Ważne

IFA 2014: Lenovo ThinkPad Helix doczekał się nowej generacji z procesorem Core M

Rok temu, wraz z czwartą generacją procesorów Intela z serii Core, pojawiło się dużo urządzeń hybrydowych, w tym drogi, ale świetnie wykonany ThinkPad Helix. Aktywne chłodzenie w tak małym urządzeniu, nie do końca dobra bateria – no i przede wszystkim bardzo wysoka cena sprawiły, że model nie zwojował rynków.

Lenovo robi jednak drugie podejście, tym razem z bezwentylatorową linią procesorów Core M (Broadwell-Y, ). Będzie to prawdopodobnie pierwsze publicznie dostępne urządzenie z tym czipem, bo zadebiutuje już pod koniec września. Część tabletowa została wyposażona w ekran Full HD 11.6 cala (400 nitów z GorillaGlass) i waży niewiele ponad 800 g, mając 9,7 mm grubości. Wersja Pro klawiatury dokującej da więcej kątów nachylenia, czerwony pointer znany z serii ThinkPadów oraz dodatkową baterię, zapewniającą do 12 godzin użytkowania – chodzi jednak prawdopodobnie o 12 godzin łącznie, a nie dodatkowo. Klawiatura podstawowa daje tylko 1 pozycję i 8 godzin na jednym ładowaniu. Cena wyjściowa to 999$ na rynku amerykańskim.

thinkpad-helix-ultrabook-pro-04

Wszystko wygląda ciekawie i sprawia wrażenie wysokiej jakości, ale zastanawiająca jest jedna sprawa. Core M (vPro 5Y70) ani nie wydłużył znacząco czasu życia na jednym ładowaniu, ani nie pozwolił na odchudzenie urządzenia. Co prawda Helix jest lżejszy i cieńszy niż jego poprzednik z Haswellem, ale jednocześnie jest… grubszy i cięższy niż Surface Pro 3, który napędzany jest procesorem o generację starszym. ThinkPady nigdy nie były znane z lekkości czy cienkości, ale w przypadku konstrukcji pasywnie chłodzonej i tabletu wydaje się, że można by było oczekiwać czegoś więcej od projektantów Lenovo. Zastanawiać może też cena. Wydajnościowo, procesor tego urządzenia będzie jedynie niewiele lepszy niż ten z SP3 w wersji i3, który kosztuje 800$. Największą różnicą będzie grafika, ale również tutaj nie ma drastycznych zmian. Chiński koncern być może znowu zagalopował się z wyceną swoich urządzeń, jednak trzeba pamiętać, że Helix sprzedawany będzie z klawiaturą wliczoną w cenę zestawu – a przynajmniej na razie wszystko na to wskazuje.

lenovo-thinkpad-helix-product-photos02

Komentarze

 • mały kazio

  Próbowałem w pracy używać poprzedniej generacji Helixa z i7.
  Dostaliśmy od Lenovo do testów.
  Nie dało się.
  Ciężkie, prawie bez przerwy szumiące bydlę o temperaturze grożącej oparzeniami.
  Jakoś się zraziłem do Helixów.

 • uru28

  Przy tej cenie nawet nie zastanawiał bym się nad SP3.T200 również jest cięższy i grubszy niż SP3, do tego ma o wiele słabsze parametry, ale cena jest adekwatnie niższa.Może się mylę ale Lenovo chyba chce “pojechać” na nowości Core M, co nie znaczy że im się uda…

  • W PL Helix będzie kosztować pewnie ponad 4000 PLN, co za wydajność i3 jest sumą straszną moim zdaniem.

   • uru28

    Zgadzam się w 100%;) Może się mylę ale wydaje mi się że w przyszłym roku Atomy zajmą niższy segment rynku, Core M średni (1600-2500zł) a seria “i” będzie dalej ewoluować w najwyższym segmencie.Takie rozplanowanie rynku wydawało by się rozsądne(z pozycji konsumenta),choć zapewne firmy będą chciały “swoje ugrać” po wejściu Core M na rynek…Obecnie polityka co poniektórych firm przynajmniej dla mnie jest niezbyt klarowna.Wysłałem Kasi na meila “pierwsze wrażenia” z T200,choć zanim znajdzie chwilę czasu to pewnie zejdzie…T100 vsT200 100zł różnicy,jeśli zostawią taką cenę to umoczą T100.Sam widział bym T100 z atomem, a T200( w przyszłości) z Core M (zapewne z korektą ceny) i miało by to dla mnie sens.

    • Core M to świetny zabieg marketingowy (pomijając niewątpliwy postęp technologiczny). Do tej pory i3 = “najgorszy z Core, bez turbo”. Teraz Core M jaki się jako przełomowy, bezwentylatorowy twór przyszłości.

     Ale problemem mogą być ceny. Jeśli firmy będą liczyć sobie za niego jak za Core, to może być problem z przekonaniem użytkowników, że warto dopłacić 1500 zł w imię lepszej wydajności w stosunku do całkiem przyzwoitych Atomów.

     • uru28

      Tu również w pełni się zgadzam;) Myślę że rynek mimo wszystko zweryfikuje zapędy producentów bo między innymi dzięki takim stronom jak tabletowo.pl mamy coraz bardziej świadomych konsumentów i konsumentki.
      Ciekawostka z innej beczki.Przy rejestracji T200 było pytanie w stosunku do jakiego producenta rozpatrywany był zakup sprzętu ASUSA,były różne firmy…Oprócz M$…Dla mnie ciekawe spostrzeżenie bo można preferować lub nie daną firmę,ale ze specyfikacją i możliwościami trzeba się liczyć.

    • Świeżo wróciłam z Berlina, pod wieczór będę ogarniać mejle. Nie było kiedy :)

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona