Ważne

Android 5.0 zmieni sposób wykorzystywania kart pamięci przez aplikacje

Google od czasu do czasu potrafi wprowadzić nie do końca zrozumiałe bądź nieuzasadnione restrykcje w swoim systemie, dotyczące uprawnień bądź działania w tle aplikacji firm trzecich. Ostatnim ograniczeniem było uniemożliwienie aplikacjom zewnętrznym zapisu oraz edycji danych na wymiennych nośnikach pamięci.

1537994_892721850737883_1816257809819323140_o

Teraz, w okresie gorączkowego aktualizowania przez deweloperów aplikacji do najnowszej wersji API, firma z Mountain View udostępniła nowy zestaw narzędzi umożliwiający programistom przywrócenie funkcji edycji/zapisu na zewnętrznych kartach pamięci. Nowe SDK umożliwi dodanie przy instalacji uprawień pozwalających na modyfikację zawartości w pamięci urządzenia. Przy czym deweloper będzie w stanie zapewnić użytkownikowi wybranie zakresu danych, które program będzie mógł modyfikować. Na przykład będzie można zezwolić, aby MX Player mógł usuwać lub zmieniać nazwy plików jedynie w folderze „Moje filmy”, który samodzielnie mu wskażemy.

Generalnie rzecz ujmując, urządzenia, które będą działać pod kontrolą najnowszego Androida, otrzymają nowe perspektywy zarządzania swoją pamięcią za pośrednictwem apek pobranych ze Sklepu Play. Być może zapisywanie zawartości, plików cache oraz ustawień w innym miejscu niż wewnętrzna karta pamięci, stanie się standardem? Szkoda, że w celu promocji tego rozwiązania Google nie pokusiło się o dodanie slotów kart microSD do swoich nowych Nexusów.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona