Plus w odpowiedzi do Play przygotował swoją ofertę internetu mobilnego bez limitu danych

W poniedziałek informowałem Was o nowej ofercie PLAY INTERNET. Dzięki niej użytkownicy mogą teoretycznie korzystać z mobilnego połączenia bez limitu danych – oczywiście przy spełnieniu dodatkowych warunków.  Plus nie pozostaje jednak w tyle i ogłasza promocyjny POWER LTE Internet bez limitu, w nowej ofercie przy umowie na okres 24 miesięcy.

PLUS_POWER_LTEWygląda na to, że wyścig połączenia mobilnego bez ograniczeń danych dopiero się rozpoczyna. Na arenie odnajdziemy operatora Play, do którego właśnie dołączył Plus. Jego nowa oferta skierowana jest do osób, które chcą korzystać z internetu bezprzewodowego w każdym miejscu z możliwe najszybszym łączem. Jednak czy „bez limitu” oznacza rzeczywiście brak ograniczeń? Oraz co tak naprawdę operatorzy mają na myśli rzucając hasłami „internet LTE„?

Zagubiony na stronie operatora

Niestety na samym początku muszę stwierdzić, że na oficjalnej stronie Plusa panuje lekki „chaos” – spowodowany zapewne próbą szybkiej odpowiedzi na ofertę Play. Na co zatem zainteresowani powinni zwrócić uwagę?

  1. Najnowsza oferta obejmuje tylko abonament na 24 miesiące. Domyślnie, dla opcji z samą kartą SIM, jest jednak proponowany okres jednego roku – należy to zmienić.
  2. Choć abonament oferty dotyczy 24 miesięcy, regulamin promocji znajdziecie w szczegółach 12 miesięcznej opcji. Takie małe zamieszanie. Oczywiście w samym regulaminie jest podkreślony punkt 1., pamiętajcie o tym i nie kupcie przypadkiem rocznej propozycji.
  3. Określenie LTE nie oznacza – w rozumieniu operatora – gwarantowanego łącza 150 Mb/s. Mimo technologii, dla każdej z ofert (oprócz najdroższej) ustanowiony jest pewien limit, po którym prędkość łącza zostanie obniżona (więcej o tym niżej).
  4. Aby korzystać z abonamentu należy znajdować się w zasięgu nadajników LTE. Oznacza to, że nie można korzystać z oferty będąc podłączony do nadajnika, który oferuje „zaledwie” łącze 3G.
  5. Atrakcyjniejsze ceny promocji w założeniu zawierają opcję e-faktury. Zatem osoby zainteresowane otrzymywaniem tradycyjnych faktur pocztą zapłacą 10 złotych więcej.

Oferta bez żadnego limitu?

Niestety nie do końca. Zależnie od wybranego abonamentu przyjdzie moment, kiedy przekroczymy pewien ustalony limit. Dla Internet Power LTE 5 GB będzie to 5 GB, dla Internet Power LTE 18 GB będzie to 18 GB itd. Przy składaniu umowy przez internet ten zakres może być powiększony o kilka gigabajtów

Co się dzieje po przekroczeniu tych granic? Nasze łącze maksymalne zostanie… obniżone. Zatem określenie LTE nie będzie tutaj mówiło o prędkości przesyłania danych, a używanej technologii. Zaskoczeni? Nic dziwnego, reklamy namieszały nam trochę w głowach i utrudniły prawidłowe interpretowanie tej nazwy. LTE nie jest bowiem gwarancją połączenia do 300 Mbit/s a technologią/sposobem przesyłania danych. Jednak w tym momencie jest to wykorzystywane jako chwyt marketingowy i warto o tym wiedzieć.

Wracając do przekroczenia limitu – konkretne prędkości, jakimi zostaniemy ograniczeni, podane są poniżej. Warto wspomnieć, że według regulaminu do końca 2014 roku pobieranie zawartości stron: plusbank.pl , plusbank24.pl oraz ipla.tv nie będzie wpływać na nasz limit. Zatem korzystać można z nich do woli, nie obawiając się ograniczenia przez to prędkości naszego internetu mobilnego.

plus_lte_bez_limitu_01

Opłaty miesięczne

Plus zaoferował aktualnie dwa rozwiązania – abonament z samą kartą SIM, bądź też z modemem/routerem. Umowa niezależnie od opcji jest nawiązywana na okres 24 miesięcy. Ceny podane z urządzeniami są pomniejszone o kwotę 10 złotych – domyślnie wybrana jest opcja e-faktury.

plus_lte_bez_limitu_03
Oferta bez urządzenia.
plus_lte_bez_limitu_02
Oferta z modemem/routerem.

Internet o prędkości LTE

Co trochę rozczarowuje, to brak sprecyzowania ze strony operatora jaką konkretnie prędkość oferuje w ramach tzw. „internetu LTE„. Sama technologia zazwyczaj pozwala na przesył danych nawet do 100 Mbit/s. Czy jednak Plus jest w stanie zagwarantować takie właśnie osiągi? Tego nie do końca wiadomo. Zarówno w regulaminie, jak i szczegółach oferty, nie ma sprecyzowanej prędkości. Jedyne co możemy doczytać, to:

maksymalna prędkość pobierania danych ograniczona wyłącznie technologią transmisji danych z jakiej korzysta Abonent oraz uzależniona jest od: specyfikacji technicznej modemu lub routera, zasięgu sieci operatora, obciążenia stacji nadawczej, siły odbieranego sygnału oraz warunków atmosferycznych.

Takie trochę masło maślane i gwarantowanie sobie przez operatora bezpieczeństwa, na wypadek wolnego łącza – a konkretów nie ma.

Jednak szukając tego natknąłem się na inny zapis. Okazuje się bowiem, że oprócz ograniczenia prędkości do pewnych poziomów po przekroczeniu miesięcznego limitu, operator może obniżyć jeszcze bardziej nasze łącze. Ma tak się dziać przy sporym obciążeniu stacji bazowej, czyli najbliższemu nam nadajnikowi sieci LTE. Prędkość maksymalna połączenia może wówczas spaść nawet do 32 kb/s. Operator dodatkowo zaznacza, że będzie istniał podział stopnia uprzywilejowania, zgodnie z wysokością abonamentu. Co to dokładnie oznacza? Osoby płacące miesięcznie mniejszą kwotę będą miały w pierwszej kolejności ograniczoną prędkość. Powrót do średniowiecznych stanów społecznych?

W teorii trudno nie przyznać racji, w końcu niektórzy decydują się płacić więcej, zatem powinni mieć lepsze warunki. Jednak takie rzeczy powinny być nagłaśniane, a przynajmniej widoczne na ulotce z ofertami, którą otrzymujemy w salonie. W końcu każdy ma prawo zadecydować, stosownie do zapotrzebowań, ile pieniędzy chce miesięcznie wydawać na internet mobilny.

Plus czy Play?

No właśnie. Aktualnie już dwóch operatorów wprowadziło na rynek nowe oferty mobilnego internetu. Która jest bardziej atrakcyjna? Wszystko zależy od potrzeb użytkownika. Przy wyborze abonamentu oraz operatora warto jednak zwrócić uwagę na kilka czynników, takich jak:

  • wielkość miesięcznego abonamentu;
  • limit danych;
  • ograniczenia prędkości;
  • wielkość terenu, na którym będzie możliwość skorzystania z internetu.

O prędkości przy obciążeniu sieci dla Plusa już pisałem, jak to wygląda natomiast w Play? Chociaż P4 reklamuje swoją ofertę jako unlimited, czyli „bez limitów”, to pewne ograniczenia są. Po przekroczeniu przez użytkownika transferu 100 GB (w ciągu jednego miesiąca, nie liczymy tutaj „transferu nocnego” oraz bazowego limitu) zastrzega możliwość obniżenia mu prędkości do maksymalnie 2 Mbit/s przy pobieraniu oraz 384 kb/s przy wysyłaniu pakietów danych. Dla przypomnienia, według informacji zawartej na stronie, Play oferuje maksymalną prędkość do 70 Mbit/s.

Poniżej znajduje się ogólna tabelka porównująca po jednej ofercie od każdego z operatorów. Abonamenty zostały wybrane ze względu na podobną kwotę, jaką przyjdzie miesięcznie nam płacić.

Plus: Play:
Limit GB: 25 GB 100 GB
Abonament miesięczny: 49,90 złotych 49,99 złotych
Zniżki/dodatkowe opłaty: cały okres: e-faktura -10 zł pierwsze 6 miesięcy -20 zł
Możliwosć z korzystania sieci: LTE LTE, 3G
Okres umowy: 24 miesiące 24 miesiące
Bez przekraczania limitu:
Prędkość normalna: LTE do 70 Mbit/s
Prędkość przy „obciążeniu sieci”: LTE do 30 Mbit/s odbieranie
do 10 Mbit/s wysyłanie
Po przekroczeniu limitu:
Prędkość normalna: do 10 Mbit/s do 70 Mbit/s
Prędkość przy „obciążeniu sieci”: do 32 kb/s do 2 Mbit/s odbieranie
do 384 kb/s wysyłanie

Dodatkowo warto pamiętać, że decydując się na tańsze abonamenty w Plusie, przyjdzie nam zapłacić dodatkowo za opcję „LTE bez limitu”. Mianowicie, dla oferty 5 oraz 18 GB przez pierwsze 6 miesięcy koszt tej funkcji jest wliczony w cenę, następnie jednak trzeba dopłacać 10 złotych/miesiąc. Pozostałe oferty posiadają tę opcję domyślnie na cały okres umowy. W Play możemy wybrać ofertę 29,99 złotych/miesięcznie i następnie po 6 miesiącach ewentualnie dopłacać za opcjonalną funkcję „unlimited” bądź też od początku wybrać abonament 49,99 złotych. Wówczas przez pierwsze pół roku i tak będziemy płacić 29,99 złotych (specjalna obniżka od operatora). Wychodzi więc na jedno.

Kończąc to porównanie wspomnę jeszcze o dwóch rzeczach. Jedno, to zasięg nadajników operatorów. W przypadku Play skorzystamy tylko z macierzystych stacji bazowych, co może trochę utrudniać używanie internetu poza miastami. W zamian jednak możemy się łączyć zarówno z sieciami 3G jak i LTE. W Plusie również skorzystamy tylko z macierzystych nadajników, jednak mają one większe pokrycie terenu niż Play. Niestety nie ma róży bez kolców. Z abonamentu będzie można korzystać tylko w zakresie sieci LTE.

Druga rzecz, to stosowana przez Play metoda tzw. „zrywania połączeń”. Operator zastrzegł sobie prawo do zakończenia połączenia z urządzeniem końcowym (tablet/smartfon/router/etc.) w przypadku braku aktywnego połączenia przez więcej niż 15 minut. Oznacza to, że jeżeli nasze urządzenie nie pobierze ani nie wyśle chociażby 1 kb danych, nastąpi rozłączenie z siecią. W efekcie może dojść do sytuacji, w których trzeba będzie przykładowo odłączać modem i inicjować takie połączenie ponownie. Może to oczywiście utrudniać znacznie użytkowanie – istnieje na to wiele skarg w internecie. Ja od siebie dodam, że choć korzystam często z internetu mobilnego od różnych operatorów, nigdy jeszcze takiej sytuacji nie miałem.

To na koniec pytanie do Was – jak oceniacie nową ofertę od Plusa? ;-)

PS Ciekawe, kiedy pozostali operatorzy zdecydują się na wprowadzenie swoich ofert. Czyżby przyspali?