Ważne

Microsoft kupi CyanogenMod?

Microsoft od jakiegoś czasu ma problemy tożsamościowe. Jeszcze dwa lata temu, przy premierze dotykowego Windows 8 wszystko wskazywało na to, że firma z Redmond planuje zagarnięcie sporego rynku urządzeń przenośnych, należącego wtedy w całości do Google’a i Apple’a.

Po 2 latach tablety z Windows 8 nie zdobyły przesadnie dużej popularności, a nowy prezes, Satya Nadella zdaje się być wyjątkowo pragmatyczny jeżeli chodzi o wybory dotyczące przyszłości firmy. Jedną z demonstracji tego podejścia jest dotykowy Office, który trafił najpierw na iOS i wkrótce trafi na Androida, podczas gdy w sklepie Windows Store jeszcze długo go nie zobaczymy. Firma tworzy też klienty aplikacji takich jak OneDrive, Outlook czy Skype dla wszystkich konkurencyjnych platform. Mało tego – appki te dostają aktualizacje częściej niż ich windowsowe odpowiedniki.

cyanogenmod1

Ale jaki związek ma to z Cyanogenem? Cyanogen to startup odpowiedzialny za stworzenie jednego z najpopularniejszych modów na Androida. W tym roku po raz pierwszy trafił on jako dedykowany system operacyjny do oficjalnie sprzedawanego smartfona – One Plus One. Krążyły pogłoski, że wiele dużych firm zastanawiało się nad kupieniem tego projektu lub podpisanie z nim umowy partnerskiej. Jak podaje serwis The Information, prezes Microsoftu, Satya Nadella spotkał się z twórcami CyanogenMod, jednak treść rozmów i ustaleń nie jest jeszcze znana. Rzecznik prasowy firmy nie zaprzecza tym informacjom, więc wiele wskazuje, że jest coś na rzeczy. Oczywiście nie musi chodzić o wykupienie całego projektu, a jedynie o współpracę dotyczącą np. linii Nokia X z Androidem. Microsoft odziedziczył to przedsięwzięcie w spadku po Nokii i nie jest zadowolony z produkowania urządzeń z zielonym robotem. Czyby w przyszłości otrzymały one CyanogenMod z preinstalowanymi aplikacjami takimi jak Outlook, Office, OneDrive czy Skype? Byłby to niewątpliwie ciekawy krok w stronę uwolnienia się od tworzenia własnej nakładki na AOSP.

Fani CyanogenMod doceniają szybkość jego działania, dużą funkcjonalność i elegancki, spójny interfejs. Coraz więcej użytkowników decyduje się na instalację tego ROMa na swoich urządzeniach, a wraz z wzrostem popularności, Microsoft zyskałby sporą platformę dla swoich usług nie musząc bezpośrednio zmagać się z Googlem, który od dawna rzuca mu kłody pod nogi – między innymi rezygnując całkowicie z tworzenia własnych aplikacji dla Windows czy Windows Phone. Czy firma z Redmond kupi Cyanogen? Zbyt wcześnie, żeby to stwierdzić, jednak z pewnością Nadella ma konkretne plany co do dalszej współpracy z tym projektem.

Komentarze

 • Tomasz Lenartowski

  Trzeba chyba zacząć szukać innego roma na transformera…

  • kozubi

   weź żal

   • placek

    Że co?!

 • pakierhakierxd

  Oj może być nie ciekawie ;(

  • Konrad Ungert

   ja się nie zastanwiam czy po prostu z openowskiego systemu bez CyanogenMod stanie się totalnym badziewiem jak WP

 • Jarosław Piotrowski

  Ależ spekulacyjny tytuł… Na cholerę Microsoft miałby ich kupować? Zwłaszcza, że chcą się przecież odciąć od produktu jakim jest Nokia X.

  • A nawet spekulatywny :)

   • Konrad Ungert

    znaczy może to nie być dobre bo mogą zrobić że bedą wspierać urządzenia na Windowsie,wykupienie danej spółki lub projektu nie oznacza tym że będą musieli nadal tworzyć Androida który działa na bazie Linuxa zależy w jakim w stopniu wykupią

    • Janusz Korwin

     Ciężko się Ciebie czyta szefie.

     • Konrad Ungert

      po polsku że jak wykupią projekt CyanogenMod to może być papa Android :D

 • Pisałem o tym dzisiaj i to nie prawda. Oni patrzą na CyanogenMod, jak Google na Firefoksa – chcą reklamy swoich usług za dużą kasę, a nie odwrotnie :)

  • citation needed ;)

   Na razie wiemy tylko, że Nadella się z nimi spotkał – wszystko inne jest spekulacją.

   • Tak, to prawda, ale najbardziej prawdopodobne jest to, że chodzi raczej o usługi jak promowanie konkurencyjnego systemu, czy kupienie go, aby nie był używany ;)

    • Konrad Ungert

     z resztą to by było chore CyanogenMod działa na jądrze Linuxa jak cały Android a tu jakby wykupili no to jeszcze trzeba robić jądro Windowsa,a wtedy to by była żałoba dla urządzeń z Androidami

 • Janusz Korwin

  “firma z Redmond” i to dwa razy

 • FiErA

  I zrobią to samo co ze skype… Jak ja nienawidze tej firmy…

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona