Ważne

Platforma .NET staje się open source, Visual Studio za darmo

Piekło zamarzło. Microsoft pod rządami Nadelli to zupełnie inna firma. Informacja o upublicznieniu i udostępnieniu kodu źródłowego .NET na licencji MIT i wprowadzenie darmowego Visual Studio, to całkowity przełom.

Dlaczego powinno to interesować nie tylko programistów? Z kilku powodów. Po pierwsze – może to oznaczać więcej aplikacji dla Windows, Windows Phone, ale też Androida czy iOS. A co tak naprawdę ogłosił dzisiaj Microsoft? Przyjrzymy się najważniejszym punktom:

  • W najbliższych miesiącach udostępnione na zasadzie open source będzie cały kod źródłowy .NET i rozszerzony o możliwość uruchamiania na linuksowych systemach i komputerach z OSX.
  • Visual Studio Community 2013 to darmowe środowisko programistyczne z pełną funkcjonalnością Visual Studio – do ściągnięcia już dzisiaj. Ze wszystkimi rozszerzeniami i dodatkami. Darmowa dla zastosowań niekorporacyjnych.
  • Częśc kodu już dzisiaj możemy znaleźć na githubie.
  • Rozszerzone wsparcie dla Xamarin, czyli frameworka pozwalającego jednym ruchem tworzyć aplikacje dla iOS i Androida na podstawie kodu aplikacji Windows / Windows Phone.
  • Pełniejsze wsparcie dla technologii HTML/JavaScript i Apache Cordova. Włącznie z Universal Apps i debugowaniem iOS wewnątrz Visual Studio.
  • Szybki emulator Androida wewnątrz Visual Studio dla architektury x86.

vsemuandroid

A z polskiego na nasze? Microsoft chce uczynić z platformy .NET drugą Javę. Otwarty system, w którym można tworzyć aplikacje i programy dla wszystkich ważnych platform, ponosząc przy tym minimalne koszty na narzędzia programistyczne. Wieloplatformowość pełną gębą. Pytanie jednak brzmi: jak na tym zarabiać? Potrzeba będzie kilku dni zanim przeanalizujemy dokładne warunki korzystania z darmowych i open source’owych wersji udostępnianego kodu i oprogramowania. Otwartym pozostaje też pytanie, co z użytkownikami, którzy zakupili drogie licencje Visual Studio. Co następne? Windows open source?

xamarin

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona