Wiko VIEW

8 rdzeni? To nic, MediaTek podobno pracuje nad 10- i 12-rdzeniowymi procesorami!

Liczy się jakość rdzeni, a nie ich ilość. Tak twierdził Qualcomm, gdy MediaTek pokazał 8-rdzeniowego układy, a jak dobrze wiemy potem również zaprezentował takie procesory. Po drugiej stronie mamy chociażby Intela, którego dwurdzeniowe konstrukcje są świetną alternatywą na rynku mobilnym. Jednak nie da się zaprzeczyć, że ilość teraz ma znaczenie i wie o tym najlepiej tajwańska firma, która prawdopodobnie przygotowuje nowe procesory.

Według przecieków MediaTek pracuje właśnie nad nowymi procesorami, które będą miały 10 oraz 12 rdzeni! Co więcej, możliwe, że zobaczymy je jeszcze w tym roku, co na pewno wywołałoby spore poruszenie na rynku mobilnym.

Na razie jednak nie wiadomo nic więcej o tych procesorach, ale możemy zakładać, że będą one przeznaczone dla bardzo mocnych smartfonów i tabletów. Oczywiście oprócz tego twórcy gier musieliby przystosować swoje produkcje do obsługi takiej ilości rdzeni. A Waszym zdaniem byłby to sensowny ruch czy może MediaTek chce po prostu być pierwszy, jeśli chodzi o liczby?

Komentarze

 • Metek

  chce być pierwszy, jak to ktoś powiedział, “z dwunastu siników od kosiarki ferrari nie zrobisz…”. Liczy się jakość

  • Powiedział to Qualcomm o 8-rdzeniowych układach i sam zaczął takie robić :)

   • Metek

    w sumie xd

   • GieKa

    Tyle że Qualcomm robi 4+4 a Mediatek walną w MT6592 8 rdzeni równorzędnych. I to był jedyny taki SoC, następne były, są 4+4. Te pewnie też będą 5+5, 6+6 albo w jeszcze innej konfiguracji np. 2+4+4.

 • Tofik

  Mam takie cóś 8 rdzeni w telefonie, oczywiscie MediaTek. Dno, muli się, GPS oczywiscie nie działa. Liczy sie jakość, nie ilośc.

  • ekson

   No patrz, a ja mam 4-rdzeniowca na 6582 i dziala bardzo plynnie nic nie zamula. Ale system jest dosc czysty, stockowy launcher – idealnie plynny. Pamieci 1GB, ale wystarczy.

 • Gość

  Dla urządzeń klienckich x-krotnie wyżej taktowany procesor będzie lepszy od procesora x-rdzeniowego o x razy mniejszym taktowaniu. Większość aplikacji nie obsługuje współbieżności, ba większość problemów programistycznych nie daje się rozwiązać współbieżnie albo jest to całkowicie nieopłacalne. Problemem mogą być jedynie zakleszczenia.

  • slv

   +1

   p.s.
   co do newsa, tak, zdecydowanie, petryliard rdzeni uratuje świat :-)
   Gdzie jest sensowna granica ? 4 rdzenie ? Chyba tak. Reszta przyda się albo i nie, w ułamkowym procencie…

 • GieKa

  Smartfon deca-core i dodeca-core :D

 • barilla

  Już za kilka lat zobaczymy procesory 2048 rdzeniowe.
  2000 rdzeni będzie próbowało się połapać co który ma robić.
  47 rdzeni będzie próbowało uciągnąć Androida 9.3
  Ostatni rdzeń będzie wykonywał wszystkie sensowne i potrzebne funkcje.
  Całość będzie mniej więcej tak wydajna jak Snapdragon S3 z 2010 roku, ale za to jaka nowoczesna!

  • Diabeł

   Dobre Barilla,roześmiałem się.

 • Avi

  A programy i gry nadal będą na poziomie albo i gorsze od tych z PC z ~2005 roku, gdzie dwa rdzenie to był szał ciał o ile był :)

 • Mr.Rozumek

  Oj tam oj tam biadolita. Ilość rdzeni ma i nie ma znaczenia bo zależy do czego. Były już ARM-y 100 rdzeniowe ale się jakoś nie przyjęły. 12-rdzeni dla androida może mieć sens. Dlaczego? Ano bo nawet 1 super szybki rdzen idzie zamulić 1 procesem a sensowny system moze sprawić że większa ilość rdzeni sprawi większą płynność bo jak coś przymuli proces 1 rdzeń. Wkurza mnie lagowanie telefomu z rdzeniami 1,5 Ghz podczas gdy tel 0,05 Ghz tego nie miał. Pamiętacie czasy przed HT intela? Ile to HT dawało płynności pomimo że w testach 1 rdzeniowy bez HT i z HT miały te same wyniki. (takie testy były)

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona