Ważne

Recenzja Modecom Freetab 8025 IPS IB – co można (a czego nie) na Windowsie z 1 GB RAM i 16 GB pamięci za 400 zł

Budżetowe tablety z Windows 8.1 zaczęły masowo pojawiać się na polskim rynku już kilka miesięcy temu, a jednym z ich przedstawicieli jest Modecom Freetab 8025 IPS IB – dachówka od rodzimego dystrybutora (producenta?), którą możemy kupić już za 400 zł.

Czytelnicy Tabletowo pewnie wiedzą, że od aktualizacji Update 1 dla Windowsa 8.1 obniżone zostały sprzętowe minimalne wymagania dla urządzeń z tym systemem. Otworzyło to drogę do produkcji tabletów z 1 GB pamięci RAM oraz 16 GB pamięci wewnętrznej. Czy mogło wyniknąć z tego coś dobrego? Odpowiedź nie była dla mnie jednoznaczna. Z jednej strony obawiałem się, że taka specyfikacja nie pozwoli na płynne działanie systemu, co przełoży się na (słuszną) krytykę samego Windowsa i Microsoftu. Z drugiej strony, nie da się konkurować z Androidem mając w ofercie tablety zaczynające się od 800-900 zł. Zacznijmy jednak, jak zawsze, czyli od specyfikacji technicznej oraz zawartości pudełka.

modecomFreetab2

Dane techniczne i zawartość pudełka

 • wyświetlacz IPS 8″ 1280 x 800 pikseli,
 • Windows 8.1, roczna licencja na Office 365,
 • czterordzeniowy procesor Intel Atom Z3735G do 1,8GHz z Intel HD Graphics,
 • 1GB RAM,
 • 16GB pamięci wewnętrznej,
 • Bluetooth 4.0,
 • WiFi 802.11 b/g/n,
 • aparat 5 Mpix,
 • kamerka 1,3 Mpix,
 • port microUSB,
 • slot kart microSD,
 • 3.5 mm jack audio,
 • akumulator o pojemności 5500 mAh,
 • waga: 365 g,
 • wymiary: 208 x 129 x 10 mm.

Akcesoria: zasilacz, kabel USB, instrukcja obsługi, osłona ochronna ekranu, kabel OTG, instrukcja.

Specyfikacja w praktyce

Specyfikacja ma duże znaczenie i czasem czysta moc obliczeniowa będzie ograniczać to urządzenie, jednak jako, że jest to tablet do rozrywki, dużo ważniejsze w tym przypadku będą subiektywne odczucia płynności i wydajności oraz pozostałe elementy, takie jak ekran, głośniki, porty i złącza, bateria oraz aparat. A urządzenie wyposażono niemalże we wszystkie potrzebne dodatki. Z wyjątkiem wbudowanego modemu 3G oraz modułu GPS – co z pewnością zmartwi zwolenników pełnej mobilności. Jest to zrozumiałe, jednak jak pokazują statystyki, mały tablet jest zazwyczaj zwierzęciem kanapowym i rzadko opuszcza mieszkanie.

modecomFreetab1

Ekran

Czy 1280 x 800 pikseli to wystarczająca wartość na 7 lub 8 calach? I tak i nie. Z jednej strony, za rogiem czeka na nas rok 2015, a rozdzielczość Full HD powinna być moim zdaniem standardem w urządzeniach większych niż 7 cali. Wpłynęłoby to na wzrost ceny, jednak ja osobiście byłbym skłonny zapłacić kilkadziesiąt złotych więcej za dodatkowe piksele. Zaletą rozdzielczości HD (1280 x 800) jest natywne skalowanie pulpitu na poziomie 100%, przez co nie ma problemu z renderowaniem elementów interfejsu czy kłopotów z aliasingiem. Być może wymagam za dużo – wyższa rozdzielczość spowodowałaby większy pobór prądu (krótszy czas na jednym ładowaniu) oraz mniejszą płynność działania, bo zintegrowane GPU Atoma nigdy nie grzeszyło wielką wydajnością. Na plus działa technologia ClearType, która rozpoznając typ wyświetlacza, tak renderuje fonty, że ich odczuwalna rozdzielczość jest wyższa niż ta ekranowa.

Rozdzielczość nie jest jedynym parametrem, który bierze się pod uwagę oceniając ekran. Udało mi się zmierzyć maksymalną jasność, która zbliżyła się do 360 nitów, co jest wartością bardzo przyzwoitą. Nie miałem możliwości zbadania odwzorowania barw, ale moja ocena subiektywna jest pozytywna – barwy są nasycone i naturalne. Jedyną rzeczą, do której mogę się przyczepić, jest kontrast i niewielka głębia czerni. Jednak w tablecie za te pieniądze nie można mieć wszystkiego. Cieszy na pewno zastosowanie panelu IPS, który zapewnia dobre kąty widzenia – zarówno, jeśli chodzi o odwzorowanie barw, jak i jasność.

W wideorecenzji wspomniałem o kłopotach z reakcją na dotyk, ale po pełnym przywróceniu systemu problemy te zniknęły, więc nie traktuję tego jako minus.

Głośniki

Audio nie jest mocną stroną tego urządzenia. Na obronę powiedziałbym jednak, że większość tabletów, i to nie tylko tych budżetowych, wyposażono jedynie w jeden głośnik mono na tylnej części obudowy. Trudno w tym przypadku mówić o jakości dźwięku, ale docenić należy głośność i brak przesterowań. Jeśli planujemy słuchać muzyki na tym urządzeniu lub oglądać dłuższe materiały wideo, zdecydowanie polecam podłączenie solidnych słuchawek. W mojej opinii, dwa głośniki stereo na przedniej obudowie, nie wpłynęłyby negatywnie na cenę urządzenia, a zapewniły zupełnie inny komfort i jakość dźwięku. Ale co ja mogę wiedzieć…

modecomFreetab11

Porty i złącza

Od tabletu z Windowsem wymaga się więcej. Teoretyczne możliwości systemu sprawiają, że urządzenia go wykorzystujące powinny mieć możliwość używania pełni jego funkcji. Zacznijmy od portu micro USB, który służy do komunikacji z urządzeniem oraz jego ładowania. Dzięki przejściówce micro USB – USB (OTA) możemy bez problemu podłączać modemy 3G, klawiatury, myszki, pamięci USB czy jakiekolwiek urządzenia peryferyjne, współpracujące z Windows 8.1. A tych są setki tysięcy. I zdecydowana większość z nich działa od razu po podłączeniu. Duży plus dla firmy za dołączenie tej przejściówki do całego zestawu. Niby to takie oczywiste, niby mała rzecz… a cieszy.

W urządzeniu z 16 GB pamięci wewnętrznej nie mogło zabraknąć kieszeni na kartę microSD, obsługującej karty do 32 GB. Rozwiązuje to wiele problemów z tym urządzeniem (ale nie wszystkie – o tym później), z uwagi na to, że system pozwala instalować na karcie aplikacje pulpitowe, które potrafią zajmować po kilka GB pamięci. W dalszej części recenzji opowiem jak to wyglądało w praktyce.

Mamy oczywiście również wyjście audio jack 3,5 mm do słuchawek, które będą nam potrzebne, jeśli poważnie myślimy o słuchaniu muzyki czy oglądaniu filmów z tego urządzenia.

modecomFreetab4

Bateria

Przy częstym używaniu urządzenia, nie miałem zastrzeżeń co do żywotności baterii. Wystarczała na kilka dni między kolejnymi ładowaniami. Tabletu używałem głównie do przeglądania Internetu (mobilna wersja IE), Twittera, maili, YouTube i czasami do gier. Myślę, że jest to dość częsty przypadek użycia i dobrze odzwierciedla przeznaczenie tego tabletu. Głównie rozrywka i konsumpcja treści – sporadycznie desktop (Office, zarządzanie plikami, filmy z nietypowymi kodekami).

Mam zastrzeżenia co do żywotności baterii w trybie uśpienia. W urządzeniach z Androidem, z którymi miałem do czynienia, bateria schodziła w tym trybie znacznie wolniej i nie musiałem się martwić o ponowne doładowywanie, gdy sięgnąłem po tablet po dłuższej przerwie. W przypadku Freetaba, bateria schodziła szybciej, niż bym tego oczekiwał po urządzeniu z Atomem, który dobrze wspiera tryb standby.

W testach baterii otrzymałem następujące wyniki:

 • WiFi, jasność 50%, przeglądanie stron www: 7 godzin 23 minuty
 • WiFi, jasność 50%, ciągłe odtwarzanie wideo: 6 godzin 42 minuty

Naładowanie akumulatora od zera do 100% zajmuje ok. 3 godziny używając standardowej ładowarki, dołączonej do zestawu.

modecomFreetab8

Aparat / kamera

Nie powinno się robić zdjęć tabletem. A szczególnie tym tabletem. A dokładniej – nie powinno się robić zdjęć tym tabletem w kiepskich warunkach oświetleniowych. O ile w słońcu na zewnątrz szumy są stosunkowo małe, a kolory dobrze odwzorowane, to w ciemniejszych pomieszczeniach tylny aparat ma problem z łapaniem ostrości (zdjęcie nr 2), kolory są wyprane, balans bieli i temperatura barwowa przesunięte, a poziom szumów wysoki.

Jeśli używamy kamer w tym modelu, powinniśmy wykorzystywać je do telekonferencji czy szybkich zdjęć “dokumentacyjnych”. Królami Instagrama niestety nie zostaniemy. Nie tylko z powodu aparatu, ale też dlatego, że… Windows 8.1 nie ma tej aplikacji.

Wykonanie

Materiały

Czego możemy oczekiwać od tabletu za 400 zł w kwestii jakości wykonania? Moje oczekiwania były niewielkie, a zaskoczenie duże i bardzo pozytywne. Przedni panel to oczywiście szkło, otoczone po bokach cienką plastikową ramką, która kolorystycznie wtapia się w całość urządzenia. Boki i tył tabletu wykonano z gumowanego tworzywa, które świetnie leży w dłoni, a jego sztywność i faktura sprawiają, że mamy wrażenie obcowania ze sprzętem “droższym” niż jest w rzeczywistości. Brawa dla Modecoma za zastosowane materiały i jakość wykonania. Jedno z największych zaskoczeń – firma pokazała, że nie trzeba używać metalu, żeby urządzenie dobrze się prezentowało. To subiektywne odczucia, ale ten tył podoba mi się dużo bardziej niż śliski plastikowy tył z Galaxy Tab S 8.4.

modecomFreetab5

Przyciski

Kolejne duże zaskoczenie na plus to przyciski. Być może nie wszyscy przykładają do tego tak dużą wagę jak ja, ale osobiście nie znoszę gdy po wciśnięciu guzika na obudowie czujemy luzy i nie mamy pewności czy rzeczywiście odpowiednio mocno wcisnęliśmy wystający element. W przypadku Freetaba nie ma mowy o takim zjawisku. Mimo tego, że przyciski nie wystają zbyt dużo z obudowy, nie mają żadnych luzów, a każde kliknięcie jest jednoznaczne, a nawet słyszalne. Dotyczy to zarówno przycisku włącz / wyłącz, jak i regulacji głośności. Kolejny element, który sprawia, że nie czujemy, że używamy sprzętu za 400 zł.

modecomFreetab9

Spasowanie, rozmiary i waga

Spasowanie to kolejny element pozytywny. Urządzenie nie wykazuje żadnych wad projektowych, szczelin czy innych czynników, wpływających na zwiększenie dyskomfortu przy codziennym użytkowaniu. A przede wszystkim nie ma żadnych luzów w obudowie, a całość nie skrzypi ani nie wgniata się. Tablet stanowi jedną zwartą bryłę, za co po raz kolejny należy pochwalić Modecoma, który potrafił wyegzekwować taką jakość od chińskiego producenta (co, jak pokazała historia, nie zawsze jest proste).

Ramki wokół ekranu nie są ani duże, ani małe. Wolałbym, żeby ograniczono je do rozmiarów znanych z Galaxy Tab S 8.4, który jest dla mnie pod tym względem absolutnym wzorem. Mimo trochę szerszych przestrzeni wokół ekranu, urządzenie bez problemu obejmiemy jedną dłonią, ale osoby o mniejszych dłoniach po jakimś czasie będą odczuwać zmęczenie w mięśniach wewnętrznych tej części ciała z uwagi na szerokie rozwarcie, które będą musiały wykonać. Rozmiary tabletu sprawiają, że mieści się on w tylnej kieszeni spodni czy bojówkach, ale na pewno nie powinniśmy z nim siadać, bo mogłoby to doprowadzić do naprężeń i uszkodzenia ekranu. 10 mm grubości to dużo i osoby, które wolą zdecydowanie cieńsze modele, będą musiały się poważnie zastanowić czy Modecom będzie odpowiadał oczekiwaniom. 365 gramów to wartość przeciętna, jednak zauważalnie wyższa niż 295 gramów z większego przecież Tab S 8.4. Wymiary i waga – jak za tę cenę, parametry te są w pełni akceptowalne, jednak na pewno nie nawiązują do modeli z wyższej półki.

modecomFreetab7

Działanie i wydajność

System

Podstawowym pytaniem było jak system poradzi sobie z 1 GB pamięci RAM oraz jedynie 16 GB pamięci wewnętrznej. Odpowiedź, jak zwykle w takich sytuacjach, brzmi – to zależy. Zacznijmy od pamięci wewnętrznej. Po pierwszej konfiguracji i zalogowaniu się do komputera, znajdziemy następujące dane dotyczące przestrzeni dyskowej: pamięć wolna – 7,36 GB, pamięć zajęta – 3,86 GB (pojemność całkowita – 11,2 GB). Część przestrzeni zarezerwowana jest dla systemu, który realnie na dysku zajmuje 4,6 GB (dzięki kompresowaniu i WIMBoot), a rozmiar sumaryczny plików nieskompresowanych to 7,8 GB. Dobra robota ze strony Microsoftu. Nie zmienia to jednak faktu, że 7,3 GB to dalej bardzo mało. Jeśli ktoś planuje używać tabletu do rozrywki – przeglądanie stron www, oglądanie filmów, sprawdzanie poczty czy serwisów społecznościowych – a multimedia będzie przechowywał na karcie SD – ilość wolnej przestrzeni nie będzie aż tak problematyczna. Dodatkowo, programy destkopowe również mogą być instalowane na karcie SD.

Problem jednak zaczyna się wtedy, gdy chcemy wykorzystywać tablet do gier z Windows Store. Wersja 8.1 nie daje możliwości instalacji aplikacji dotykowych na karcie microSD, co sprawia, że przy tytułach, takich jak Asphalt 8 (1,5 GB) czy FIFA (1 GB) bardzo szybko zapchamy dostępną przestrzeń. Za to zdecydowany minus dla tego tabletu. 32 GB pamięci wewnętrznej byłoby zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, a koszt eMMC nie jest aż tak duży, żeby niekorzystnie wpłynąć na cenę urządzenia. Kolejnym problemem są śmieci – Windows Update, instalowanie aplikacji i wiele innych czynności powoduje powstawanie plików tymczasowych, które nie zawsze są usuwane. Musiałem się sporo natrudzić, żeby znaleźć przyczynę dlaczego dysk zapchał mi się całkowicie po zainstalowaniu Office’a i FIFY. Okazało się, że nieudana instalacja tej drugiej pozycji spowodowała zapisanie i nieusunięcie plików tymczasowych o wielkości zbliżonej do 1 GB. Microsofcie, zrób coś wreszcie z tym.

1 GB pamięci RAM nie okazał się tak dużym problemem, jak mi się wcześniej wydawało. O grach opowiem więcej w dalszej części, ale jeśli chodzi o tryb Modern UI i przeglądanie Internetu oraz korzystanie z aplikacji – wartość ta okazywała się wystarczająca. Trzeba przypomnieć, że iPad Air, oceniany jeszcze niedawno jako jeden z najpłynniej działających tabletów na świecie, również ma “jedynie” 1 GB pamięci RAM. Oczywiście wszystko zależeć będzie od zasobożerności systemu i samych aplikacji, ale tak jak wspomniałem wcześniej – w trybie Modern nie jest to problemem. Co prawda przy większej liczbie otwartych zakładek, potrafią pojawiać się nagłe ich przeładowania, ale nie jest to na tyle uciążliwe, żeby dyskwalifikowało ten tablet. Za 400 zł nie powinniśmy spodziewać się cudów. Pakiet Office chodził przyzwoicie, jednak czas otwierania samych aplikacji czy dużych plików nie zachwycał.

modecom1

Wydajność systemu jako całości oceniam pozytywnie. Nie ma tutaj mowy o klatkowaniu animacji czy lagach. Jedyne, co razi, to czas ładowania aplikacji – zarówno tych desktopowych, jak i Modern. Warto jednak pamiętać, że appki po pierwszym otwarciu pozostają w pamięci i każde ponowne ich uruchomienie trwa ułamki sekund. 1 GB RAM sprawia jednak, że często dochodzi do przeładowań, jeśli mamy ich otwartych dużą liczbę, korzystając przy tym z wielu zakładek i programów pulpitowych. Należy pamiętać, że nie jest to urządzenie projektowane z myślą o desktopowej wielozadaniowości i mimo pełnego Windowsa 8.1 nie tego powinniśmy oczekiwać.

Gry

Na co dzień nie używam tabletu do gier, ale na potrzeby tej recenzji zainstalowałem kilka tytułów, które mogłyby pokazać granice wydajności tego tabletu.. Zainstalowałem na urządzeniach najbardziej znane tytuły gier 3D, które w moim mniemaniu były dość wymagające obliczeniowo. Wśród nich znalazło się HALO Spartan Assault, FIFA Ultimate czy Asphalt 8. Rozgrywka w większości przypadków jest płynna, z wyświetlaniem grafiki na przyzwoitym poziomie klatek na sekundę. Przy trudniejszych scenach z renderowaniem dużej liczby efektów świetlnych czy innych efektów FX, momentami fps spadało do poziomu, który był zauważalny gołym okiem (klatkowanie). Zdarzało się to jednak sporadycznie i nie wpływało negatywnie na ogólną frajdę z rozgrywki. Męczyć mogą długie czasy ładowania gier. W przypadku tego tabletu, problemem nie jest sama rozgrywka, a pamięć zajmowana przez te aplikacje. Kilka wymagających tytułów i szybko zapełnimy pamięć wewnętrzną. A Windows 8.1 nie daje możliwości instalowania aplikacji dotykowych na karcie SD. Mam nadzieję, że zmieni się to już w Windowsie 10. Do tego czasu pozostają nam nieoficjalne metody grzebania w rejestrze, do których oczywiście… nie zachęcam.

modecomFreetab10

Aplikacje / wideo

Na początku chciałbym rozprawić się z mitem, że nie ma dotykowych aplikacji dla Windows 8.1. Są. I to wiele wartościowych. Nie znajdziemy oficjalnego YouTube czy Gmaila, a nawet Google Maps, ale są dla tych appek sensowne odpowiedniki. Nie twierdzę oczywiście, że Windows nie ma problemu z aplikacjami – bo ma. Sytuacja jest jednak mocno demonizowana, a przy pomocy aplikacji firm trzecich, aplikacji oficjalnych, przeglądarki oraz desktopu – nie będziemy mieli większych problemów z konsumpcją czy tworzeniem treści.

W tym momencie chciałbym być dobrze zrozumiany – Windows potrzebuje wielu aplikacji i sytuacja powinna być dużo lesza, a rozwiązania zastępcze czasem bywają niewygodne i irytujące. Dla osób mocno zamoczonych w ekosystemie od Google, Windows 8.1 ma małym tablecie najprawdopodobniej nie będzie najbardziej sensownym wyborem. W tej cenie jest wiele urządzeń z Androidem, które natywnie wspierają wszystkie usługi firmy z Mountain View. Jeśli chcemy jednak pełnego Windowsa, a aplikacje prosto od producenta nie są dla nas niezbędne – Freetab może okazać się jednym z najciekawszych tabletów budżetowych.

modecomFreetab3

Ekran HD w zupełności mi wystarczał do konsumowania treści wideo. Dostępność kodeków i wsparcie dla niemalże wszystkich formatów sprawiają, że mając urządzenie z Windows, nie musimy martwić się o to, czy wybrany format będzie odtwarzany na naszym sprzęcie. Poniżej przedstawiam standardowy zestaw próbek, który odtwarzałem w celach testowych:

 • mkv, 480p, xvid, as l5, 1mbps, he aac, napisy – płynny
 • mkv, 720p, h264, 3mbps, vorbis, napisy – płynny
 • mkv, 720p, h264, hp 3.1, 600kbps, aac/mp3 dual audio – płynny
 • mkv, 720p, h264, hp 5.1, 6mbps, ac3, napisy – płynny
 • mp4, 720p, h264, hp 5.1, 6mbps, ac3 – płynny
 • mp4, 720p, h264, mn 3.1, 3mbps, aac – płynny
 • mkv, 720p, h264, hp 3.1, 3mbps, aac – płynny
 • mkv, 1080p, h264, hp 4.1, 40mbps – płynny
 • mkv, 1080p, vc1, ap l3, 18mbps, ac3 – płynny
 • mkv, 1080p, h264, hp 4.1, 10mbps, dts, napisy – płynny
 • mp4, 2160p, h264, hp5.1, 32mbps – płynny
 • mp4, 2160p, HEVC, 12mbps, 8bit, napisy – sporadyczne klatkowanie
 • mov, 2160p, h264, 420_8bit, 600mbps, ProRes – klatkowanie

Benchmarki

Dla osób ciekawych czystej mocy obliczeniowej, prezentuję wyniki najpopularniejszych benchmarków:

 • 3DMark Ice Storm: maksymalny wynik
 • 3DMark Ice Storm Extreme: 5058
 • 3DMark Ice Storm Unlimited: 12256
 • Sunspider: 721 ms (IE 11)
 • Kraken: 12145 ms (IE 11)
 • Peacekeeper: 621 (IE 11)

Podsumowanie

Modecom Freetab 8025 pokazuje, że nowe minimalne wymagania dla systemu Windows8.1 nie są bez sensu. Urządzenie może działać płynnie i stabilnie, choć nigdy nie będzie demonem szybkości. Osoba zdająca sobie sprawę z ograniczeń płynących z 1 GB RAM i przede wszystkim jedynie 16 GB pamięci wewnętrznej (w praktyce 7,3 GB dla użytkownika) może być zadowolona z tego tabletu, biorąc pod uwagę jego uniwersalność i jakość wykonania. Gdyby tylko Modecom zdecydował się na 32 GB, a Windows lepiej usuwał śmieci z pamięci…

Przed kupnem każdy jednak musi zadać sobie pytania do czego używa tabletu, z jakich aplikacji i usług korzysta oraz ile pamięci wewnętrznej tak naprawdę potrzebuje. Freetab 8025 jest urządzeniem uniwersalnym, ale na pewno nie jest urządzeniem dla każdego. Jeśli rozważasz zakup tego modelu, gorąco zachęcam do znalezienia sklepu z elektroniką, gdzie można się nim pobawić. Po kilkudziesięciu minutach spędzonych na obsłudze i poznawaniu możliwości, decyzja będzie dużo łatwiejsza i może diametralnie różnić się od tego, co wywnioskowaliście z mojej recenzji.

modecomFreetab6

Kiedy po raz pierwszy na pudełku zobaczyłem, że Modecom jest partnerem reprezentacji Polski w piłce nożnej, szykowałem suchar-podsumowanie, w stylu “jaka reprezentacja, taki tablet”. Ku mojemu zaskoczeniu okazało się, że nie tylko potrafimy ograć Niemców, strzelając im dwie bramki, ale też stworzyć ciekawy tablet w dobrej cenie.

PS. Cena 400 zł jest ceną promocyjną dostępną w sklepie Sferis, który umożliwił nam przetestowanie tego urządzenia. Standardowo jednak kosztuje ok. 450-500 zł.

Komentarze

 • Tomasz Lenartowski

  Rozgrywka w większości przypadków jest płynna, z wyświetlaniem grafiki na przyzwoitym poziomie klatek na sekundę. – czyli ile tych FPS?

  • W niewymagających (standardowych) scenach czy grach typu FIFA – ok 30-35 fps

 • dareczq

  a instalowałeś jakieś gry deskopowe – nie mówie tutaj o AC:Unity, ale np. WOT lub LOL ?

  • Gry desktopowe nie. Ale warto poszukać na YT filmów jak chodzą takie gry na urządzeniach z tym samym lub podobnym procesorem

   • Tomasz Lenartowski

    Ale w sumie… dlaczego nie? Nie kosztuje to wiele dodatkowej pracy a jakoś zawsze trzeba się prosić.

    • O ile w urządzeniach z Andkiem nakładki i różne czipy sprawiają, że tablety chodzą czasem dobrze, czasem źle, o tyle w przypadku gołej Windy i niemalże takich samych Atomów – powtarzanie tych samych testów jest według mnie trochę redundantne.

     • Tomasz Lenartowski

      To ja nie wiem po co robicie jakiekolwiek testy wydajności – przecież te tablety to same klony teraz. Nie. Nie przemawia to do mnie.

     • Desktopowi gracze na 7-8 calach to zbyt mała grupa docelowa (dla mnie), żeby poświęcać na to czas w recenzji. Inni redaktorzy mogą mieć odmienne zdanie.

      A gier takich byłyby dziesiątki czy setki i prowadziłoby to do tego: Opiszę jak działa gra A i B. Ktoś powie, że chce wiedzieć jak działa C, D i F. Inni będą pytać o G i H. Moim zdaniem zupełnie bez sensu. Ograniczam się zatem do najpopularniejszych gier dotykowych dostępnych w oficjalnym sklepie.

     • Zawsze tak jest i dla tego tworzy się procedurę testową. Konkretne gry i konkretne miejsca pomiarowe, w tym wypadku jeszcze konkretna zajęta przestrzeń dyskowa. Tak robi się niezależnie od platformy.
      Osobiście nie interesują mnie gry poza pasjansem, ale tak to testuje większość redakcji tego świata.

     • Mylisz test z recenzją

     • W rzeczy samej, ale zdaje się przedmówcom chodzi o takowy test i o to Cie proszą.

     • Tomasz Lenartowski

      Nie przegadasz. Górecki zawsze górą ;P

     • Nigdy nie będziemy drugim notebookcheck i chyba nie mamy takich aspiracji. Sam widzisz, że każdy z redaktorów recenzuje zupełnie inaczej

     • A nie wspominałem o tworzeniu procedury testowej? Następnym warunkiem jest trzymanie się tej samej przez resztę redakcji.
      Nie potraficie się dogadać, czy taka procedura wykracza poza, nie wiem chęci redaktorów? Decydując się na publikacje w internecie mierzysz się z wszystkimi. Ja do żadnych aspiracji nie chcę namawiać, ale tak się dzieje i deklaracje o jej braku chyba niczego nie zmienia.

     • Aske

      Procedura testowa istnieje. Po prostu odpalanie gier desktopowych nigdy nie było jej częścią. W recenzji jest opisane jak dany sprzęt sprawdza się w “konfrontacji” z kilkoma bardziej wymagającymi tytułami stworzonymi z myślą o tabletach i dla większości osób w zupełności to wystarczy. Jeśli ktoś jest na tyle uparty, że koniecznie chce męczyć się z desktopowymi grami na 8 calach, to i pewnie starczy mu determinacji żeby wybadać czy interesujący go tytuł będzie działać na konkretnej konfiguracji.

     • Kwestia wielkości grupy docelowej. Gry. Ok, ale kto je wybierze i dlaczego akurat te? Ale dlaczego tylko gry na desktop? Może też środowiska programistyczne? Edytory tekstów? Programy graficzne? Odtwarzacze wideo? Przeglądarki? Tak można w nieskończoność. Mamy pewne ścisłe wytyczne co musi się znaleźć w recenzji. I to w każdej jest. Reszta zależy od autora. Ja osobiści jestem przeciwnikiem pisania recenzji na jedno kopyto, pod szablon, ale to kwestia gustu.

      Oczywiście jeśli okaże się, że grupa desktopowych graczy na małych tabletach jest duża, uwzględnimy to w testach urządzeń z Windowsem.

     • kuka

      Moglbym prosic o te testy eMMC w Modecomie i w HP, ktorego dostales z USA? To dosc istotne, bo jest to jedyna istotna roznica w tych sprzetach (maja ten sam SoC, tylko 1GB RAM i rozdzielczosc ekranu).

     • dead

      Mam rozwiązanie dla wszystkich… przetestuj parę gier na 2 tabletach z atomem 3770, 3740, 3735 w wersjach 1GB i 2GB ram i po sprawie każdy będzie wiedział czy da rade pograć czy nie… nie ma co się rozpisywać o każdym tablecie we wszystkich jest praktycznie to samo…

     • Piotr Rakota

      Ja np wiem ze da sie zagrać w diablo 3 ale 10fps, starcraft 2 już ponda 2 razy tyle a ze, mój sprzęt diablo 3 nie uciągnie wogle tablet kupuje do 400zl (używka bądź nie) to z chcecą stane się masochista i zobacze jak te diablo idze na niskich detalach (styl i ortografia to rzecz gustu :P)

     • kuka

      Testy eMMC nie sa napewno zbedne, bo tutaj moze byc wsadzony prawdziwy zolw albo rakieta.

     • Tomasz Lenartowski

      Po prostu w redakcji nie ma graczy. I tyle.

     • Aske

      Są, ale nie recenzują tabletów z Windowsem. Nie ma co się oszukiwać, to nie są urządzenia tworzone z myślą o grach, więc recenzowanie ich pod tym kątem trochę mija się z celem.

      Swoją drogą, gry desktopowe mają przeważnie jasno podane wymagania, także raczej nikt nie powinien mieć problemów z odpowiedzeniem sobie na pytanie: “pójdzie czy nie pójdzie”.

     • Tomasz Lenartowski

      Chyba nigdy nie miałeś do czynienia z grami desktopowymi, jeśli jeszcze wierzysz w te jasno podane wymagania ;P.

     • Aske

      Albo po prostu przeceniam inteligencję potencjalnych użytkowników ;P

     • Tomasz Lenartowski

      Albo. Ale przecież często grę da się uruchomić na o wiele słabszym sprzęcie niż podano. Albo z uwagi na, bo ja wiem, sterownik, model układu graficznego, to, że zupa była za słona, gra nie rusza. Więc te testy by mogły jednak coś pokazać. Sam teraz czaję się na allegro na jakiegoś taniego padaka z W8 żeby potestować co na takim się uda w ogóle uruchomić.

   • dareczq

    OK. Ale po to czytam między innymi test sprzętu, żeby nie szukać dalej informacji na ten temat. Tak więc moglibyście odpalać jakieś popularne gry np. WOT, LOL, CS, WOW, w to co ludzie nie mogą grać na Androidzie, a co nie jest jakoś MEGA wymagające.

    • Albo Starcraft, Railroad Tycon, Sim City, Civilization… Takich gier są dziesiątki i nie sposób zadowolić wszystkich. Ja np nie grałem w ŻADNĄ z wymienionych przez Ciebie gier nigdy, a namiętnie grałem w wymienione przeze mnie. Co miałoby być kluczem doboru?

 • barilla

  Mała poprawka – iPad Air 2 ma 2GB RAM.

  • helios650

   Niestety, ale iPad air 2 nadal posiada tylko 1GB ram

 • kuka

  Robiles jakies testy predkosci tego eMMC? Bo w niektorych tanich sprzetach montuja wyjatkowo wydajna pamiec (KM1081 166/77) co ma wplyw na uruchamianie aplikacji. Moglbys podrzucic wyniki z Crystala tego jak i HP, ktorego otwierales?

 • MW

  Jak wygląda sprawa otwierania kilku okien aplikacji w trybie Modern?

  • Max 2 aplikacje – ekran dzielony w dowolnych proporcjach, ale nie wszystkie appki zostały zaktualizowane, żeby te proporcje wspierać. Np oficjalny twitter nie wspiera widoku 50:50. Da się tak podzielić, ale pozostaną czarne pasy po bokach.

 • paul123

  DO REDAKCJI TABLETOWO:
  Czy jest szansa przetestowac tablet NTT TN116EG 11.6 nawiazujac jakis kontakt z ta firma? Nigdzie nie ma jego recenzji a ma kosmiczne parametry: 11.6″, Windows 8.1, 2x pelne USB !!, 3G, GPS i w zestawie z klawiatura i cyfrowym rysikiem. Na allegro chodzi po ok 1500zeta. Kiedys chyba mieliscie go w zapowiedzi. Az sie dziwie ze taki sprzet nie ma jeszcze nigdzie recki/testu.

  • keka

   Kolego, patrzylem na specyfikacje tego “tableta”. W srodku jest Celeron 1037, ktory do tabletow sie nie nadaje. Ciagnie za duzo pradu i ma tylko 2 rdzenie. Poza tym musi byc chlodzony. Poza tym slabiutka bateria 6000mAh. Z tym prockiem i ekranem wytrzyma max 4-5h. Ekran 1368 – to ja juz podziekuje. Za 1500zl to chala!!!! Za takie pieniadze mozna miec 2 KM1081 :) Do tego ten sprzet nie ma USB3.0 – to jakis totalny zlom.

   • paul123

    To zalezy co oczekujesz po tablecie. Ja pracuje na stacjonarnym gdzie potrzebuje duzo mocy. A tablet jest dla mnie tylko do prezentacji, www, wymiany i zgrywania danych. Poza tym po to jest test by pokazac na ile taki sprzet jest wydajny. Nie chce tej recenzji by targac redakcje Tabletowo do wszystkiego co sie w necie znajdzie tylko akurat na temat tego tabletu nic nigdzie nie ma.

    • kuka

     Akurat mam w domu lapka Asusa 11.6″ z takim Celeronem. Na baterii mocniejszej niz te 6000mA w NTT (zakladam ze przy 3.7V) potrafi działać raptem 3-4h. Wentylacja swoje robi. I dodatkowo to żaden demon predkosci, w niektorych zastosowaniach (multi CPU, QSV encoding) jest nawet wolniejszy od Atoma, ktore sa w nowych tabletach. Za 1500zl zdecydowanie Ci odrawdzam ten badziew. Co innego jakbys znalazl cos na i3/i5/i7 z serii U, ale to juz raczej >2000zl. Jesli potrzebujesz czegos do prezentacji to zdaje sie Lenovo robi takie male 11.6″ z obracanym ekranem. Wtedy mozna tego uzyc jako tablet i kosztuje nieco mniej niz NTT.

 • KruSzekOkruSzeK

  Jest YT (od Microsoft-u) na mojej L920 to dlaczego nie ma na tablecie? :)
  Już ogarnąłem – microsoft zrobił appkę, która działa jak skrót do zakładki w IE – takie jaja!

  • Tak naprawdę to nie jest aplikacja tylko kontener dla mobilnej wersji przeglądarkowej (html)

 • Jan Panek

  Czyli, wbrew pozorom, tablet dla co najmniej średnio-zaawansowanych. Wątpię, by mało rozgarnięta osoba poradziła sobie z usuwaniem na bieżąco śmieci po różnych instalacjach i aktualizacjach, a pamięć zapcha się w kilka dni konkretnego używania.

  • eMeeeert

   “średnio zaawansowany” nie kupi czegoś takiego…. bo po co “średnio zaawansowanemu” coś takiego co ma parametry “poniżej poniżone” ;]

   • Określenie “średniozaawansowany” nie odnosi się w tym przypadku do potrzeb obliczeniowych tylko technologicznego ogarnięcia

    • Jan Panek

     A ogarnięcie nie zawsze idzie w parze z budżetem na zakup. Ktoś będąc pasjonatem wykorzysta do granic możliwości tablet za 200 złotych, a drugi kupi nowego iPada w bogatej wersji i po kilku dniach będzie on zbierał kurz na półce.

  • Jak wolna pamięć będzie się zbliżać do wartości krytycznej, user dostanie komunikat z promptem do oczyszczania dysku. Jeśli ta osoba będzie miała prawa admina (a raczej będzie, bo standardowo się zaloguje) – oczyszczanie się powiedzie – bez jakiejś wiedzy tajemnej. Ale rzeczywiście powinno to się odbywać w 100% zautomatyzowany sposób bez wiedzy użytkownika

 • eMeeeert

  Cena wysoka a w środku badziew – 400 -450 zł to jest dużo za takie coś, za pól roku będą wyprzedaże tego w Gruponach, Tescach i Biredronkach za 150zl

  By to było choć odrobinę używalne, trzeba dodatkowo kupić szybką pamięć na kartach – a szybka/ przyzwoita pamięć na kartach też swoje kosztuje, więc już lepiej kupić z Windowsem coś za 600- 700 gdzie będzie te 32GB i będzie przy okazji 2GB RAMu – to dla tych oszczędnych.

  no taka prawda.

  Oczywiście powtórze swoje zdanie sprzęt na Windowsie to minimum 64GB dysk i 3GB RAM jeżeli to ma być sprzęt w miarę użyteczny i uniwersalny.

  • eMeeeert

   a i jeszcze nie ma HDMI więc kolejny wielki minus
   nawet nie można go podpiąć do monitora/ tv by zrobić “najtańszy na świecie komputer stacjonarny do Worda”
   ;)

   • ekson

    Mozesz podpiac bezprzewodowo przez WiDi, brak HDMI powstrzymuje mnie przez zakupem takiego wynalazku za 400zl.

    • eMeeeert

     i to będzie działać?

     • jarekt

      Będzie. Nawet bez większych opóznień. Niestety dongle miracast swoje kosztuje…

     • kuka

      80-100zł, ale możesz tego użyć z innym sprzetem, telefonami Androidowymi, tabletami, czy nawet stacjonarka z Winda.

     • jarekt

      Stacjonarka musi mieć nowy procesor intela a urządzenia z Androidem nie radzą sobie z zewnętrznymi ekranami (nawet te dedykowane czyli przystawki TV). Na razie będę się bawił Miracastem na donglu z Androidem, jeśli spełni pokładane nadzieje kupię dedykowanego :)

   • M W

    Przecież Office (co prawda uproszczony) działa na każdym sprzęcie niezależnie od systemu. Możesz kupić jeszcze tańszy tablet na Androidzie z HDMI.

  • kuka

   Szybka pamiec Samsung EVO 16 to koszt 25zl – nie jest tak drogo. 400zl to cena adekwatna dla tego sprzetu. Czego nie mozna powiedziec o zabawkach androidowych za 800-1500zl.

   • eMeeeert

    conajmniej 70- 90zł za 32GB Class 10…

    • keka

     32GB jest za 60zl, z tego wniosek ze lepiej sie oplaca kupic 2×16 :)

     • eMeeeert

      bzdura – i co będziesz te karty tak przekładać?

     • kuka

      A czy wykorzystujesz 1 aplikacje, ktora wymaga az 32 GB danych?
      Jesli nie to mozna przekladac. Sam tak robie od 4 lat w tabletach. A jeszcze wczesniej na PDA – Axim x50v, do ktorego karty pamieci traktowalem jak dyskietki :) Dopoki jest latwy dostep do karty pamieci nie widze problemu i nie bede przeplacal za to co za kilka miesiecy bedzie za pol ceny. Dzieki temu te zdywersyfikuje mozliwosc uszkodzenia swoich danych.

 • maxxmiu

  A jak chodzi przeglądarka internetowa? Tak w porównaniu z tabletem za 400 zeta na androidzie? Bo jakiś czas temu macałem w sklepie Toshibe za 800 zeta na windowskie i totalna porażka była. Tablet za 199 zeta na androidzie wymiatał – płynność systemu, przegladanie netu.

  • IE 11 wersji dotykowej chodzi bardzo płynnie – w wideo trochę jest to zademonstrowane. Powiedziałbym, że płynniej niż chrome

  • ekson

   Nie wiem co sprawdzales, ale IE11 pod Metro wymiata wszystkie przegladarki pod wzgledem wydajnosci i poprawnosci wyswietlania.

   • Ed

    Chyba gościowi chodziło o płynność na tablecie 1 GB ram a nie ogólnie bo PC wymiata tablety, nawet taki średni szczególnie przy myszce i klawiaturze. Sam w sklepie też miałem mieszane uczucia co do płynności działania tabletu pod windowsem.

    • keka

     A o czym jest ten artykul – o tablecie. No przeca mowie ….

 • coachu

  Brak GMail i GMaps, instagrama…. Ludzie – jesteśmy naprawdę zabawni. Pamiętam, że te apsy zostały stworzone, bo android nie wyświetlał dobrze stron internetowych. Każdy narzekał, “chole*a muszę zainstalować apkę za każdym razem, do każdej strony internetowej”. Na Windows 8 nie potrzeba tych apek bo wystarczy zakładka w przeglądarce. Przecież IE wyświetli dobrze mapy, wyświetli gmaila, instagrama, facebooka. I to z pełną funkcjonalnością. Bo obsługuje Flash, java script, javę itp. Więc po co mi apki do obsługi tego? Przyzwyczailiśmy się do ułomności ARM’owych systemów i pogodziliśmy się, że aby korzystać ze funkcjonalności wielu portali, potrzeba zainstalować aplikację do tego. A tu działa bez instalacji ;)

  • MW

   To używaj IE zamiast automapy, outlooka, itd w skrócie wychodzi ChromeOS ;-)

  • Jak uploadujesz foto na Instagram z przeglądarki? Włączysz nawigację głosową w przeglądarce? Dostaniesz powiadomienia o wiadomościach FB z przeglądarki?

 • surena

  boshhhh….. nie wiem jak ktoś może chcieć posiadać takie ścierwo.
  Ekran za mały a specyfikacje lepiej przemilczeć.
  Jak tablet to tylko 10 cali dla mobilności a 12 i więcej do zastosować domowych.

  • tablet-8-calowy-z-winda

   Sam jestes scierwo.

 • karmii

  Niewydajne gówno + za mały ekran = porażka

  • Dziękujemy za wyczerpującą analizę. Czy mógłbym zacytować ją w recenzji?

 • Mateusz Galak

  Czy mógłbym dostać pomoc? Czy w Tabletch z Windowsem w cenie ok 400 zł jest jakiś, z Atomem Z3735D/Z3735F który ma zdejmowaną tylną obudowę? Przydałoby się także aby psiadał nie przylutowaną pamięć RAM lub pamięć wewnętrzną… Pytam bo interesuję się zakupem takiego tabletu, lecz aby starczył na dłuższą metę. Większość ma za mało RAM-u lub pamięci wewnętrznej, a ja chciałbym pomajsterkować i powiększyć zasoby tegoż tabletu ;)

 • Laghnarr

  Czy ten tablet nada się do tworzenia dłuższych tekstów w Wordzie (niekoniecznie z formatowaniem)? Albo programowania w edytorach tekstowych (np. Notepad++) – w tym wypadku z myszką?
  A może w tej cenie znajdę coś lepszego?

 • Maciek

  Używam tego tabletu od mniej więcej roku, przede wszystkim do celów biznesowych, ale również prywatnie do przeglądania internetu. Kupiłem go raczej jako ciekawostkę, ale zaskoczył mnie pozytywnie. Owszem, brakuje aplikacji Google’a, ale to przecież nie jest wina Microsoftu. Mam pewne mieszane uczucia po instalacji Windows 10 (nie było to łatwe) – system miejscami się przycina, ale interfejs jest dużo lepiej dostosowany do dotyku niż Modern w Windows 8.1. Edge sprawdza się rewelacyjnie, dużo lepiej niż FF, czy Chrome i kolosalnie lepiej niż IE z “ósemki”.

 • Arek Lipinski

  siemka jak załączyć drugą kamerę bo nigdzie tego nie mogę wyszukać

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona