Advertisement
Ważne

Czytelnik pyta: Czy nowe Lumie dostaną aktualizację do nadchodzącego Windowsa?

“Ale dlaczego po raz kolejny na Tabletowo piszecie o smartfonach?” Z dwóch powodów – po pierwsze, w ofercie linii Lumia jest co najmniej kilka urządzeń z ekranem 5 cali lub większym. Po drugie, już wkrótce Windows Phone ma połączyć się z tabletowym systemem operacyjnym Windows RT.

Przejdźmy jednak do tytułowego pytania, które na Twitterze zadał mi Michał. To jak będzie z tą aktualizacją do nowego Windowsa dla modeli z serii Lumia x30? To wazne pytanie, bo odpowiedź na nie może wpłynąć na naszą decyzję o kupnie któregoś z tych smartfonów przed wiosną 2015. Tak naprawdę powinienem odpowiedzieć “nie wiem”, bo wiemy bardzo niewiele na temat tego przyszłego tworu, który tak naprawdę nie został jeszcze nawet oficjalnie zapowiedziany. Możemy zatem zgadywać. Ale nie będą to ślepe strzały, a analiza pod kątem sprzętu, oprogramowania i obecnej polityki Microsoftu. Zacznijmy od tego ostatniego, czyli najmniej merytorycznego i obiektywnego.

Na początku odpowiedzmy sobie na pytanie czym jest Threshold. Nie jest to jeden nowy system operacyjny, a cała fala iteracyjnych, stopniowych aktualizacji, dzięki którym wszystkie Windowsy będą do siebie coraz bardziej zbliżone (o szczegółach technicznych później). Microsoft najprawdopodobniej zniesie opłaty za większość rodzajów licencji, a system będzie bardziej ewolucją niż rewolucją. Już na tej podstawie można domniemywać, że istniejące urządzenia które wejdą na rynek 6 miesięcy przed premierą nowego systemu dostaną aktualizację. Żaden dowód, ale mocna poszlaka. Microsoft nie może sobie pozwolić na kolejny restart i porzucenie użytkowników bez aktualizacji. Zrobił to przy okazji rezygnacji z Windows Mobile oraz podczas przejścia z Windowsa Phone 7 na WP8. Kolejne zostawienie swojej społeczności byłoby oznaką kapitulacji i skazywało cały Windows na smartfony, na rychłą śmierć. Oczywiście po raz kolejny – nie jest to argument wiążący, ale…

Nokia Lumia 2

Dlaczego w takim razie (poza powodami wizerunkowymi) Microsoft miałby nie przeprowadzić kolejnego resetu wraz z nowym Windowsem? Najważniejszy powód: bo nie musi. Przejście z WP7 na WP8 wiązało się ze zmianą jądra systemu (CE na NT) oraz częściową zmianą środowiska uruchomieniowego (runtime’u). Następca WP8.x będzie korzystał z jednak z tego samego kernela NT oraz środowiska uruchomieniowego WinRT, co sprawia, że nie ma tutaj mowy o żadnej rewolucji na poziomie oprograowania czy firmware. I to bezpośrednio prowadzi nas do prostego wniosku, że dostępność aktualizacji dla Lumii x30 będzie zależeć od dwóch rzeczy: dobrej woli Microsoftu (decyzje polityczno-marketingowe) oraz kompatybilności ze sprzętem. O kwestiach marketingowych już powiedzieliśmy – byłoby skrajnie dziwne, gdyby firma z Redmond nie dała aktualizacji z własnej, nieprzymuszonej woli mogąc ją udostępnić. Pozostaje zatem kwestia sprzętu. Możemy oczekiwać, że nowy Windows dalej będzie wspierał budżetowe smartfony, więc wielkość pamięci RAM nie powinna mieć znaczenia. Może się jednak zdarzyć, że podniesie się próg do 1 GB (bardzo wątpliwe moim zdaniem), co spowodowałoby brak wsparcia dla choćby L530 i L630. Najważniejsze będą jednak procesory, czyli w przypadku Lumii – Snapdragony. Nic (jeszcze raz: NIC) nie wskazuje, żeby było to ograniczeniem dla kompatybilności dla najnowszych Snapdragonów z serii 400 czy 800. Nokia z linią Lumia miała od zawsze inną politykę – jeśli procesor w danym modelu nie wspiera jakiejś nowej funkcji systemu – model ten po prostu jej nie dostaje, dostając jednak samą aktualizację. Tak jest choćby z “always listening” Cortaną, ekranem Glance czy krokomierzem.

Nokia Lumia

Przejdźmy teraz do ostatniej kwestii, czyli na jakim etapie obecnie jest nowy Windows dla smartfonów. Wszystko wskazuje na to, że pracownicy Microsoftu i niektórzy partnerzy mają dostęp do wczesnych kompilacji tego nowego systemu. Pytanie brzmi: na jakich urządzeniach instalują oni ten testowy system. Odpowiedź: deweloperskich. Ale nie na takich stworzonych specjalnie dla programistów – od tego się dawno odeszło. Urządzeniami deweloperskimi jest najnowsza linia Lumii z odblokowanym loaderem systemu. Wszystko więc wskazuje na to, że ostateczna kompilacja Windowsa również będzie z nimi zgodna i decyzja o udostępnieniu aktualizacji dla modeli takich jak Lumia 830 czy 930 będzie decyzją czysto polityczną.

Na sam koniec chciałbym podkreślić, że jest to tylko i wyłącznie moje zdanie i analiza, oparte na zbiorze faktów, przypuszczeń i źródeł wewnętrznych. Nie chcę powiedzieć, że Lumie będą zaktualizowane na pewno (więc nie trzymajcie mnie za słowo), ale gdybym miał stawiać własne pieniądze – powiedziałbym, że nawet Lumia 520 (20 nie 30) dostanie aktualizację przez Preview for Developers.

Komentarze

 • Czytelnik

  Inny czytelnik też zapyta: Czy serwis tabletowo, może wie, czemu Polska została jako jeden z nielicznych krajów, który nadal nie ma 4.4 na note 2? ( Pierwsza transza aktualizacji: 03.2014 – Francja) Kto odpowiada za to?

  • Michał Chęciński

   Odpowiada za to Samsung, a najpewniej oddział Samsung Polska. Zresztą u tego producenta to już nie pierwsza wpadka. Samsung może sobie na coś takiego pozwolić, bo ludzie i tak pobiegną do sklepów, a nowe Galaxy S i tak pobiją rekordy sprzedaży. Jednak MS nie jest tak silnym graczem jak Samsung i myślę, że właśnie nie pozwoli sobie na coś takiego, bo w oczach klientów ma za dużo do stracenia. Bo i jego opinia i tak jest już nadszarpnięta. Wiem, że marketingowo MS raczej nie może sobie pozwolić na brak aktualizacji dla bieżących flagowców, o tyle boję się o to w kwestii ich wcześniejszych poczynań. Mam jednak nadzieję, że Satya Nadella wyciągnął wnioski z błędów swojego poprzednika.

   • Co ciekawe Note 10.1 był aktualizowany najpierw właśnie w Polsce. (a że miałem z niemieckiej dystrybucji to musiałem zawsze czekać dłużej)

  • znajomy z pracy codziennie na to narzeka. Zapytamy Samsunga

   • ☺☻☺

    “xyz, niestety nie otrzymujemy z wyprzedzeniem informacji na temat aktualizacji.”

    ( ͡° ͜ʖ ͡°) Tyle potrafią.

 • emMMERRTT

  Śmiem twierdzić , że nie będzie nowego Windowsa (serii 9) na urządzenia z ARM, bo to się już nie opłaca by tworzyć nowy system na garstkę urządzeń.
  Aktualizacje zy inaczej poprawki na obecne Lumie będą. Jednak żadnego wielkiego rozwoju WP nie będzie
  Prawdopodobnie Microsoft jeszcze raz spróbuje wypuścić z Windowsem RT (czyli teraz po prostu “Windows” ;) kilka zupełnie nowych urządzeń (obecne Lumie tego też nie otrzymają – bo to jest technicznie nie moliwe, brak miejsaca dyskowego, zazwyczaj zbyt mało RAM)
  ) między 5-7 cali ale to tak na chwile – bo za rok czy dwa wszystkie urządzenia też o takich rozmiarach (smartfony, tabfony) przejdą także na platforme intelowską czyli na pełnego (desktopowego) Windowsa x86.
  Stanie się to co Microsoft zapowiadał – jeden (pełny) Windows na wszystkie rodzaje urządzeń.

  • Będzie, bo Joe Belfiore powiedział o tym explicite

   • emMMERRTT

    Powtórzy się ten sam efekt jaki był z windowsowymi tabletami. Na początku Microsoft planował tablety głównie z Windowsem RT – nikt ich nie chciał…. bo były tak ograniczone, bo nie miały nawet funkcjonalności pulpitu.

    W końcu się Intel sprężył i zaczęło powstawać coraz więcej tabletów na Atomach. Na początku były to urządzenia ciężkie i duże – dzisiaj już zaczynają powstawać tablety na Atomach z pełnym Windowsem nawet 7 calowe – które mogą konkurować z 7 calówkami (rozmiarowo, wagowo, wydajnościowo) z Androidem.

    Sprzedaż tabletów z Windowsem w końcu powoli wzrasta (mimo, że wciąż im wiele brakuje – zbyt mało ram, zbyt małe dyski pamięci) a najbardziej hybryd które można przekształcić w laptopy/ netbooki.

    I tak samo będzie ze smartfonami z Windowsem, tutaj trzeba znowu poczekać na Intela aż ich procesory będzie można montować w małych urządzeniach (max 2 lata i to będzie jak najbardziej realne) – i wtedy klienci mając do wyboru pełnego Windowsa lub to coś co będzie następcą WP – WRT (nazwanego dla zmyły “Windowsem”) wybiorą tego pierwszego ze względu na większe możliwości – na możliwość tego, że desktopowego Windowsa – komputer PC będzie można nosić w kieszeni.

    Rynek po raz kolejny wskaże drogę i wyprze to co jest mniej funkcjonalne, bardziej ograniczone.
    Nie da się też ukryć, że taki pełny Windows na smartfonach wybije się bardzo do przodu, będzie bardzo silnym konkurentem dla Androida i iOSa.

    • Nie będzie pełnego Windowsa na smartfony i małe tablety, nie słuchasz :) Na urządzeniach do 8-9 cali nawet z Atomami nie będzie pulpitu wcale, tylko kafelki.

     • emMMERRTT

      Oczywiście, że będzie na tych urządzeniach w których będzie Atom.
      Natomiast te z ARM to nie, bo w tym przypadku jest zupełnie zbędny.
      I dzięki temu łatwo też odpowiedzieć, które urządzenia wybiorą klienci…..
      – te najtańsze urządzenia za 100$ to może i będzie popyt z ARM te droższe powyżej 150 czy 200$ to będą już w większości na Intelu i wv związku z tym także pulpitem

     • “Oczywiście, że będzie na tych urządzeniach w których będzie Atom.”

      Źródło.

      Ja powołuję się na oficjalne wypowiedzi Belfiore’a i wewnętrzne źródła Mary Jo Foley i Thurrotta, a Ty? :) Bo jeśli tylko gdybasz – dalsza dyskusja nie ma sensu.

     • emMMERRTT

      ja na zdrowy rozsądek :) i na to że klienci chcą mieć na dotykowych urządzeniach pulpit gdy je podłączają do monitorów/ telewizorów

     • Gdyby przewidywać ruchy Microsoftu pod kątem zdrowego rozsądku… daleko na takich gdybaniach byśmy nie zajechali ;)

      “na to że klienci chcą mieć na dotykowych urządzeniach pulpit gdy je podłączają do monitorów/ telewizorów”

      Ostatnie statystyki wskazują, że 2-3% użytkowników tabletów z W8.1 podłącza je do zewnętrznych monitorów. Był o tym jakiś artykuł na WPCentral.

     • emMMERRTT

      a ile % podpina do nich klawiatury/ zamienia swoje tablety-hybrydy w netbooki?

     • Z tego co pamiętam, sonda dotyczyła tabletów 8-cali. I wychodziło, że mało osób w ogóle korzysta z pulpitu na małym urządzeniu. Poszukam tego artykułu, ale to dopiero wieczorem.

     • Powiem Ci szczerze i uczciwie że wolę Modern niż pulpit .

      Po pierwsze fajnie wygląda ekran i mam wszystko w zasięgu ręki i wzroku co potrzebuję włączyć lub korzystać a po drugie ekran Modern Start fajnie się prezentuje .

      Nie rozumiem ciągle marudzenia że brak start i rozwijanego menu jak to było w poprzedniej epoce , nie rozumiem po co pulpit gdzie trzeba marnować dodatkowy czas na szukanie czegoś a zawsze gdy chcę mieć pulpit to mam kafelek na pierwszym wygodnym dla mnie miejscu z lewej strony Modern .

     • Poza tym ekran start może naprawdę świetnie wyglądać. Ja mam na nim chyba tylko kilka kafelków i fajne tło, i prezentuje się o niebo lepiej niż pulpit.

     • Dokładnie się z tym zgadzam … i sam tak mam w 3 laptopach z W8.1 , podobnie w smartfonie Lumia 1520 i L820 potrzebne aplikacje w aktywnych kafelkach jako pulpit i własna tapeta pod kafelkami jaką mam również na laptopach .

      To tak jak konto gościa , dodaje się tylko przeglądarkę i coś tam co może być przydatne na szybko i nikt nie gmera w menu

     • b@t

      mam to gdzies, dajcie mi tylko total commandera !

     • W nowym założeniu MS podczas pierwszego uruchomienia nowego sprzętu ma system rozpoznawać sprzęt , ale być może będzie możliwość zmianyw ustawieniach na start kafelków lub pulpitu jak jest to obecnie w W8.1
      Czas pokaże jak to będzie realnie wyglądać w finalnej wersji oem dla Kowalskiego :)

      Ja na swoich 3 laptopach mam start Modern i wcale nie zmieniałem na pulpit bo wolę aktywne kafelki na ekranie

 • Marcin

  A ja się pytam kiedy przestaniecie się tłumaczyć za każdym razem gdy piszecie o smarfonach?
  Przecież to wasza sprawa, jeśli czytelnikowi się nie podoba to nie musi tu zaglądać. Gorzej gdyby nie było o czym czytać.

 • Tak czy siak co będzie tak będzie , myślę że moja Lumia 1520 otrzyma wsparcie i aktualizację do nowej wersji systemu jaka by nie była czy WP9 lub RT ponieważ specyfikacja zapewnia taką możliwość

  Co do innej Lumia 820 to wszystko możliwe jak to mówią na dwoje babka wróżyła :)
  Być może ktoś ją kupi bo mam do sprzedania za 400 zł.

  • Mowa bardziej o 830, ale moim zdaniem 820 też otrzyma update.

   • Może do przyszłego roku jeszcze znajdę na nią kupca lub komuś oddam w prezencie bo prawie nowa jeszcze 1,5 roku na gwarancji

    • karolina&antynazir

     Do przyszłego roku to może ominie cię ban…Ale to pod warunkiem, że będziesz dobrze się zachowywał. Mamy cię na oku pamiętaj….

     • Karolina&Antynazir

      popieram

 • Sony

  Sylwester Sałek – osoba mająca “bliskie” związki z Microsoft – którego informacje się zawsze potwierdzały :) :) Napisał, ze każde urządzenie z Windows Phone 8 dostanie Windows Phone 9 – a tak naprawdę Windows 9 – bo MS chce się pozbyć słowa Phone z nazwy.
  Do tego : 8 Października dostaniemy GDR2 z CORTANĄ :) – ale – aby nie było za dobrze – TYLKO – posiadacze wersji Preview for Developers :) – finalana wersja będzie później.
  Tak więc posiadacze Lumi 520 mogą spać spokojnie – dostaną Windows 9 – co jest zrozumiałe, biorąc pod uwagę, ze to właśnie NAJTAŃSZE – telefony stanowią większość na rynku.

  • Adam

   Nie bardzo się potwierdzają, bo wcześniej twierdził że Cortana będzie po polsku w dniu premiery WP8.1, a potem że na polską premierę Xbox One.

   Microsoft podaje, że tylko telefony z 1 GB RAM na pewno dostaną Windows 9.

   http://media.spidersweb.pl/wp-content/uploads/2014/09/Zrzut_ekranu_14_09_2014__20_09.png

   • To nie żaden Microsoft, tylko marny fotomontaż pisany łamanym angielskim :)

    • Sony

     Dokładnie – telefony z 512 MB to lwia większość. Sa najbardziej popularne.
     Jądro systemu to samo czyli NT – po za tym MS cały czas twierdzi, że Windows 9 ma mieć jeszcze lepsze zarzadzanie pamięcią.
     MS na dziś – NIE – może sobie pozwolić na utratę większości urządzeń – nikt by im nie zaufał.

     • Tomasz Lenartowski

      I oby MS jak najdłużej wspierał 512 MB, ale nie sądzę, by taka sytuacja utrzymała się bardzo długo.

     • Sony

      Wystarczy, że się utrzyma przez parę lat. Do momentu gdy “wymrą” telefony z 512MB RAM.
      Pamiętajmy, z badań wynika, że tanie, mające 512MB smartfony nie są używane do grania w zaawansowane gry.
      Rynki “tanie” – a na nich króluje 512MB – to rynki w których zaawansowane gry nie są kupowane – bo sa za drogie.
      Nie zdziwił bym się, jak by MS wspierał 512 MB RAM jeszcze przez 2 – 3 lata – po czym zaczął zwolna “wygaszać” wsparcie.

     • Tomasz Lenartowski

      Z badań nie musi nic wynikać (i pewnie nawet takich badań nie ma tylko wyssałeś to z palca) – po prostu zaawansowane gry na tym nie uciągną. I sądzę, że raczej max rok.

     • Sony

      Zanim zaczniesz komuś zarzucać kłamstwo “buraczku” – poszukaj danych na innych stronach
      Polecam : wpworld.pl oraz OFICJALNĄ stronę Microsoft.
      Sam Microsoft podaje statystyki – w Lutym 2014 roku prawie 70% aplikacji pobieranych ze sklepu to były aplikacje RAM 512MB RAM. Termin Aplikacje obejmuje wszystko : programy i gry.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona