Surface wreszcie zarabia, Lumia sprzedana w ponad 9 milionach sztuk

Po wynikach kwartalnych Apple i silnej sprzedaży iPhone’ów przyszedł czas na Microsoft. Firma nie zawiodła akcjonariuszy i zaprezentowała obiecujące wyniki.

Czytelników Tabletowo.pl najbardziej interesują dwie rzeczy: co z wynikami Surface i Lumii. Zanim jednak przejdziemy do ich omówienia warto wspomnieć o wynikach całościowych. Microsoft osiągnął 4,5 mld $ zysku (-14% rok do roku) przy przychodzie na poziomie 23,2 mld $ (+25% rok do roku). Zmniejszony zysk nie jest jednak niczym dziwnym, bo uwzględnia 1,14 mld $ straty poniesionej w związku z restrukturyzacją związaną z wchłonięciem Nokii.

Co z Surface? Był to pierwszy kwartał w którym linia ta osiągnęła zysk. Zysk ten osiągnięto przy przychodach na poziomie 908 mln $, co daje 127% wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym. Pwodem jest oczywiście dobra sprzedaż Surface Pro 3. Warto zaznaczyć, że linia Surface zaczęła na siebie zarabiać szybciej niż kiedyś linia Xbox. Jeśli w kolejnym, świątecznym kwartale wyniki te zostaną podtrzymane, Microsoft będzie miał kolejny miliardowy biznes. Brakuje naprawdę niewiele. Należy też pamiętać, że gdy Surface wzrósł 127%, przychody ze sprzedaży iPadów spadły 13%. Bardzo ciekawy jest komentarz firmy do wyników “The release of Surface Pro 3 in June 2014 contributed to a 126% increase, reflecting higher premium mix of devices sold.” Wynika z tego, że Surface Pro 3 był niemalże jedyną siłą napędową wzrostu sprzedaży.

msftt

Nowe Lumie dostępne w tym kwartale (930, 630 i 530) sprawiły, że sprzedano ich łącznie ponad 9,3 miliona sztuk, co jest wynikiem lepszym niż rekordowy dotąd kwartał sprzed roku (8,8 mln). Wynik słaby? “Żałosny” (zdaniem niektórych)? Czy Lumia umiera? Dziwi mnie, że nie mówi się o śmierci Chromebooków, których w tym kwartale sprzedano 10 razy mniej niż smartfonów z logiem Nokii. Kolejny kwartał powinien być jeszcze lepszy z uwagi na nowe smartfony (730, 735 i 830) i z powodu świątecznego okresu zakupowego. Witamy w świecie żywych.

 ms2

Jak zwykle siłą napędową były jednak przychody z usług serwerowych i usług w chmurze.  Dla pionu “Server” przychód wzrósł o 13%, a dla chmury komercyjnej o zawrotne 128% dzięki Azure, Office 365 (7 milionów subskrypcji) i Dynamics. Rynek i giełdy bardzo dobrze przyjęły zaprezentowane wyniki i po zamknięciu wyniki “pre market”, na chwilę w której powstaje ten wpis, wzrosły o 4,5%. Pozytywne wyniki linii Surface być może przekonają Microsoft do podawania liczby sprzedanych sztuk, tak jak zrobiono to z linią Lumia. Na to jednak będziemy musieli poczekać do następnego kwartału.

Komentarze

 • Konrad Uroda-Darłak

  Heh wreszcie MS dobrze na Surface wyszedł, szkoda że potrzeba bylo do tego aż 3 generacje.

  • To nie może dziwić, zważając na wydatki poniesione na research, zorganizowanie zespołu, modelowanie, “wpadka” z RT, itp… Surface zaczął zarabiać znacznie szybciej niż Xbox.

   • otacon1k

    Wszystko wskazuje na to ze Przyszła generacja z Nowym windowŚem i intel broadwell (lżejsza i chudsza konstrukcja) może sprzedać się jeszcze lepiej. Co do sprzedaży Lumii to wg mnie wynik naprawdę dobry. Prawie 10mln to wynik lepszy od innych dużych producentów smartphoneÓw.

    • Takaszi

     Przypadek Lumii, należy rozpatrywać na pograniczu rozdawanie sprzedaż. Coś jak nieoficjalne zadowolenie Microsoftu z powodu piracenia ich softu. Wiadomo jak klient się przyzwyczai to może i kiedyś część z nich zapłaci. Całkiem sprytny marketing, szacun.

     • mały kazio

      Dodaj do tego dość agresywną ekspansję usług i aplikacji MS na inne systemy.
      Pomijam nawet Office czy One Note, ale zaczynają się pojawiać choćby aplikacje teamu MS Garage.
      Jak znam życie za chwilę pojawi się na nich też rewelacyjny Office Lens czy pakiet MSN.
      Na iPadzie używam aplikacji Bing i naprawdę bardzo żałuję, że nie jest dostępna dla polskiej lokalizacji, bo jest świetna.
      Taka polityka ma sens i jest zgodna z pojęciem mobilności o jakim ostatnio mówił Naydela.
      Jak użytkownicy przyzwyczają się do bardzo dobrej jakości usług, to z czasem mogą chcieć sięgnąć też i po sprzęt, który będzie lepiej zintegrowany z tymi usługami.
      Już z rok temu mówiłem, że MS nie oglądając się na innych powoli lecz sukcesywnie wykonuje swoją robotę i za jakiś czas układ rynku będzie zupełnie inny niż jest teraz.
      Wcale mnie nie dziwi, że Google stara się zamknąć swoje usługi przed systemami MS a nie robi tego wobec Apple.

   • Konrad Uroda-Darłak

    Może może ^^ Tak czy siak, czekam na kolejne kwartały, bo może się jeszcze okazać, że to odosobniony przypadek xP

    • Kwartał świąteczny = +1 mln $ przychodu z Surface. Trudno mi sobie wyobrazić inaczej ;)

     • Konrad Uroda-Darłak

      Też mi się tak wydaje, aczkolwiek bywa różnie ;p

  • Takaszi

   Jest się z czego cieszyć, nie żebym był fanem kolejnego ograniczonego środowiska za bajońskie pieniądze, ale szczerze się cieszę, że rodzi się (co prawda wolno i w bólach, ale jednak) realna konkurencja. Dla nas klientów oznacza to szybszy rozwój (mam nadzieję, że wreszcie zmądrzeją z prawem patentowym, he he naiwny jestem ….) i niższe ceny.
   I tak trzymać.

   • Konkurencja rośnie w siłę, rok 2015 będzie rokiem Linuksa!!!

    • Bee!

     O jakim środowisku linuksa mówisz? Bo w smartfonach/tabletach Android już dawno rządzi, w małych i średnich serwerach też usługi linuksowe górują. Jeśli miałeś na myśli desktopy, to fantazjuj dalej, może faktycznie Linux przeskoczy próg 1 %.

     • Nazywanie Androida Linuxem jest nieporozumieniem według mnie.
      To tak jak nazywanie OSX Unixem.

    • Taurusileo

     Ustanowionym przez ONZ!

   • Konrad Uroda-Darłak

    No właśnie – nie chodzi o to że to MS, tylko o sam fakt powstawaia konkurencji, a tej nigdy dość.

 • Ja

  Z tymi Lumiami to był się tak nie podniecał, modele z WP zastępują po prostu dumbphony i opanowują najniższy segment smartphonów. To niestety niemal wyłącznie zasługa niskich cen, np. modelu 520 sprzedawanego w promocjach nawet po $50 bez cyrografu, więc na razie o rzeczywistym sukcesie nie bardzo jest sens mówić. Oczywiście lepsze to niż nic.

  • adrian

   Nie ważne jak sprzedane! czy za pomocą cyrografu czy poczta pantoflowa czy za 1zl w umowie czy 400 zl czy bez liczy sie ilość i tak samo u konkurencji wiec twój komentarz jest nie obiektywny

 • AS

  “Należy też pamiętać, że gdy Surface wzrósł 127%, przychody ze sprzedaży iPadów spadły 13%.”

  Porównywanie procentowe jest bardzo niebezpieczne. Surface startuje z niskiej bazy sprzedaży, stąd tak duży wzrost nie jest znowu tak wielkim osiągnięciem. Za to iPad spada z bardzo wysokiej bazy i tutaj 13% w wartościach pieniężnych jest pewnie większa stratą, niż przychód ze wzrostu sprzedaż linii Surface.

  Nie zmienia to jednak faktu, że Windows 8 przekroczył chyba masę krytyczną progu akceptacji użytkowników, przede wszystkim dzięki obniżeniu ceny urządzeń z tym systemem. Teraz zaczyna na tym korzystać linia Surface. Ten produkt może nie hitem na miarę iPada, ale możliwe iż zacznie się liczyć na rynku.

  • Różnice nie są już tak ogromne jak kiedyś. Przychód z Surface to ok. 1 mld $, a z iPadów – 5,5 mld $ (w minionym kwartale). To już niemalże ten sam rząd wielkości.

   • Taurusileo

    “1mld $, a 5,3 mld $, to już niemalże ten sam rząd wielkości”. ???
    Do szefowej tabletowo: Pani Kasiu, tego Jr najwyższy czas wysłać na korepetycje z matmy!

 • axim

  Lumie 730 oraz 735 na pewno poprawia ten wynik ,modele wyjątkowo udane

 • uru28

  A ja jestem ciekawy jak będzie się przedstawiała przyszła sprzedaż Lumii w kontekście już całkowitego rozbratu z Nokią.Lumie świetnie “chodziły” od pierwszych modeli,aplikacje od Nokii były niewątpliwym atutem “na wyłączność”, który obecnie znika…M$ moim zdaniem ma jeszcze za słabą pozycję na rynku i chyba będzie musiał powalczyć ceną jeśli chodzi o smartfony.Z resztą czy nie tak zdobywał rynek android? ;) XBO dostaje po tyłku( mimo bonusów w postaci dowolnie wybranych gier gratis do zestawu), win8,1 zaledwie przetarł szlak, ale nie ma się co czarować boom nie nastąpił.Moim zdaniem M$ jest obecnie w okresie przejściowym i tak na prawdę win10 będzie kluczowym.Ma fajne produkty SP/Lumia, ma coraz więcej partnerów jeśli chodzi o system i jeśli win10 wypali to pociągnie konsumentów.Paradoksalnie gdyby kolejność była odwrotna (win10/win8.1) zapewne rynek zareagował by inaczej.Teraz wydaje mi się że zamiast robić modern rewolucję powinni od początku postawić na ewolucję systemu.

  • Bee!

   XBO w ostatnim kwartale sprzedawał się lepiej niż PS4, więc tak źle nie jest.

   • A do tego – dostępność XBO jest dużo mniejsza niż PS4 jeśli chodzi o rynki. Więc nie porównywałbym bezpośredniej sprzedaży z Sony, a to czy linia zarabia.

   • uru28

    Właśnie jednak nie.Wczoraj w nocy czytałem że mimo akcji promocyjnej i świetnych zapowiedzi jednak “im” się nie udało przebić PS4…

 • emMEERT

  9 mln szt przy około 250 mln szt wszystkich sprzedanych smartfonów kwartalnie – to jest nic…. – tyle produkują i sprzedają poszczególni producenci tzw noname z Chin….;) i się tym nawet nie chwalą tylko pozwalają brandować różnym “takim z Polski itd”
  Na dodatek marża prawie zerowa tych urządzeń z WP – tak to jest rzeczywiście wielki sukces

  • Piotrek Biedak

   Zabawne, potrafisz podać dane ale ich rozumienie i analiza woła o pomstę do nieba, jeśli faktycznie kwartalnie sprzedało się wszystkich smartfonów 250mln ( nie sprawdzałem tego), łącznie z jak to nazwałeś noname z Chin, to wynik Nokii jest wynikiem świetnym, szczególnie że WP wciąż ma bardzo mały udział w rynku, co swoją drogą sprzedaży nie poprawia.”W ubiegłym roku udało się sprzedać aż 39.1 miliona sztuk telefonów Sony, co jest również bardzo dobrym wynikiem.” – cytat z innej branżowej stronki na temat sprzedaży produktów Sony, łatwo policzyć jaka była kwartalna sprzedaż telefonów Sony, zakładając oczywiście że co kwartał była podobna. Natomiast mówiąc o telefonach Microsoftu, należy zauważyć tendencję zwyżkową, owe telefony dopiero zaczynają wdzierać się na rynek, wydaje mi się że główna w tym zasługa WP8.1, aktualizacji dzięki której WP wreszcie przestał odstawać od Androidowej konkurencji, dodatkowo można śmiało założyć że sprzedaż za kolejny kwartał będzie jeszcze większa, dzięki okresowi świątecznemu oraz premierze nowych smartfonów ze średniego szczebla- 730,735 i 830 , sam zresztą się do tego dołożyłem kupując Lumie 735. Tak więc podsumowując, piszesz bo piszesz, ale sam nie wiesz co.

   • emMEERT

    I co tym wielkim tekścichem chcesz udownić? ;) że jesteś wielbicielem marki, systemu WP – ok.
    Natomiast Sony, to firma która wychodzi bardzo powolutku z kryzysu (a może wciąż w nim tkwi) i stad ma sprzedaż taką jaką ma, może ich sytuacja się poprawi a może pójdą w kierunku BB. Mają dobre produkty, szczególnie jeśli chodzi o jakość jednak już o dawna nie są w czołówce jeśli chodzi o sprzedaż.

    I z taką firmą przyrównujesz do giganta Microsoftu – ok wolno Ci, ja tylko dodam – oficjalne dane, że sprzedaż urządzeń z WP wzrosła z kwartału na kwartał o zaledwie kilkaset tys (oficjalne dane) nie wspominając o tym, że na WP jest popyt i jakieś tam procenty sprzedaży zdobywa głównie w kryzysowych Włoszech, Hiszpanii czy takich “demoludach” jak Polska. Krótko pieniędzy z tego nie ma….

    Personalne prztyczki o analizach to sobie daruj szanowny komentatorze bo tu nawet nie ma żadnych analiz, są tylko suche i wiarygodne dane liczbowe przytoczone od firm podliczających sprzedaż na poszczególnych rynkach świata.

    • Piotrek Biedak

     Co chce udowodnić? to nie ja zaczynam swoje wywody takim oto tekstem:
     “9 mln szt przy około 250 mln szt wszystkich sprzedanych smartfonów kwartalnie – to jest nic…. ” – chce udowodnić że to nie jest nic, tylko bardzo dobry wynik, nie dla Samsunga, nie dla Apple, ale dla Microsoftu jak najbardziej tak. A dlaczego porównuje do Sony, dlatego że właśnie ich wyniki sprzedaży są porównywalne, porównanie do Samsunga byłoby w tym przypadku bezsensowne, nie porównuje do nikomu nie znanej firmy, tylko do ogromnej korporacji jaką jest Sony, w kryzysie czy nie, która na rynku smartfonów jest od lat, w przeciwieństwie do giganta Microsoftu który na rynku smartfonów jest od lat…a nie czekaj. No ale w takim razie spróbuje inaczej, sprzedaż Lumii jest porównywalna lub większa do sprzedaży choćby HTC ( które również jest w kryzysie) , natomiast porównując do sprzedaży ścisłej czołówki, pomijając Samsunga i Apple, to mamy Huawei – 20mln , Lenovo – 16mln , Xiaomi – 15, LG -14,5 , tak plasuje się czołówka, może to lepiej zobrazuje że 9 mln i tendencja zwyżkowa to NIE jest nic… Nic nie wspomniałem o tym gdzie i kto kupuje telefony z WP, nie wspomniałem choćby słowem ile MS zarobił na owej sprzedaży, dodatkowo pomimo iż jestem użytkownikiem Lumii już drugą generację, z czym się nie kryję, starałem się odnosić do wartości liczbowych, nie mojej osobistej opinii odnośnie systemu.
     Lubię dużo pisać, pewnie dlatego że również lubię dużo mówić, a moim “tekścichem” odniosłem się do Twojego komentarza który miał na celu zdyskredytowanie dobrych, jak na tą firmę wyników sprzedaży z wyraźnie zarysowanym trendem zwyżkowym, dobrze rokującym na przyszłość

     • Piotrek Biedak

      “W ubiegłym roku udało się sprzedać aż 39.1 miliona sztuk telefonów Sony, co jest również bardzo dobrym wynikiem.” – dlaczego aż 39,1mln to bardzo dobry wynik a wyniki porównywalne u MS “to jest nic….” ?

     • emMEERT

      To dosadniej HTC: jest w stanie prawie upadku (może jeszcze się odbiją od dna) pozostali po prostu w tyle.
      Sony tak naprawdę też, już wyprzedają, pozbywają niektórych działów tj pc-ty czy telewizory i liczą, że jednak coś się da ugrać jeszcze na tej branży smartfonowej.
      I pan te powyższe firmy porównuje do powtórzę giganta Microsoftu – jakby to przeczytał Balmer to by wył i płakał jak bóbr ;) a Nadella twardszy to może by tylko fukknał….

      I kończąc giganci z Chin mają wzrosty sprzedaży kilkudziesiecio czy stu procentowe rocznie (w jednym roku 5mln w następnym 10mln a następnym już nawet 15-20mln na przestrzeni ostatnich lat ) więc tu też nijak nie da się porównywać ani z tym Sony ani z Lumiami Microsoftu które mają jak napisałem poprzednio 1-2 % w ciagu roku i nic tu się nie zmienia a nawet na wielu rynkach traci….

     • Piotrek Biedak

      no i mówić jak do ściany…zdaję sobie sprawę w jakiej sytuacji jest Sony i HTC, o którym zresztą napisałem że jest w kryzysie.. i co z tego, podałem wartości liczbowe które przedstawiają że te owe 9 mln to nie NIC jak napisałeś, o tym cała dyskusja a Ty mi mówisz jak wielkim gigantem jest microsoft. Gdyby koncern VW zaczął wypuszczać swoje markowe smartfony ze swoim zupełnie nowym VWOS i osiągnął na starcie 9mln to też mówiłbyś że to nic, bo przecież to koncern gigant? Od jak dawna MS wypuszcza swoje smartfony? Jeśli liczyć od premiery pierwszych Lumii to minęło ile, 3 lata? a sam MS formalnie nie wypuścił jeszcze ani jednej sztuki swojego markowego telefonu… nie przeszkadza to dogonić Lumii firmy która w branży telefonowej jest od lat.Microsoft jest stosunkowo nowym graczem na rynku smartfonów, owszem były próby z innymi systemami jak WM ale jak to się skończyło wszyscy wiedzą, WP to wielki reset, próba wejścia w nasycony już rynek, to nigdy nie jest proste, Androidowi udało się to świetnie bo nie było konkurencji, iOS to zawsze był wyłącznie high-end, a WP powoli ale kawałek po kawałku zabiera część rynku, nie mówię tym samym że stanie się tym czym teraz jest Android, ale te 9 mln nie jest złym wynikiem jak dla MS. Ale pomijając to wszystko, dlaczego bardzo zbliżona sprzedaż smartfonów od Sony jest określana jako bardzo dobry wynik? nie wierzysz, wystarczy poszukać, wszędzie piszą jak to Sony wraca na dobrą drogę i pomimo iż firma traci to sprzedaż smartfonów znacząco wzrosła, ale Ty jeden wiesz lepiej że 9 mln to przecież NIC, toż to nie brakuje już wiele do pierwszej piątki… a na pewno nie jest to nic

     • emMEERT

      Zgadza się jak do ściany, WP nikomu nic nie zabiera, chyba że oddaje to co wcześniej zdobył
      -więc na tym zakończę z panem dyskusje ;)

      Gajewski na SW też tak kreuje rzeczywistość jeśli chodzi o sukcesy rynkowe WP (cały czas o tym systemie piszę w poprzednich komentarzach, bez podziału na Lumie i resztę producentów których prawie nie ma – więc ma po co dzielić)
      ale mu za to płaci Spider i sam Microsoft poprzez reklamy.

     • Piotrek Biedak

      Jak wygodnie, zakończyć temat a od paru postów nie odpowiedzieć właściwie na moje podstawowe pytanie, dlaczego sprzedaż Smartfonów Sony określana jako bardzo dobra, będąc porównywalną u Lumii to NIC :)

     • emMeert

      To dla Ciebie sprzedaż Sony jest bardzo dobra, dla tego koncernu jest taka sobie, na pewno by chcieli sprzedawać więcej….
      a że Microsoft chciałby sprzedawać (czy rozdawać wp innym) dużo, dużo dożo wiecej to chyba nie muszę wspominać…

      Poza tym po takim rozpoczęciu odechciało mi się z Tobą dyskutować:
      “no i mówić jak do ściany…zdaję sobie sprawę w jakiej sytuacji jest Sony i HTC,”

      cieszę sobie że zdajesz sobie sprawę, tylko nie wiem po co potem tak się motasz ;)

     • Piotrek Biedak

      Użyłem cytatu z innej branżowej stronki, polecam znaleźć samemu artykuł o sprzedaży smartfonów Sony, moje zdanie niema tutaj właściwie żadnego znaczenia, więc jeszcze raz? Dlaczego tym razem jak sam napisałeś, sprzedaż u Sony jest taka sobie a u MS to “nic” ? prościej już się nieda

 • maario1088

  Bardzo, ale bardzo sie sie ciesze że Surface notu zwyżki. Wyjdzie Surface Pro 4, kupie a trójkę dam żonie. :-) Nie żebym przesadzał, ale to absolutnie najlepszy sprzęt jaki miałem. Kocham swojego Surface Pro 3, nic więcej.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona