Ważne

Qualcomm wierzy w rozdzielczość 4K… w smartfonach!

Rozdzielczość ekranu w topowych smartfonach rośnie z każdym rokiem i teraz standardem staje się QuadHD (2560 x 1440 pikseli). Jednak już teraz mówi się coraz odważniej o 4K, czyli 3840 x 2160 pikseli. Według planów Samsunga takie wyświetlacze pojawią się w połowie 2015 roku. Okazuje się, że Qualcomm również myśli podobnie i ma nawet szereg argumentów, które przemawiają za 4K.

Według Qualcomma w 2015 roku topowe smartfony będą mieć rozdzielczość UltraHD. Według tej firmy jesteśmy w stanie dostrzec różnice w wyświetlaczach mających dużo większe zagęszczenie pikseli niż 300 ppi (maksymalnie do 573 ppi). Jak tłumaczy Qualcomm nie chodzi nawet o możliwości ludzkiego oka, ale nasz mózg, który czuje różnice w takich obrazach i bardziej podoba mu się ten z większym ppi. Poza tym amerykańska firma twierdzi, że jest to przyszłościowe rozwiązanie, ponieważ większość elementów generowanych przez użytkowników będzie właśnie w tej rozdzielczości. Jest to spowodowane popularyzacją nagrywania w UltraHD na smartfonach oraz większą dostępnością takich materiałów w TV.

Tłumaczenie Qualcomma ma trochę sensu, ale moim zdaniem nadal jest za wcześnie na takie wyświetlacze w smartfonach. Jestem jeszcze w stanie zrozumieć UltraHD w tabletach i notebookach mających po kilkanaście cali, ale 5-calowy wyświetlacz i 4K daje nam zagęszczenie pikseli na poziomie 881 ppi. A Waszym zdaniem topowi producenci zaczną stawiać na to rozwiązanie już w przyszłym roku?

Komentarze

 • AS

  Możliwości ludzkiego mózgu są, jak nie od dziś wiadomo, wielkie. Ludzie są w stanie uwoerzyć w to, co widzą i w to, czego nie widzą. Świadomość posiadania w urządzeniu ekranu o wyższej rozdzielczości powoduje powstanie autosugestii. A tak naprawdę, w ślepych testach okazuje się, że efekt jest porównywalny.

 • Na 5,7 cala widzę różnicę miedzy FHD a QHD.

  Ale żebym był dobrze rozumiany – FHD nie sprawia najmniejszego dyskomfortu i w 100% mi wystarcza. Gołym okiem z normalnej odległości różnicy nie widać.

  Jeśli jednak otworzymy dwie strony www z małym rozmiarem tekstu i zestawimy FHD oraz QHD obok siebie i nienaturalnie przybliżymy oko – różnicę można zauważyć.

  Moim zdaniem – QHD = na wyrost, ale nie totalnie bez sensu. 4K? Nie widzę szans, żeby na ekranie mniejszym niż 6 cali zdrowe oko miało z tego jakąkolwiek korzyść – choćby w postaci ostrości małego tekstu.

  • barilla

   Jak dla mnie 1920×1200 w zupełności wystarcza nawet na 10 calowym ekranie. Nie mam nic przeciwko wyższym rozdzielczościom jako takim, ale niech najpierw zajmą się poprawieniem przepustowości pamieci i ogólnej wydajności bo obecne SoC po prostu nie zapewniają na QHD użytkowania bez przycinek.

   • No i bateria

    • barilla

     Bateria też, generalnie to do czego zmierzałem z moim postem to to że wolę żeby sprzęt był bardzo dobry we wszystkim niż wyśmienity w kilku aspektach ale przeciętny w kilku innych.
     Tylko nikt tego nie zrobi, bo kto wtedy kupił by nową wersję jeżeli poprzednia była by w każdym aspekcie wystraczająco dobra? ;)

 • wisien

  Na uczelni zawsze mnie uczono że maks co człowiek może zobaczyć to 0,1mm co daje trochę ponad 600ppi. Ale to rzadko kto ma taki wzrok.

 • otacon1k

  Ten tekst z mózgiem rozwalił system…

 • Fedurrr

  Większości starcza 720p na 7 calach czy full HD na 10 calach, dla mnie to bezcelowy trend jak do niedawna pchanie megapikseli w malutkie matrycę aparatów cyfrowych dla amatorów.

 • Baker

  Przyda się do Minecrafta ;)

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona