Ważne

W skrócie: Lumia Denim, aktualizacja Windows 10 i streaming muzyki z OneDrive

W tym odcinku kilka informacji dotyczących najnowszych zmian i zapowiedzi związanych z Microsoftem i jego produktami.

Lumia Denim

W Windows Phone aktualizacje dostajemy na dwóch poziomach – na poziomie systemu (system update) i na poziomie sprzętu (firmware update). Pierwszy rodzaj jest ogólny i identyczny dla wszystkich urządzeń, a drugi jest dedykowany do konkretnych modeli. Aktualizacja Lumia Denim przynosi oba te aspekty, ale część systemowa (foldery, aktualizacja Cortany czy choćby łączenie smsów) już od dłuższego czasu dostępna jest przez kanał Preview for Developers. Na wszelkie aktualizacje oprogramowania układowego (firmware) zawsze musimy czekać do oficjalnej premiery. W przypadku Denima głównym usprawnieniem są nowe algorytmy i funkcje kamery. W szczególności:

  • Moment capture – dzięki dłuższemu przytrzymaniu przycisku aparatu, smartfon zacznie rejestrować wideo 4K (24 klatki na sekundę), z którego później będziemy mogli w prosty sposób wyciągnąć poszczególne klatki o rozdzielczości 8.3 Mpix. Tak będzie w przypadku Lumii 930 i 1520. Ze względu na słabszy procesor, Lumia 830 będzie nagrywać „jedynie” w Full HD, a poszczególne zdjęcia będą miały rozdzielczość 2 Mpix na jedną klatkę.
  • Rich capture – funkcja ta w automatyczny sposób wykorzystuje tryb HDR, lampę błyskową i czasy ekspozycji, żeby uzyskać jak najlepszy efekt. Co najważniejsze, poszczególne efekty będziemy mogli edytować już po zrobieniu zdjęcia. W galerii poniżej przedstawiono uzyskane efekty.
  • Lepsze algorytmy – poprawione algorytmy kamery i aparatu zapewnią mniejsze szumy w świetle dziennym i w kiepskich warunkach oświetleniowych, co nie zawsze było mocną stroną Lumii.

Windows 10

Ponad 600 000 użytkowników AKTYWNIE korzysta z Windows 10 Technical Preview, a tę wersję zainstalowano na ponad 1 000 000 stanowisk. Dzisiejsza aktualizacja TP przygotowuje system do kolejnej kompilacji, która zostanie zaprezentowana na styczniowym spotkaniu w Redmond, poświęconemu konsumenckiej i mobilnej stronie tego systemu. To będą największe zmiany w okienkach od czasu Windowsa 8. Czekamy z niecierpliwością. Wreszcie smartfony i małe tablety będą miały wspólny interfejs, a desktop zagości jedynie na dużych dachówkach, hybrydach i laptopach. Myślę, że nie przypadkiem wewnętrznie tę kompilację oznacza się jako FBL_Awesome. Przypominamy, że konferencja ta będzie możliwa do obejrzenia na żywo – opublikujemy specjalny wpis przed tym wydarzeniem.

Windows-10

Muzyka z OneDrive

Microsoft, po przejęciu Nokii, miał dwa dublujące się produkty. Xbox Music i MixRadio. Ten drugi zostanie wkrótce sprzedany właścicielom komunikatora LINE, ale możemy spodziewać się ciekawych aktualizacji dla Xboxa. Według przecieków, muzyka trzymana przez nas w chmurze będzie mogła być streamowana bezpośrednio do naszych urządzeń, przy użyciu aplikacji Xbox Music. Możliwa będzie również integracja z playlistami z iTunes. OneDrive od jakiegoś czasu zwiększa swoją funkcjonalność, jednak zapowiedź wycofania się ze Smart Files w Windows 10 psuje to dobre wrażenie, a szefowie zespołu OD dwoją się i troją, żeby wyjść z twarzą z tej sytuacji.

10-14All_Print

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona