Projekt Ara coraz bliżej realizacji – modułowe urządzenia już w styczniu?

O projekcie, którego wykonawcą jest sam Google, nie ma zbyt wielu informacji. Tak naprawdę wygląd tego typu urządzeń i forma wymiany podzespołów nie jest do końca znana. Wiadomo natomiast, że urządzenie ma pojawić się w przyszłym roku na rynku. To dobra wiadomość, biorąc pod uwagę fakt, że coraz więcej dzisiejszych urządzeń jest typu unibody.

Po okresie ciszy, znów mamy do czynienia z kilkoma informacjami na temat urządzeń modułowych. Tym razem chodzi o oficjalne stanowisko lidera zespołu zajmującego się Projektem Ara. Według tego, co powiedział Paul Emerenko na LCU14, przyszłe modele będą skonstruowane tak, aby osoba, która będzie posiadać taki sprzęt, mogła bez problemu wymienić kolejny moduł i to nawet nie wyłączając swojego gadżetu. Odpowiedzialna za to ma być odpowiednia komunikacja między oprogramowaniem i podzespołami. W wolnym tłumaczeniu chodzi o przygotowanie odpowiedniego softu/aplikacji, która będzie pozwalała na swobodną wymianę części bez uszkodzenia takiego urządzenia. Wiadomo natomiast, że taki sprzęt będzie miał możliwość (swobodnej i bez wyłączania) wymiany każdego podzespołu, oprócz jednostki centralnej (procesora) oraz ekranu. W przypadku tych dwóch części będzie trzeba wyłączyć urządzenie. Jest to całkiem logiczne. W normalnym PC-cie, aby wymienić procesor również należy wyłączyć zasilanie i pozbawić jednostkę najmniejszych dostaw prądu. Jeśli chodzi o ekran, nie wymaga to żadnego komentarza.

Ara concept

Według zapowiedzi, tego typu sprzęt ma pojawić się na początku przyszłego roku. Mowa tu o styczniu przyszłego roku. Pomimo, że na razie nic nie wiadomo kiedy i gdzie powstanie tablet modułowy (Paul wspomina na razie o smartfonie), kwestią czasu pozostaje stworzenie takiej dachówki. Wobec tego czy bylibyście zainteresowani kupnem takiego urządzenia?

Komentarze

 • Maciej C.

  Z newsa:
  “Wiadomo natomiast, że taki sprzęt będzie miał możliwość wymiany każdego podzespołu, oprócz jednostki centralnej (procesora) oraz ekranu. Nie wiem czy to jest optymistyczna wiadomość, zważywszy na fakt, że to głównie ekran ulega zniszczeniu podczas zdarzeń losowych.”

  Ze źródła:
  “Even battery can be swapped out thanks to a reserve. Only screen and CPU will not be “hot-swappable”.”

  Czy gdzieś tutaj jest napisane, że nie będzie możliwości wymiany ekranu i CPU? Wyraźnie piszą tutaj o mozliwości wymiany komponentów na włączonym urządzeniu (bez potrzeby wyłączania go). Tak więc, aby wymienić ekran lub CPU trzeba będzie po prostu wyłąłczyć urządzenie.

  • Marcin Mierzejewski

   Dzięki wielkie. Za szybko zinterpretowany news. Gdzieś mi uciekła ta wzmianka.

   • Maciej C.

    Spoko. Jest to dość istotna wzmianka, bo chwalą się przy okazji, że nawet baterię będzie mozna wymienić na włączonym telefonie – co jest raczej dość niespotykane:)

    • Longlorg

     Niespotykane? już od dawna wiadomo że komórki mają wbudowaną druga baterie umożliwiająca policji czy też tajnym służbom podsłuchiwanie nawet przy wyłączonym urządzeniu… mało tego iphony posiadają dodatkowy moduł gps który funkcjonuje niezależnie od tego głównego

     • Maciej C.

      Wymieniłeś różne funkcje, ale nigdzie z tego nie wynika czy w tych urządzeniach mozna wymienić baterie bez wyłączania, więc chyba trochę zboczyłeś z tematu… Zwłaszcza o iPhonie… Ja osobiście nie spotkałem się z takimi urządzeniami, które by na to pozwalały, więc dla przynajmniej mnie jest to dość niespotykane (a przynajmniej w żadnym średnio popularnym smartphonie). Jeżeli znasz jakieś konkretne modele to chętnie sie doedukuję:)

     • Marcin Mierzejewski

      Funkcję wymiany baterii, bez uprzedniego wyłączania mają nowe tablety Panasonic ToughPad, które zaprezentowane zostały na IFA, ale tylko dlatego, że posiadają zasilacz awaryjny.
      Suma summarum, pewnie podobne rozwiązanie będzie zastosowane w urządzeniu modułowym.

     • To ciekawe, że iFixit tego nie zauważyli ;)

     • mobile4you

      Gdzieś, coś czytałeś ale nie zrozumiałeś …

 • Możliwości jest sporo, widać np. zainteresowanie twórców aparatów fotograficznych integracją z telefonami – teraz będzie to kwestia dodania modułu.

 • RoyalBlue

  Nie chciałbym, w takim telefonie moge wymieniać podzespoły, ale rozpakowanie podzespołów z pudełka to nie to samo co nowy telefon…

  • LCD

   Ale nikt tutaj nie mówi o całkowitym zastąpieniu zwykłych smartfonów. Za to ciekawą opcją będzie przebudowanie czegoś co normalnie jest tabletem/smartfonem w urządzenie bardziej specjalistyczne, albo bardziej spersonalizowane.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona