Wiko VIEW

W skrócie: 7-calowe tablety z WP, zmiana interfejsu Modern UI i Surface kontra Mac

W dzisiejszym “W skrócie” trzy tematy. Nowy wspierany rozmiar urządzeń dla Windows Phone, plan wycofania menu charms z nowego Windowsa oraz nowych reklamach tabletu Surface Pro 3, które porównują to urządzenie z MacBookiem Air.

Windows Phone na 7 calach

Wraz z aktualizacją WP 8.1 Update pojawiło się wsparcie dla nowego rozmiaru urządzeń z ekranem o przekątnej 7 cali. Do tego, sprzęt taki nie musiałby posiadać modemu GSM / 3G / LTE. Nie byłby to w takim razie prawdziwy Windows PHONE, jednak wiele wskazuje na to, że rozszerzenie grupy wspieranych rozmiarów nie było przypadkowe. Z jednej strony, pojawienie się takich tabletów przed premierą Windowsa Threshold byłoby bardzo dziwne. Z drugiej – na 7 calach dużo większy sens ma WP niż pełny Windows z pulpitem. Problem polega na tym, że Microsoft wprowadza za dużo zmian jednocześnie i wielu użytkowników już się pogubiło. Przewrotem był Windows 8 i takim samym przewrotem będzie Threshold. Nie daje to poczucia stabilności, a deweloperzy ciągle muszą uaktualniać swoje aplikacje zarówno w warstwie interfejsu jak i samego silnika.

Pasek “charmsów” zniknie z nowego Windowsa?

Zagraniczne serwisy donoszą, że Modern UI w Windowsie Threshold przejdzie dużą metamorfozę. Jedną ze zmian ma być wycofanie uniwersalnego paska narzędzi, wysuwanego zza prawej krawędzi ekranu. Czym jest pasek charmsów? To uniwersalne menu pozwalające na dostęp do ustawień zarówno systemu jak i aktualnie otwartej aplikacji. W mojej opinii to bardzo wygodne rozwiązanie, szczególnie w urządzeniach dotykowych, gdzie interfejs może być prostszy i czystszy dzięki temu, że wiele przycisków i funkcji ukrytych jest właśnie w tym wysuwanym uniwersalnym menu. Słowem kluczem jest w tym przypadku “ukrytych”. Wielu użytkowników nie zdaje sobie sprawy z istnienia albo funkcji jakie prezentuje menu charmsów. I przez to, dla wygody “mniej ogarniętych” rezygnuje się z dobrych rozwiązań na korzyść tych “oczywistych”. Szkoda.

https://www.youtube.com/watch?v=yYC5dkQlQLA

Surface Pro 3 kontra MacBook Air

Panos Panay, szef zespołu Surface sam sobie zrobił problem. Podczas prezentacji SP3 porównał go do MBA mówiąc do dużej grupy dziennikarzy wyposażonych masowo w… MBA. Jeśli ktoś używa MacBooka jako blogger czy dziennikarz od 10 lat, nie zmieni nagle zdania na korzyść SP3. I doskonale było to widać w recenzjach, w których porównywano te dwa produkty. Dla mnie SP3 to zupełnie oddzielna grupa urządzeń w niespotykanej u innych producentów formie i kształcie. Czy warto porównywać je z MacBookiem, ulubionym laptopem dziennikarzy? To pytanie otwarte, ale jak dotąd, takie postępowanie nie było dobrym krokiem PR-owym. Ocencie sami jak Surface Pro 3 wypada w nowych reklamach:

https://www.youtube.com/watch?v=YfpULoEZIHk

Komentarze

 • Patryk Mroziński

  Zniszczyły mnie te reklamy xDDD

 • mały kazio

  Pasek charmsów jest idealny przy użyciu palcami, ale myszką używa się go beznadziejnie.

  • BaRiBaL

   U mnie jest prosta zależność – na stacjonarnym bezdotykowym lapku (17,3″) używam Windows 8 tylko w trybie pulpitu, w trybie kafelkowym odinstalowałem co mogłem bo jestem chory gdy muszę tam cokolwiek robić myszką.
   Na tablecie Asus Vivo Tab Note 8 bawię się głównie kafelkami, palcami lub stylusem, ale nie jest też wielkim problemem pulpit choć zdecydowanie kafelki są tu górą.
   Na ultrabooku Lenovo Yoga 13,3″ pulpit i myszka w trybie laptopa (fotel i stolik), paluchy w trybie tabletu (łóżko).
   Wychodzę po prostu z założenia, że zawsze pracuję czy bawię się tak, żeby mi było maksymalnie wygodnie. Nie jest problemem przestawić się na palce i gesty a za chwilę na myszkę. Trzeba się tylko tego trochę nauczyć :)

   • otacon1k

    Dokładnie bo tak powinno sie tego systemu używać. Microsoft na szczescie się ogarnął i zmieni to w treshold. Nie zmienia to jednak faktu że ja nawet na myszce i klawiaturze uzywam metrowskiej poczty , pogody i nextgen readera. Te aplikacje po prostu sa bardzo mile dla oka :)

    • revolt3421

     Dla mnie Modern UI nawet przy myszce jest wygodne. Nie wiem co wy macie z tym że się go nie da myszką używać…

     • Mati

      Da się ale po prostu desktop na laptopie nadal jest wygodniejszy szczególnie w pracy. Brakuje takich podstaw jak przeciaganie ikonek miedzy folderami czy wielozadaniowosc na wiekszej liczbie okienek niz dwa (nie bede kupował specjalnie sprzetu z fullhd zeby moc korzystac w modern z trzech-czterech appek zamiast dwoch).Aplikacje metro są swietnie ale są jeszcze lepsze gdy uzywam modernmix.

     • jarekt

      Ja na 2 dużych monitorach i dekstopa używam metro/modern. Trochę z przyzwyczajenia bo dużo siedzę na tablecie i na stałe weszło to w mój “workflow” ale generalnie od kiedy można przypinać i dzielić monitor (nawet 3 aplikacje modern obok siebie) to przekonałem się do tego trybu głownie dlatego, że jest szybszy (desktopowe aplikacje są sporo większe i zasobożerne).

 • ja

  Jak bylem ostatnio w USA to się mocno zastanawiałem właśnie pomiędzy wyborem któregoś z tych dwóch.
  Ostatecznie wybrałem macbooka:)

 • marian

  Gdyby to miało android, winodws sie do niczego nie nadaje.

  • Dziękujemy za dogłębną analizę. Nie myślałeś kiedyś o tym, żeby zacząć publikować swoje teksty w prasie branżowej?

   • marian

    Moje komentarze nie są dogłębne, dlatego jestem tylko skromnym komentującym. Daj mi na jakiegokolwiek windowsa choćby na 8.1 aplikację do czytania pdf https://www.youtube.com/watch?v=M6HVE_RltfU na poziomie nie gorszym w obsłudze i jakości czytania niż ten w ez pdf reader. (łatwe ustawianie początku, końca, albo czytanie całości, zmiana tempa, lektor ivony po angielsku, a nie to gówno windowsowe).

    • Konrad Uroda-Darłak

     Umiejętność samodzielnego czytania została przez Ciebie zapomniana?…

     • marian

      Co to wnosi, bałwanie, do tematu? czy ja z tobą rozmawiam?

     • Konrad Uroda-Darłak

      Te chłopcze, trochę kultury – wnosi tyle samo do rozmowy co Twój komentarz. Zresztą, to nie prywatna rozmowa tylko komentarze pod artykułem – nie wiem czy zauważyłeś …

     • Takaszi

      Brakiem kultury jest też w….. się w czyjś prywatny dialog, nawet ten toczony publicznie. A miłość do wbijania niemerytorycznych szpilek jednemu z rozmówców świadczy o kompleksach.

      To tak na marginesie :-D, ciekawa dyskusja ujawniająca koleją bolączkę ekosystemu.

     • Konrad Uroda-Darłak

      To z założenia nie jest prywatny dialog, bo znajduje się na publicznym forum … Sam sobie niejako zaprzeczasz, no ale xP Są równie merytoryczne jak jego komentarze, ponarzekać każdy może – ale już napisać coś konkretnego jest ciężko.

     • marser

      Nie chodzi o umiejętność samodzielnego czytania, coś takiego przydaje się genialnie w chwilach gdy nie możesz patrzeć na tekst np. podczas jazdy samochodem (i nie koniecznie prowadząc, ja nie mogę czytać w podczas jazdy) albo dla tłumaczy gdy musi przetłumaczyć tekst. Zastosowań jest mnóstwo i się coraz lepiej sprawdzają :]

     • Konrad Uroda-Darłak

      Będziesz czytać PDF jadąc samochodem? Bardzo bezpieczne …

     • marser

      Czytaj ze zrozumieniem “…i nie koniecznie prowadząc, …. “.

     • Konrad Uroda-Darłak

      Wiesz, wydaje mi się ze jeszcze potrafię czytać, aczkolwiek znajdą się i tacy xP

    • marian

     Pod windows 8.1 szukałem takiej aplikacji, nie ma dobrego odpowiednika, a co dopiero pod jakieś mobilne windowsy. Właczylem czytanie w programie adobe pdf reader to mi sie aplikacja wieszała, czytanie było beznadziejne w obsłudze, nie można było czytać po prostu całego rozdzialu, tylko stronę, a dzwięk windowsowego lektora okropny. Nie można było zmieniać tempa. ez pdf super płynna idealna aplikacja.

     • marian

      ezpdf reader jest tylko pod iOS oraz Android

     • marian

      chociaż nie znam wersji na iOS, nie oceniam jej

    • jarekt

     Z czym do ludzi? Zarówno w iOS jak i w W8.1 synteza głosu jest wbudowana i systemowa. To oznacza, że działa w każdej aplikacji jaką uruchomisz a nie tylko w wybranych, które to obsługują z przeglądarkami i edytorami tekstu włącznie. Android niestety nie posiada takiej opcji. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie żeby zainstalować sobie Iwonę i czytać poprzez expressivo czy dowolny inny korzystający z engine’u TTS czytnik ebooków. Jeśli chodzi o syntezę głosu to android jest sto lat za murzynami
     Pod mobilne windowsy używam darmowego Tucan Reader. Działa całkiem przyjemnie i oczywiście za darmo.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona