Małe ramki wokół ekranu nabrały nowego znaczenia

Kupując smartfon, (zazwyczaj) chcielibyśmy mieć jak największy ekran, ale nie lubimy dużych, nieporęcznych urządzeń. Producenci wychodzą na przeciw naszym oczekiwaniom i wytwarzają telefony z coraz mniejszymi ramkami wokół ekranu. Trend ten rozpoczął Samsung, a temat szybko podchwycili między innymi LG i Motorola. Tylko HTC wciąż ma z tym duży problem…

Wczoraj świat obiegły zdjęcia smartfona od Sharpa nazwanego Aquos Crystal, którego cechą charakterystyczną jest niemal całkowity brak ramek na trzech krawędziach urządzenia. Zastosowano w nim ekran 5 cali w rozdzielczości 720p, a całość na razie dostępna będzie jedynie w amerykańskiej sieci Sprint, w cenie jedynie 240$ bez umowy. Specyfikacja nie powala (procesor czterordzeniowy 1,2 GHz, 1,5 GB RAM i 8 GB pamięci), ale jak na tę cenę, oferta wygląda bardzo przyzwoicie, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że od początku dostajemy Androida KitKat 4.4.

sharpaquoscrystal-1020-7_verge_super_wide

Tak naprawdę dla polskiego konsumenta nie jest to żadna wiadomość, ale warto przyjrzeć się trendom. Sharp jest jednym z największych na świecie producentów technologii wyświetlaczy dla urządzeń mobilnych i to, co udało mu się osiągnąć w tym modelu, może robić wrażenie. Jest to pierwszy smartfon, o którym naprawdę można powiedzieć, że wyeliminowano w nim ramki. Całość wygląda jak z filmu science fiction, a jakość wykonania stoi na najwyższym poziomie, co potwierdzają osoby, które miały już kontakt z tym urządzeniem.

sharpaquoscrystal-1020-2_verge_super_wide

Czy tak skrajne zmniejszenie ramek ma sens? Mnie takie rozwiązanie bardzo się podoba, ale praktyka pokaże czy nie pogarsza to komfortu użytkowania i nie powoduje przypadkowych interakcji z ekranem dotykowym.

Komentarze

 • asegPL

  1. Gdzie jest głośnik rozmów?
  2. Czy czujnik zbliżenia ma szansę sensownie działać, czy będziemy uchem wciskać różne rzeczy na ekranie?
  3. Po co to, prócz szpanu? Powinno być symetrycznie góra i dół, tak to to wygląda komicznie.

  • Patryk Mroziński

   (y)

 • Bartosz Mazur

  Śmiesznie wygląda :D Tak jakby… był do góry nogami.
  Jeszcze sporo mu brakuje do science fiction… taki mutancik.
  Ale może to początek czegoś na prawdę fajnego ?

 • Arrczi

  Wywalić jeszcze tę ramę na dole i mamy super sprzęt.

 • _TB_TB_

  O ile boczne ramki są “be”, to górna i dolna jakaś powinna być; inaczej jest problem przy trzymaniu poziomo. W Xperii Z1 Compact zasłaniam kciukami kawałek ekranu, mimo ponad centymetrowego odstępu…

 • LCD

  Czy Wam też ten portal wyświetla krzaczki zamiast polskich znaków? Pisałem już o tym w komentarzach i na maila i dalej nic się z tym nie zmieniło jak i z działaniem strony w trybie mobilnym. Jeden wielki syf aż się przeglądać nie chce. Zróbcie coś z tym.

  • _TB_TB_

   U mnie działa i na PC i na telefonie.

   • LCD

    Narazie usunąłem wszystkie ciastka w przeglądarce i chwilowo jest dobrze. z tym, że to dziwnie wygląda bo co drugi artykuł jest dobrze a co drugi są kwadraty. do tego w operze classic na androida po przytrzymaniu na linku i wybraniu “otwórz w nowej karcie” otwiera link i w nowej karcie i w bieżącej.

  • Faktycznie pisałeś i na samym początku rzeczywiście był problem z polskimi znakami, ale od razu został rozwiązany. Próbowałem odtworzyć Twój problem na różnych środowiskach i archaicznych przeglądarkach, ale bezskutecznie. Działa. Spróbuję jeszcze zastosować dodatkowy trik, który powinien dodatkowo zabezpieczyć przed problemem z polskimi znakamle nie jest powiedziane, że to coś rozwiąże.

 • AS

  Wzrokowo cienkie ramki po bokach ekranu nie powodują u mnie zastrzeżeń. Gorzej jednak, gdy chce się złapać telefon jedną ręką, ale od spodu i od strony ekranu. Wtedy trzeba bardzo uważać, żeby nie dotknąć krawędzi ekranu. Irytuje mnie to. Doświadczam tego na Galaxy Note 2.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona