Ważne

Surface mini w rękach portalu Neowin

Microsoft zabił niewłaściwe urządzenie. A przynajmniej tak sądzi Brad Sams z Neowin, który wczoraj miał okazję używać Surface mini.

Pod jednym warunkiem, nie mógł robić zdjęć. Dla przypomnienia – Microsoft anulował ten projekt kilka dni przed jego premierą, mimo tego, że wyprodukował już pierwszą serię tego urządzenia. Potwierdziły się wcześniejsze plotki dotyczące tego modelu. Napędzany jest on procesorem Qualcomm Snapdragon, wyposażony jest w 1 GB pamięci RAM i system operacyjny Windows RT 8.1. Urządzenie współpracuje też z cyfrowym piórem znanym również z Surface Pro 3.

Całość zamknięto w magnezowej obudowie, mieszczącej ekran o wielkości ok. 8 cali. Do dyspozycji mamy też magnetycznie przypinaną pokrywę, która jednak nie jest wyposażona w klawiaturę, z uwagi na swoje małe rozmiary. Pokrywa ma wbudowaną nóżkę, która umożliwia postawienie urządzenia na płaskiej powierzchni. Brad Sams wspomniał też o dość dużych ramkach wokół ekranu, które pozwoliły zmieścić przycisk Windows w tym samym miejscu co w Surface Pro 3.

microsoft-surface-mini-porzucony

Redaktor Neowin był pod dużym wrażeniem całości i uważa, że Microsoft popełnił błąd wycofując się z tego projektu. Wypuszczanie jednak tego modelu z taką specyfikacją dzisiaj mijałoby się z celem i sprowadziło falę krytyki na Microsoft. Z niecierpliwością czekamy na zdjęcia urządzenia i akcesoriów.

Komentarze

 • grah

  Tam był Windows 8 RT, Microsoft NIE popełnił błędu anulując ten projekt.

 • Egzo

  Wiedzieli co robili gdy wycofywali go, ale chyba nie wiedzieli co robili projektując go i zaczynając produkcje, przecież tu wszystko jest nie tak jak być powinno, poczynając od systemu przez ilość pamięci RAM, procesora, ramek, a zapewne kończąc na cenie. Windows 9 64bit, atom cherry trail/core m, 4GB RAM, cieńsze ramki, cena nie odbiegająca za bardzo od ipada mini i dopiero można myśleć o przyzwoitym przyjęciu przez konsumentów. Windows RT nie ma miejsca bytu ze względu na brak argumentów, jakie ma pełny Windows/Android/Ios.

  • dafuq

   Nie mogę się w pełni zgodzić, Surface Mini z Windowsem RT i rysikiem z Surface pro byłby genialnym zeszytem/notatnikiem na wykładach. OneNote rządzi!

   • mały kazio

    Ale 8 calowiec z dobrym rysikiem i pełnym Windowsem byłby jednak genialniejszy.
    Mimo małego ekranu na desktopie zawsze jednak można choćby ratunkowo uruchomić nagle potrzebną aplikację.
    Myślę, że wersja mini jeszcze odżyje a pełny Windows ma jednak wszystko to co ma wersja RT a dodatkowo jednak dużo więcej.

    • Egzo

     A szczególnie od kiedy Microsoft w tabletach poniżej 9 cali zniósł licencje, pozostał by koszt zmiany Snapdragona na Atoma co by akurat różnicy wielkiej nie zrobiło a zalet co nie miara.
     A co do Windowsa RT jego obecność była by tu wskazana gdyby był to tablet budżetowy coś jak seria Nexus, natomiast Microsoft próbował zaserwować słabe urządzenie w bardzo dobrej ale za drogiej obudowie.
     Tylko bardzo budżetowe urządzenia z Windowsem RT mają sens gdyż tkwi w nich większy potencjał niż w androidowym odpowiedniku – wielozadaniowość, biurowe rozwiązania od Microsoftu, no i dzięki licencji może wymusić na producentach obowiązkowe dołączanie dobrej jakości rysika aby klient nie był zawiedziony i miał dobre doświadczenia z tym systemem, aby go w optymalny sposób wykorzystać.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona