Ważne
Wiko VIEW

Android 5.0 zmieni sposób wykorzystywania kart pamięci przez aplikacje

Google od czasu do czasu potrafi wprowadzić nie do końca zrozumiałe bądź nieuzasadnione restrykcje w swoim systemie, dotyczące uprawnień bądź działania w tle aplikacji firm trzecich. Ostatnim ograniczeniem było uniemożliwienie aplikacjom zewnętrznym zapisu oraz edycji danych na wymiennych nośnikach pamięci.

1537994_892721850737883_1816257809819323140_o

Teraz, w okresie gorączkowego aktualizowania przez deweloperów aplikacji do najnowszej wersji API, firma z Mountain View udostępniła nowy zestaw narzędzi umożliwiający programistom przywrócenie funkcji edycji/zapisu na zewnętrznych kartach pamięci. Nowe SDK umożliwi dodanie przy instalacji uprawień pozwalających na modyfikację zawartości w pamięci urządzenia. Przy czym deweloper będzie w stanie zapewnić użytkownikowi wybranie zakresu danych, które program będzie mógł modyfikować. Na przykład będzie można zezwolić, aby MX Player mógł usuwać lub zmieniać nazwy plików jedynie w folderze “Moje filmy”, który samodzielnie mu wskażemy.

Generalnie rzecz ujmując, urządzenia, które będą działać pod kontrolą najnowszego Androida, otrzymają nowe perspektywy zarządzania swoją pamięcią za pośrednictwem apek pobranych ze Sklepu Play. Być może zapisywanie zawartości, plików cache oraz ustawień w innym miejscu niż wewnętrzna karta pamięci, stanie się standardem? Szkoda, że w celu promocji tego rozwiązania Google nie pokusiło się o dodanie slotów kart microSD do swoich nowych Nexusów.

Komentarze

 • Gites

  Noooo… trochę ból że mój Nexus5 nie ma slotu na kartę. Dali bardzo dobry, moim zdaniem, aparat fotograficzny a miejsca we wbudowanej pamięci niewiele. Do tego polubiłem googlowską funkcję “Autoawesome” i staram się przy okazji robienia zdjęć nagrywać również krótkie (10-20s) filmiki, żeby potem to składać w króciutki wideo-reportaż z jakiegoś jednodniowego wypadu. Wewnętrzna pamięć kurczy się baaardzo szybko :|

  • Gites

   O tego typu filmikach wspominam wyżej: http://youtu.be/6Enw71158wU?list=UU0Rt9Q7cR5HwY5tX8zcdIwQ . Funkcjonalność moim zdaniem super tylko te 12GB do dyspozycji to zdecydowanie za mało.

  • LCD

   To dla mnie największe nieporozumienie z tymi kartami pamięci. Robią coraz lepsze aparaty w smartfonach, coraz większe ekrany fullHD lub lepsze, odtwarzają bez problemu FLAC a nie ma takiej głupoty jak karta pamięci. Coraz mniej takich telefonów jak mój note 2, który nie dość, że ma slot na kartę pamięci, to jeszcze umieszczony tak, że nie muszę wyłączać telefonu aby ją wymienić.

   • tomp381

    Blokada kart pamięci to celowe działanie, które ma zmusić do korzystania z chmury internetowej. Tłumaczenie googla , że chodzi o bezpieczeństwo to marny żart. Widać, że na androidzie 5.0 nie będzie lepiej bo trzeba będzie utworzyć setkę debilnych katalogów dla każdej aplikacji z osobna. Jest to kolejny powód żeby zrobić roota.

    • LCD

     Nie wiem czy takie jest działanie. Ja i tak używam chmury (dokładnie to 2 do kopii zapasowych).
     Co do folderów to przecież mogą być wspólne dla pewnych aplikacji.

     • tomp381

      Czyli na karcie pamięci należałoby utworzyć główny katalog np “Karta Pamięci” i wskazać go wszystkim aplikacjom. Może to przywróci na androidzie 5.0 edycje :)

     • LCD

      Czytałeś artykuł? Tworzysz folder media i dajesz dostęp do niego aplikacjom aparatu, odtwarzaczom i innym takim. Kolejny folder np do nawigacji i masz później porządek. Nawet bardziej mi się to podoba niż obecna sytuacja.

     • tomp381

      A jaki folder dla menadżera plików?

     • LCD

      Jejku jak dziecku wszystko trzeba palcem pokazać. Dla menadżera plików dostęp do całej karty. Dla nie pewnych aplikacji dostęp tylko do folderu ze śmieciami. Jeszcze coś co wytłumaczyć?

    • poświęcę temu dłuższy tekst

   • Adam

    Spróbuj kupić kartę pamięci micro SD 128 GB to zobaczysz że na rynku jest tylko jeden model o odczycie maksymalnym 30 MB/s.

    Tymczasem wbudowane pamięci mają odczyt rzędu 250 MB/s.

 • _TB_TB_

  Znowu wyjdę na marudę, ale… KitKat tylko przywrócił rozróżnienie uprawnień między “zapis w pamięci wbudowanej” i “zapis na karcie pamięci”. Tak było w Honeycombie już… Samsung np obszedł tą sprawę przez połączenie obydwu uprawnień. Potem Gugl się wycofał z tego rozdzielenia, w KK znowu zmienili zdanie.
  Tak czy siak, wybór katalogu dostępnego dla aplikacji to super sprawa. W obecnej wersji uprawnienia do całej karty to jakieś nieporozumienie…

  • tomp381

   Dlaczego program nie może mieć dostępu do całej karty pamięci wtedy gdy ma pełen dostęp do pamięci wewnętrznej. na KK blokowana jest karta pamięci a nie są w żaden sposób blokowane pendrajwy czy karty w czytnikach podpięte przez usb OTG do smartfona. Czym się różni (poza moją wygodą używania) karta pamięci w slocie od jakiegoś kabla z czytnikiem kart czy pendrajwem.

   • No właśnie idiotyczne jest blokowanie zapisu na karcie pamięci podczas gdy w tej na prawdę wrażliwej pamięci wewnętrznej aplikacje mogą robić co im się podoba

 • Koń Czyta Chrust

  nie rozumiem, mam Samsunga Tab S 10,5 + Antek KiciKici i MX Playera i bez problemu odtwarzam pliki video z karty microSD 64 GB Goodramu, mam Winrara i bez problemu rozpakowuję pliki na kartę SD
  ?

  • Adam

   Ale wielu aplikacji nie przeniesiesz na kartę,

   • Koń Czyta Chrust

    ….no jakich na ten przykład ?
    Bo może chodzi o coś innego , mianowicie pewne apki maja default na pliki usera w katalogu pamięci systemowej tableta, ale daje się wskazać taki sam katalog systemowy lecz na karcie microSD – tam też jest instalacja antka.
    Ha !

    • Adam

     Długo by wymieniać, mam zainstalowanych około 350 aplikacji i z tego tylko około połowę dało się przenieść na kartę.

     W dodatku tylko w niektórych których nie da się przenieść, można ustawić zapisywanie danych, muzyki czy map na karcie.

     • Koń Czyta Chrust

      …jest tu jaki pisacz kodu androidowego żeby się wypowiedzial , czy problem jest trywialny i dotyczy faktu że Google zakazało swoim programistom pisania obsługi pamięci exhanced SD flash , czy problem jest techniczny = Android ma jakiesik swoiste ograniczenia w tym zakresie
      ?

     • Lesio

      W andku 4.4 aplikacja doinstalowana nie może modyfikować/kasować pliki na zewnętrznej karcie pamięci. Ograniczenie to nie dotyczy aplikacji preinstalowanych. Istnieje możliwość, aby dać taką możliwość, ale wymaga to zmiany w pliku permissions.xml. Niestety Samsung np wypuszczając 4.4 na SGS3 (i nie tylko) nie dodał takiego wpisu. Pliku tego też nie można przeedytować bez roota.

 • Robert

  Podejście od d*py strony, zamiast dać menadżera który przyznaje dostęp aplikacją, to zostaje to zwalone na dewelopera, a tak swoją stroną większej głupoty nie widziałem, blokowanie dostępu do karty którą, po wyjęciu, mogę zmodyfikować gdzie i jak chcę – czysta małpia złośliwość ze strony google.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona