Ważne

Qualcomm wierzy w rozdzielczość 4K… w smartfonach!

Rozdzielczość ekranu w topowych smartfonach rośnie z każdym rokiem i teraz standardem staje się QuadHD (2560 x 1440 pikseli). Jednak już teraz mówi się coraz odważniej o 4K, czyli 3840 x 2160 pikseli. Według planów Samsunga takie wyświetlacze pojawią się w połowie 2015 roku. Okazuje się, że Qualcomm również myśli podobnie i ma nawet szereg argumentów, które przemawiają za 4K.

Według Qualcomma w 2015 roku topowe smartfony będą mieć rozdzielczość UltraHD. Według tej firmy jesteśmy w stanie dostrzec różnice w wyświetlaczach mających dużo większe zagęszczenie pikseli niż 300 ppi (maksymalnie do 573 ppi). Jak tłumaczy Qualcomm nie chodzi nawet o możliwości ludzkiego oka, ale nasz mózg, który czuje różnice w takich obrazach i bardziej podoba mu się ten z większym ppi. Poza tym amerykańska firma twierdzi, że jest to przyszłościowe rozwiązanie, ponieważ większość elementów generowanych przez użytkowników będzie właśnie w tej rozdzielczości. Jest to spowodowane popularyzacją nagrywania w UltraHD na smartfonach oraz większą dostępnością takich materiałów w TV.

Tłumaczenie Qualcomma ma trochę sensu, ale moim zdaniem nadal jest za wcześnie na takie wyświetlacze w smartfonach. Jestem jeszcze w stanie zrozumieć UltraHD w tabletach i notebookach mających po kilkanaście cali, ale 5-calowy wyświetlacz i 4K daje nam zagęszczenie pikseli na poziomie 881 ppi. A Waszym zdaniem topowi producenci zaczną stawiać na to rozwiązanie już w przyszłym roku?

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona