS tego nie usunął.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona