Ważne
Wiko VIEW

Office Lens, czyli jedna z nielicznych przewag Windows Phone

Użytkownicy Windows Phone czy dotykowego środowiska Windows często są obiektem żartów i kpin związanych z “brakiem aplikacji”. W moim odczuciu problem ten jest mocno wyolbrzymiany, ale niewątpliwie trzeba przyznać, że Windows Store znacznie odstaje od marketów konkurencji, czyli Apple App Store i Google Play.

Istnieją jednak pewne appki czy funkcje, które dostępne są tylko dla użytkowników Windowsa. Wśród nich można znaleźć Cortanę, nawigację HERE (choć ta trafi wkrótce do smartfonów Samsunga) czy w końcu “obiektywy”. Obiektywy, czyli Lenses, to aplikacje połączone z kamerą smartfona, które w inteligentny sposób przekształcają obraz w momencie robienia zdjęcia, bez potrzeby otwierania aplikacji i ładowania do niej wcześniej zrobionej fotografii. Zastosowania obiektywów są przeróżne, ale jedno z najciekawszych zaprezentował ostatnio zespół Office, który wprowadził aktualizację do swojej aplikacji Office Lens.

Office-Lens-whiteboard

Jak dotąd aplikacja pozwalała na “skanowanie” zapisanych kartek, dokumentów czy szkiców przy użyciu wbudowanego aparatu. Efekt końcowy zapisywała w OneNote czy scalonym, wielostronicowym pliku pdf. Od wczoraj jej funkcjonalność znacznie się zwiększyła. Pozwala ona na konwersję tekstu i rysunków bezpośrednio do dokumentów Word czy PowerPoint – z działającym rozpoznawaniem tekstu czy zamianą rastrowych rysunków na wektorowe i późniejszą ich edycję – a całość zapisywana jest na dysku wirtualnym OneDrive.

Komu mogłoby się to przydać? Pierwszą grupą osób, która przychodzi mi na myśl, są studenci. Skanowanie notatek, slajdów, skryptów czy ćwiczeń i konwersja ich na edytowalne, cyfrowe pliki byłaby nieocenioną pomocą. Przetestowałem to narzędzie i muszę powiedzieć, że rozpoznawanie tekstu działa doskonale – nawet z zachowaniem layoutu czy numerowanych list. Co więcej, aplikacja dokonuje przekształcenia pliku wejściowego w taki sposób, że nie musimy robić zdjęcia idealnie prostopadle do fotografowanego obiektu, co widać również na przykładowych zdjęciach udostępnionych przez zespół Office.

Aplikację na Windows Phone możecie pobrać linkiem poniżej. Co o niej sądzicie?

Komentarze

 • Tomasz Lenartowski

  Jeśli to działa to jest mega. Oczywiście przydałoby się by radziło sobie z zabaźgraną tablicą kredową ale nawet bez tego byłoby pro.

  • Nie testowałem na tablicach, ale na dokumentach, segregatorach i innych “kartkach”, które zwykle były wygięte i sfotografowane pod kątem. Efekt niesamowity, szczególnie jeśli chodzi o zachowanie wcięć i wielkości fontów.

   • Tomasz Lenartowski

    To ja chcę to na Androida :P

    • Myślę, że to tylko kwestia czasu biorąc pod uwagę obecną politykę MSFT

    • LCD

     Samsung pokazał coś takiego w nowym Note 4, gdzie takie zdjęcia robi się z przybornika i też prostuje zdjęcie. Co więcej, nie wiem czy aparat od MS to potrafi, ale samsung przy zdjęciu zielonej tablicy i białej kredy może odwrócić kolory aby był czarny tekst na białym tle. Do tego dzieli obrazy na bloki i można je dowolnie modyfikować. Mam nadzieje, że jak nie Samsung to magicy z XDA wrzucą to do starszych Note.

 • mały kazio

  działa rewelacyjnie, choć czasem potrafi źle rozpoznać język w jakim jest zeskanowany tekst.

  • ze zdjęcia ekranu laptopa/tableta/smartfona?

   • mały kazio

    z laptopa robione celowo po skosie.

 • Używam tego od dłuższego czasu ;) ostatnio pokazałem dziewczynie i teraz tylko tym skanuje notatki zamiast płacić za xero. Super sprawa.

 • Janosh

  Gdy pierwszy raz ją uruchomiłem byłem zdziwiony że coś takiego w ogóle można stworzyć. Działa i to tak dobrze. Od tamtej pory do przeskanowania dokumentu używam telefonu. Od razu tak przekształca zdjęcie odręcznych notatek żeby łatwiej się je czytało.

 • wrbl

  Jest też Bing Vision

 • BRENTpl

  Może ktoś nie wie, więc przy okazji dorzucę, że OneDrive od jakiegoś czasu całkiem sensownie OCRuje zdjęcia. Odczytany tekst jest dostępny w trybie przeglądania zdjęć w przeglądarce, pod mapką z lokalizacją.

 • Guest

  może ktoś porównać z cam scannerem?

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona