Ważne

Icewind Dale: Enhanced Edition – kultowe cRPG w wersji na Androida

Infinity Engine to silnik napędzający trzy kultowe gry cRPG: Baldur’s Gate, Icewind Dale i Planescape: Torment. Pierwsza z tej trójcy dawno już zagrzała miejsce w sklepach z aplikacjami na urządzenia mobilne (choć nie obyło się bez problemów). Teraz przyszedł czas na drugą spośród wymienionych gier.

W odróżnieniu od swojej poprzedniczki, która wparowała w blasku chwały do App Store i przez długi czas nie odwiedzała sklepu Google Play, Icewind Dale: Enhanced Edition zadebiutowała po cichu i to tylko w wersji na urządzenia z systemem Android. Nowe wcielenie gry wyposażone zostało w odświeżony interface użytkownika, lepiej przystosowany do obsługi za pomocą ekranów dotykowych, poprawioną oprawę graficzną, kilkadziesiąt nowych czarów i przedmiotów, dodatkowe klasy postaci oraz nowe zadania. Poprawiono też szereg mniejszych błędów i wprowadzono szereg niewielkich poprawek. Ciekawostką jest też tryb multiplayer, pozwalający łączyć się w drużyny z graczami korzystającymi z innych platform (Windows, Mac, Linux).

Gra Icewind Dale: Enhanced Edition dostępna jest do nabycia w sklepie Google Play gdzie kosztuje obecnie 27,63 zł. Jak na razie nic nie wiadomo na temat wersji na tablety z systemem iOS.

Komentarze

 • rag

  Wreszcie Android ma cos przed iOS :) Patrząc na problemy które piętrzyły sie przy BG:EE należy tylko przyklasnąć. Jedna jaskółka wiosny nie czyni ale może powoli coś się zacznie ruszać w tym temacie. Jeśli nie premier równoległych to chociaż nie z datą “To be announced” (Civilization Revolution 2…)

 • Slawomir Procelewski

  Myslalem ze z tej okazji BG przecenia, ale niestety nie :(.
  BTW, czy dobrze doczytalem, ze ID jest z polskim dubbingiem?

  • MJM

   Tak, jest pełna polska lokalizacja.

 • Problem z ceną nie tylko IWD ale i Baldura nie polega na tym, że jest za wysoka w stosunku do większości tytułów z Google Play, bo cena jest bardzo adekwatna do zawartości. Problem tkwi w tym, że kupuje się już coś co się ma (np. IWD kupiłem już dwa razy, w zamierzchłych czasach w eXtra Klasyce CDProjektu, a potem jeszcze w jakiejś antologii z sequelem)..

  Tak jak Torment ma nieśmiertelną fabułę, Baldur pięknie poprowadzoną klasyczną historię “od zera do bohatera” i niezapomnianych towarzyszy, to Icewind ma z nich wszystkich najbardziej sugestywny klimat – cyfrowe wycie wiatru brzmiące prawdziwiej niż w rzeczywistości, skrzypienie śniegu pod butami bohaterów, uczucie osamotnienia w północnej dziczy.. A najlepiej się gra kiedy jeszcze za oknem pada gęsty śnieg, a mróz maluje wzorki na szybach.

  • Aske

   Nie do końca kupuje się coś co się już ma, bo wszystkie te “Enhanced Edition” zawierają również dodatki w postaci nowych misji, bohaterów i lokacji. Zawsze więc istnieje spora szansa, że tym razem znajdziemy coś nowego (pomijając już fakt, że po niemal piętnastu latach od premiery oryginału większość graczy zdążyła już dawno zapomnieć spore fragmenty gry).

  • Wiedzący

   Zgadzam się z wypowiedzią użytkownika Aske, ale zabrakło tam jeszcze jednego argumentu. Trzeba również zapłacić za pracę ludzi, którzy uruchomi te programy na platformie mobilnej Android. Jak chcesz mieć IWD na telefonie za darmo to sobie uruchom zakupioną wersję z PC w emulatorze. Powodzenia.

 • robert1025

  Jak nic nie wiadomo o wersji na IPada? Wiadomo, tylko trzeba było poszukać informacji. Obydwie wersje miały wyjść równocześnie, ale Apple odrzuciło wersje na ios. Jak tylko zaakceptują grę to zostanie wydana (w przeciągu tygodnia lub dwóch)

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona