Chrome 39 może przybrać kolor strony internetowej. Jest też ładniejszy widok otwartych kart

Android Lollipop wprowadził naprawdę mnóstwo wizualnych smaczków, ale to, co teraz zrobili programiści Google, jest nawet nieco szalone. Oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu – przynajmniej dla mnie. Efekt, jaki oferuje Chrome 39 w Androidzie 5.0, może albo się podobać, albo nawet odrzucać.

Jak zapewne wiecie, pasek stanu w Androidzie może przybrać kolor aplikacji, która w danym momencie jest uruchomiona. A co powiecie, by Chrome przybierało kolor, jaki ma strona internetowa?

Tak, to możliwe. Przykładem są poniższe screeny. Pasek adresu przeglądarki, jak i systemowy pasek stanu mają taki kolor, jaki top strony AndroidPolice. Przy tej barwie wygląda to ładnie, ale obawiam się, że nie przy każdym kolorze efekt można będzie określić jako pozytywny.

chrome 39 statusbar color

Aby taki efekt był możliwy, twórcy stron internetowych w kod swojej witryny muszą zaszyć odpowiedni ciąg znaków. Chodzi o umieszczenie w znacznikach <head> name=”theme-color”. Na przykład kolor z AndroidPolice to wynik tego kodu: <meta name=”theme-color” content=”#3F51B5″>. Ten ciepły odcień indygo będzie widoczny również w widoku otwartych kart, który w Chrome 39 wygląda jak menadżer ostatnio otwartych aplikacji w Androidzie Lollipop. Jest progres, od teraz przeglądarka Chrome ma szansę być jeszcze ładniejszą przy zachowaniu obecnych trendów.

chrome 39 multitasking

Dobrze, że twórcom stron internetowych dano wybór. Sądzę, że nie wszystkie witryny będą nadawały się do takiego zabiegu. W ten sposób tylko ci webmasterzy, którzy będą wiedzieli o tym, będą mogli upiększać lub też szpecić swoje produkty.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona