Windows 10 bez Internet Explorer? Tak, to możliwe!

Internet Explorer to przeglądarka internetowa, która od zawsze gościła w systemie Windows. A co jeśli kiedyś by jej zabrakło w kolejnej aktualizacji? Wtedy pojawiłaby się nowa, lepsza przeglądarka… Z najnowszych informacji wynika, że stanie się to już niedługo, a dokładniej wraz z prezentacją Windowsa 10 tak się właśnie stanie.

Mimo że od kilku miesięcy można pobrać testową wersję, to oficjalnie Windows 10 nie jest dostępny w sprzedaży. Ma się to zmienić prawdopodobnie w okolicach kwietnia lub maja 2015 roku. Jedną z dotąd nieodłącznych od systemu aplikacji był Internet Explorer. Dziś dowiedzieliśmy się, że zamiast niego w najnowszej wersji systemu poznamy całkowicie inną przeglądarkę, która będzie nazywać się Spartan.

Spartan ma być przeglądarką, która będzie posiadała połączone cechy Chrome i Firefoxa. Ma być ona o wiele lżejsza i szybsza. Dodatkową zaletą będzie obsługa rozszerzeń znanych z innych przeglądarek dostępnych na rynku.

Czy Internet Explorer faktycznie zostanie zastąpiony przez Spartana? IE nie od razu odejdzie w zapomnienie (obie przeglądarki będą dostępne w systemie), ale prawdopodobnie z czasem tak się właśnie stanie.

Komentarze

 • mobilnymaniak

  Jestem za . Nudzi mnie ten explorer.

 • _TB_TB_

  Czyli silnik renderujący z IE w innym skinie i pod inną nazwą?

 • Konrad Uroda-Darłak

  Ludzie, czytacie źródła? IE zostanie w Windows 10 by zachować kompatybilność, a Spartan będzie tworzony jako niezależny twór …

 • Rafał W

  “będzie posiadała połączone cechy Chrome i Firefoxa” – czyli każda karta w osobnym wątku zje tyle RAM’u co FF, ale jak wywali się wtyczka Flash to i tak w każdej karcie i będzie trzeba ubić cała aplikację ;) IE mimo swoich wad (zgodnościowych) często gwarantuje jako taką stabilność.

 • Michał

  Przynajmniej nie będzie trzeba uruchamiać tego explorera żeby inną przeglądarkę ściągnąć.

 • 95

  Nie prawda, że IE był od zawsze w Windows, bo w “win95” i starszych go nie było, trzeba było sobie ręcznie zainstalować …z jakiejś płyty CD.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona