Ważne

Nowa kompilacja Windows 10 – wersja konsumencka i Cortana

Użytkownicy korzystający z Technical Preview otrzymują aktualizację normalnym kanałem, ale co chwilę słychać o nieoficjalnych kompilacjach, które wyciekły w ręce osób trzecich.

Kolejny build nosi numer 9901 (Technical Preview for Consumers) i oprócz nowych animacji zawiera wyraźny pasek wyszukiwania obok przycisku start, który zintegrowany jest z Cortaną. Na razie wygląda to bardzo topornie i chcę wierzyć, że zostanie to należycie dopracowane w wersji finalnej. Ważniejsza jest jednak sama obecność wirtualnej asystentki i jej głębokie połączenie z wyszukiwaniem systemowym oraz internetowym.

Wygląda na to, że Panel sterowania zostanie przeniesiony do opcji systemu, które już teraz zaimplementowano w płaskim interfejsie Modern UI. Nie jest jednak do końca jasne czy wszystkie komputery zostaną pozbawione Panelu, czy tylko te z ekranami mniejszymi niż 9 cali. Jest to niewątpliwie słuszny ruch, bo obsługa pulpitu na małym ekranie nie jest wygodna, a część ustawień jest dostępnych tylko z tego poziomu. Krok do przodu, ale krok, który powinien zostać postawiony dwa lata temu.

Ciekawie wygląda też aplikacja Xbox, która będzie pozwalała na dużo większą integrację z konsolą gier, a interesująca wydaje się też obecność muzyki czy filmów dostępnych z poziomu sklepu Windows Store.

Podpisy wskazują, że kompilacja ta jest wersją konsumencką, ale jestem pewny, że jej wygląd jeszcze bardzo ulegnie zmianie przed oficjalną premierą w styczniu. Wydaje się, że dział designu pracuje w oddzielnej gałęzi drzewa kompilacji i efekt końcowy – zarówno frontend, jak i backend, zostaną połączone w ostatniej chwili tak, żeby nie psuć efektu zaskoczenia.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona