Ważne

Nadchodzi podwyżka cen w App Store

Nie ma co się oszukiwać – większość gier w App Store to produkcje stosunkowo tanie, kosztujące zazwyczaj kilka, najwyżej kilkanaście złotych. Niestety, już niedługo ceny wszystkich pozycji dostępnych do nabycia we wspomnianym sklepie podniosą się nieznacznie.

Wszystkiemu winna jest zmiana sposobu naliczania podatku VAT dla usług elektronicznych w Unii Europejskiej. Do tej pory podatek naliczany był według stawek kraju, w którym firma ma siedzibę. Od teraz wysokość stawki zależeć będzie od kraju, w którym w momencie zakupu znajduje się nabywca. W praktyce oznacza to przeskok ze stawki 15% w Luksemburgu (gdzie zarejestrowany jest europejski oddział App Store) do mniej przyjaznej dla portfela stawki 23% obowiązującej w Polsce. Wczoraj firma Apple rozesłała deweloperom informacje, według których podwyżki cen aplikacji mają nastąpić w ciągu najbliższych 36 godzin.

Warto też pamiętać o tym, że Apple nie było jedyną firmą wykorzystującą niskie stawki podatku VAT w Luksemburgu, dlatego też w ciągu najbliższych dni możemy spodziewać się podwyżek cen wielu innych produktów i usług. Zmiany w cenniku wprowadził już np. Skype. Nowe przepisy dotyczące podatku VAT dotkną również deweloperów sprzedających swoje produkty w sklepie Google Play, jednak akurat w tym przypadku zmiany najprawdopodobniej okażą się znacznie mniej odczuwalne dla użytkownika końcowego.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona