Nadchodzi podwyżka cen w App Store

Nie ma co się oszukiwać – większość gier w App Store to produkcje stosunkowo tanie, kosztujące zazwyczaj kilka, najwyżej kilkanaście złotych. Niestety, już niedługo ceny wszystkich pozycji dostępnych do nabycia we wspomnianym sklepie podniosą się nieznacznie.

Wszystkiemu winna jest zmiana sposobu naliczania podatku VAT dla usług elektronicznych w Unii Europejskiej. Do tej pory podatek naliczany był według stawek kraju, w którym firma ma siedzibę. Od teraz wysokość stawki zależeć będzie od kraju, w którym w momencie zakupu znajduje się nabywca. W praktyce oznacza to przeskok ze stawki 15% w Luksemburgu (gdzie zarejestrowany jest europejski oddział App Store) do mniej przyjaznej dla portfela stawki 23% obowiązującej w Polsce. Wczoraj firma Apple rozesłała deweloperom informacje, według których podwyżki cen aplikacji mają nastąpić w ciągu najbliższych 36 godzin.

Warto też pamiętać o tym, że Apple nie było jedyną firmą wykorzystującą niskie stawki podatku VAT w Luksemburgu, dlatego też w ciągu najbliższych dni możemy spodziewać się podwyżek cen wielu innych produktów i usług. Zmiany w cenniku wprowadził już np. Skype. Nowe przepisy dotyczące podatku VAT dotkną również deweloperów sprzedających swoje produkty w sklepie Google Play, jednak akurat w tym przypadku zmiany najprawdopodobniej okażą się znacznie mniej odczuwalne dla użytkownika końcowego.

Komentarze

 • AS

  I tak już jest drożej niż w Google Play, to co będzie teraz….

  • Raul

   ‘Premium’ cena dla tych co już przepłacili az iPhony. Co to jest dodatkowe 8% :)

   • Aske

    W większości przypadków dodatkowe 8% to kilkadziesiąt groszy więcej za gry i aplikacje które po 1: działają płynnie i są dobrze zoptymalizowane, po 2: pojawiają się w app store od razu, a nie z kilkumiesięcznym opóźnieniem ;P

    • Nech

     Fandzolenie o beethovenie. Jeszcze niedawno myślałem, że iphone to dobre urządzenie, płynnie działające, ale o mocno przesadzonej cenie. Ostatnio znajomy dał mi 4s, bym mógł wejść na internet, a tam… Przeglądarka laguje tak, że na przewinięcia reaguje z 4-5sek opóźnieniem. No błagam, na HTC Dream lepiej działała przeglądarka.

     • Aske

      Cóż, o iPhone się nie wypowiem, bo moja przygoda ze smartfonami Apple rozpoczęła się i skończyła na modelu 3G (który, szczerze mówiąc, wspominam z umiarkowanym sentymentem). Nie wiem jednak, jaki związek ma działanie domyślnej przeglądarki w modelu sprzed kilku lat z jakością i ceną płatnych aplikacji dostępnych do nabycia w App Store.

     • kamil

      iphone 4s i w zasadzie 5s w moim przekonaniu nie nadaje sie ani do internetu ani do grania. Poprostu ma za mały ekan. IP 4 jest dodatkowo cięzki. IP 6 to już inna bajka można powiedzieć nareszcie!!!

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona